Słowa mają wielką moc. Wszystkie. Te wypowiedziane na poważnie i w żartach. Słowa znanych polskich poetów na 14. konkursie recytatorskim w Polskiej Szkole przy Parafii św. Jadwigi w Trenton, NJ, dały uczniom moc na wykazanie się znajomością języka. Przyniosły emocje recytującym. Rodziców i nauczycieli wprawiły w dumę. W konkursie, gdzie hasłem przewodnim były słowa: „Pomaluj mój świat… wierszem”,  wystąpiło prawie 30 uczniów i uczennic. Jurorzy brali pod uwagę nie tylko stopień zapamiętania tekstu, ale także kulturę języka, interpretację i wyraz artystyczny.  Konkurs prowadziły uczennice Zuzanna Kutyłowska i Zuzanna Trzasko.

.

.

.

W pierwszej kategorii, czyli grupie zerówki i pierwszej klasy, I nagrodę przyznano Natalii Ciepluch za wiersz „Na straganie” Jana Brzechwy. Maya Jarema otrzymała II nagrodę za „Abecadło” Juliana Tuwima. Jana Gotowickiego obdarowano III nagrodą za  wiersz „Chodzi lisek”, nieznanego autora. Wyróżnienie zaś otrzymała Evelyn Legnola za recytację „Łąki” Zdzisława F. Klauzy.

.

.

.

W kategorii II, czyli klasy 2-3,  Maya Moskal zobyła  I miejsce za wiersz „Przyjęcie” Doroty Gellner. II miejscem nagrodzono dwie osoby: Emily  Poreda za „Mam talent” Pawła Golucha i Julię Maliszewski za „Samochwałę” Jana Brzechwy. III miejsce przypadło Izabelli Arora za „Psotną chmurkę” Anny Kacy. Wyróżnienie przyznano  Elli Legnola za „Kaczkę dziwaczkę” Jana Brzechwy.

.

.

.

W kategorii III, czyli klasy 4-7, I miejscem nagrodzono dwie osoby: Olivię Szymkiewicz za „Koniec wakacji” Barbary Kosmowskiej i  Zuzannę Dudziński za „O rodzicach” Jerzego Kerna. II miejsce przypadło Emily Wróblewski za „Łaciaty świat” Hanny Niewiadomskiej.  Jakub  Momot otrzymał II nagrodę za „Dyktando” Wiesława Studenckiego. Wyróżnienie trafiło do Diany Doliwa za „Tren VIII” Jana Kochanowskiego.

W kategorii IV, specjalnie utworzonej w tym roku, wystapili uczniowie, którzy byli nagrodzeni w ubiegłej edycji konkursu. I miejsce przyznano Julii Mrozik za „Legendę o Św. Kindze” Marii Szembekowej. Daria Wróblewski dostała II nagrodę za „Ja i UFO”  Jadwigii Charlewskiej. III miejsce otrzymała Zuzanna Kutyłowska za „Matkę” Tadeusza Kubiaka. Wyróżnienia zdobyła Natalia Krzeminski za „Dziś idę walczyć Mamo” Józefa Szczepańskiego.

.

.

.

Nagrody w postaci pieniężnej, zostały ufundowane przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w USA, Centrum 21 Real Estate, szkołę, Klub Gazety Polskiej w Filadelfii, rodzinę  Żukowskich.

Nagrody publiczności z loterii biletowej trafiły do: Julii Mrozik, Natalii Krzeminski, Natalii Ciepluch i Jakuba Momota. Dodatkowo nagrodę książkową ufundowała rodzina Mrozik.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i słodycze, sponsorowane przez Super Delikatesy w Lawrenceville. Nagrody książkowe przyznała również Maria Paździor-Marchwiński: Mayi Legnola za ”Przyjście lata” Jana Brzechwy i Kaley Wierzbowicz za „Biało-czerwony”, nieznanego autora. Nasz portal przyznał także nagrody książkowe Natalii Ciepluch i Olivii Szymkiewicz.

.

.

.

„Wysłuchaliśmy pięknych wierszy i pięknych recytacji polskiej literatury” – powiedziała dyrektor Aleksandra Urban. „Moje serce się raduje, gdy patrzę na naszych mądrych uczniów” – dodała. „Nasz konkurs to wynik pracy wielu ludzi, w tym oczywiście pań Celiny Serafin i Stanisławy Wieczorek, nauczycieli i rodziców” – wyznała dyrektor Ewa Doliwa. Dekoracje wykonała Agnieszka Mrozik. Na gitarze grała Teresa Ciepluch. Nad nagłośnieniem czuwał Artur Doliwa.  Słodkie przysmaki przygotowali rodzice. 

.

.

Jurorki konkursu: Maria Paździor- Marchwiński, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających na stan New Jersey i Pensylwanię, Małgorzata Bojko z  Klubu Gazety Polskiej, Dorota Lesiak, Sylwia Głuszak i Danuta Świątek, wysunęły propozycję, by na 15. edycji konkursu pojawiła się specjalna kategoria dla tych, którzy wystąpili w przeszłości. „To byłaby super radość, gdyby można było wysłuchać wiersza na przykład z I konkursu w wykonaniu tej samej osoby, po 15 latach od debiutu!” – stwierdziła Maria Paździor-Marchwiński, która jest jurorką od pierwszej edycji konkursu.

Spodziewamy się zatem za rok także wyjątkowych uczestników konkursu.

.

Tekst i zdjęcia: Danuta Świątek

Poprzedni artykułBabcia Bożenka: Miłość za miłość
Następny artykułJubileusz Akademii Języka Polskiego w Manchester New Jersey
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj