Clearmont Elementary School w Elk Grove Village, na przedmieściach Chicago, to szkoła, w której od kilku lat prowadzony jest dwujęzyczny, polsko – angielski program Dual.  Uczy się w nim wiele polskich dzieci z okolic Chicago. To jedna z niewielu placówek w USA, która już po kilku latach po wprowadzeniu programu, może się poszczycić sukcesami w nauczaniu języka polskiego najmłodszych Polaków, jak również dużą wiedzą i doświadczeniem uczących w programie polskich nauczycielek.

O tym, jak został wprowadzony program do szkoły, jakie daje rezultaty w nauczaniu języka polskiego polonijnych dzieci, rozmawiamy z nauczycielkami programu oraz rodzicami dzieci uczących się w dwujęzycznym programie.

Rozmawiają: Marta Kustek, Monika Herrera

Realizacja nagrania: Andrzej Cierkosz

 

Dual Billingual Education – to jedna z form dwujęzycznego nauczania w publicznych szkołach w USA, w której najczęściej 50 procent stanowią uczniowie mówiący innym językiem niż angielski (swoim ojczystym), zaś drugą połowę stanowią dzieci angielskojęzyczne pragnące nauczyć się drugiego języka. Program trwa 5 lat lub dłużej i koncetruje się na rozwijaniu obu języków. Dzieci uczą się zarówno rzeczy związanych z krajem, w którym żyją, jak i krajem, z którego wywodzi się ich rodzina. Poznają elementy polskiej historii, geografii, kultury i tradycji. W przypadku programu prowadzonego w szkole w Elk Grove Village, do dwujęzycznych klas uczęszczają tylko polskie dzieci.

 

Poprzedni artykułZnikający język
Następny artykułWycieczka na most Brookliński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj