Baśnie, bajki i legendy wzbogacają życie dziecka i wnoszą w nie atmosferę cudowności. Pomagają mu w odkrywaniu własnej tożsamości i własnego powołania, wskazując zarazem, jakich potrzebuje ono doświadczeń, aby rozwinąć swój charakter. Dają do zrozumienia, że pomyślne, pełne satysfakcji życie dostępne jest każdemu, mimo życiowych przeciwności . Opowieści te przekazują dziecku obietnicę, że jeśli zdobędzie się na odwagę, aby tego rodzaju poszukiwania – pełne trwóg i prób – podjąć, wesprą je dobre moce i odniesie zwycięstwo.

O wartościach wynikających z baśniowych przekazów wiedzą nauczyciele Polish American Teachers Association z Nowego Jorku, stowarzyszenia, które od ponad dwudziestu lat organizuje w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej Konkurs Bajek, Baśni i Legend. Jest to jeden z najstarszych konkursów organizowanych w polonijnym środowisku w Nowym Jorku, którego pomysłodawczynią jest Krystyna Krożkowska.

„Poprzez ten konkurs chcemy zwrócić uwagę na piękno polskiej twórczości, polskich legend i baśni, celebrować je, przekazywać następnym pokoleniom dzieci urodzonych w polskich rodzinach w USA” – mówi Barbara Falkowska, członek stowarzyszenia. – „Chcemy również wzmacniać ich znajomość języka polskiego. Serdecznie zapraszamy wszystkich nauczycieli, dla których promowanie polskości jest ważne, do współpracy w naszej organizacji. ”

Tegoroczna edycja baśniowych rozgrywek odbyła się w ubiegłą sobotę, 19 marca. W tym roku w konkursie udział wzięło 31 dzieci,w wieku od 9 do 12 lat, uczniów polonijnych szkół stanów New York, New Jersey i Connecticut. 21 z nich zaprezentowało wybraną przez siebie polską legendę w języku polskim, natomiast 10 dzieci opowiadało w języku angielskim. Uczestnicy rewelacyjnie potrafili się wcielić w Janosika, Stasia Tarkowskiego, Tadeusza Kościuszkę, Zosię Samosię, Wandę, co Niemca nie chciała, Pchłę Szachrajkę, pana Twardowskiego, Latarnika z noweli Sienkiewicza, i wiele innych postaci. Niektórzy zaprezentowali prawdziwie wysoki poziom aktorskich umiejętności!

Jurorzy oceniali uczestników m. in. wymowę, kontakt wzrokowy z publicznością, kreatywność wykonania, tempo prezentacji i kostiumy.

W kategorii legend opowiadanych w języku polskim zwyciężył Adam Wysocki (10 lat) za wiersz Artura Oppmana Kościół Panny Marii, drugie miejsce zajęła Olivia Zajkowska (12 lat) prezentując Pchłę Szachrajkę, natomiast trzecie nagroda powędrowała do Xeni Pelekhach (10 lat) za wiersz Zosia Samosia. W kategorii anglojęzycznej główną nagrodę otrzymał Alexander Węglicki wcielając się w postać Tadeusza Kościuszki, drugie miejsce zdobył Kalin Wilson prezentując Janosika, trzecią nagrodę zdobył Michael Grum za legendę o Janie Twardowskim .

Przyznano też wiele wyróżnień. Nicole Biały otrzymała wyróżnienie za dykcję, Patrycja Dobrzynski i Adam Komosiński za ciekawe kostiumy, Victoria Gontowicz i Gabriela Gajdek za wokal (voice control), Fabian Kubasek i Robert Krokos za wybór oryginalnych legend, zas Miłosz Bury za kontakt z widownią.

Wszystkich uczestników konkursu uhonorowano dyplomami, nagrodami książkowymi i słodyczami. Po części oficjalnej można było się podzielić wrażeniami przy poczęstunku przygotowanym przez organizatorów oraz wziąć udział w loterii dla gości pełnej rozmaitych nagród.

 

Tekst, zdjęcia i video: Marta Kustek

 

IMG_0677

 

IMG_0679

 

IMG_0682

 

Fot. Kasia Ziółkowska
Fot. Kasia Ziółkowska

 

IMG_0689

 

IMG_0691

 

Fot. Kasia Ziółkowska
Fot. Kasia Ziółkowska

 

IMG_0696

 

IMG_0698

 

IMG_0704

 

Fot. Kasia Ziółkowska
Fot. Kasia Ziółkowska

 

IMG_0705

 

Fot. Kasia Ziółkowska
Fot. Kasia Ziółkowska

 

IMG_0712

 

IMG_0714

 

IMG_0715

 

IMG_0803

 

IMG_0819

 

IMG_0820

 

IMG_0663

 

IMG_0721 (1)

 

IMG_0725

 

IMG_0728

 

IMG_0740

 

IMG_0743

 

IMG_0748

 

IMG_0752

 

IMG_0754

 

IMG_0760

 

IMG_0764

 

IMG_0769

 

IMG_0783

 

IMG_0786

 

IMG_0791

 

IMG_0795

 

Zwyciezcy konkursu:
Zwycięzcy konkursu: od lewej Xeni Pelekhach, Adam Wysocki, Olivia Zajkowska, Michael Grum, Kalin Wilson i Alexander Węglicki. Fot. Kasia Ziółkowska

 

Fot. Kasia Ziółkowska
Fot. Kasia Ziółkowska

 

Fot. Kasia Ziółkowska
Fot. Kasia Ziółkowska

 

Fot. Kasia Ziółkowska
Fot. Kasia Ziółkowska

 

Fot. Kasia Ziółkowska
Fot. Kasia Ziółkowska

 

Poprzedni artykuł„Najważniejsze jest, by gdzieś istniało to, czym się żyło”
Następny artykułBajka o wiośnie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj