Polski Program na You Tube w Hunter College

1501

Pomysł stworzenia kanału Polskiego Programu w Hunter College w Nowym Jorku na You Tube zrodził się z sukcesu cyklu wykładów pana Jarosława Andersa o Nowej Fali w poezji polskiej lat 70-tych XX wieku i o modernizmie w literaturze polskiej zorganizowanego przez Program Polski w Hunter College przy współpracy z Fundacją Kościuszkowską. Można je oglądać na kanale Kościuszko TV. Do tej pory, przez kilka miesięcy, tych wykładów wysłuchało ponad 1050 osób.

Słuchacze tych wykładów mieszkają w różnych miejscach w USA i w różnych krajach: w Kanadzie, Anglii i w Polsce. To uzmysłowilo mi, jak potężnym narzędziem jest internet w promowaniu kultury polskiej na całym świecie. Kiedy rozmawiałam ze studentami o próbie stworzenia takiego kanału, okazało się, że mają bardzo dużo pomysłów na kolejne odcinki „Naszej Małej Polski w Hunter”. Tytuł zawdzięczamy jednej ze studentek pani Mai Kozłowskiej, która też najpierw pracowała nad tym projektem na Adobe Spark.

Po namyśle zdecydowaliśmy się na kanał YT i spróbowaliśmy nagrać na Zoomie pierwszy odcinek zatytułowany „Przedstawiamy się po polsku”. Studenci przeprowadzali z sobą wywiady, co studiują, dlaczego wybrali ten kierunek, dlaczego uczą się polskiego. Większość moich studentów to tzw. heritage speakers, wyrośli w rodzinach, gdzie w domu mówi się na co dzień po polsku i chodzili do polskich szkół sobotnich. Chcą dalej kontynuować naukę języka, aby łatwiej im było rozmawiać z rodzinami i tu, i w Polsce, poprawić swoją gramatykę, wzbogacić słownictwo. Duży podziw także należy się studentom, którzy nie mają polskich korzeni, a uczą się polskiego, bo lubią Polskę, interesują się jej kulturą i historią i oczywiście językiem. 

Nagrywaliśmy na Zoomie i kiedy montowałam ten odcinek, celowo zostawiłam małe przerwy spowodowane połączeniem przez internet, bo oddawały moment  w naszym życiu: lekcje podczas pandemii odbywają się na Zoomie. Moim zdaniem, ten odcinek pokazuje również, że studenci POL 201 (jest to ich trzeci semestr) podczas  pracy nad językiem i poszerzaniu wiadomości o Polsce, zaprzyjaźnili się ze sobą i dzięki temu zajęcia i nauka  tego trudnego języka odbywają się także w miłej atmosferze. 

Kolejny odcinek w przygotowaniu, tym razem program świąteczny.

.

Dr Małgorzata Pośpiech

Poprzedni artykułE-magazyny dla polonijnych dzieci i młodzieży: „Cogito dla Polonii” i „Kumpel dla Polonii”
Następny artykułBabcia Bożenka: Na adwentowych ścieżkach  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj