„Polska posiada tyle zamków i pałaców!” Mateusz Kozieł. 12 lat.

Moim zdaniem Polska jest pięknym krajem. Ma długą i piękną historię oraz dużo zabytków. Kojarzy mi się
z moimi rodzicami i dziadkami, którzy pochodzą z Polski, a dokładnie z gór. Polska kojarzy mi się także
z (nieżyjącym już) papieżem, Janem Pawłem II, ponieważ on pochodził z Polski i był znany na całym świecie.

Podczas ostatnej wizyty w Polsce miałem okazję zwiedzić przepiękne polskie Tatry. Byłem w takich miejscach jak: Kasprowy Wierch, Morskie Oko i Czarny Staw. Ze wszystkich tych miejsc można było podziwiać przepiękne widoki. Z Kasprowego Wierchu widzieliśmy Giewont i Zakopane. W niektórych miejscach był jeszcze śnieg. Woda w Morskim Oku i Czarnym Stawie była tak niebieska i czysta, że widzieliśmy w niej ryby i normalnie mogliśmy się jej napić. Z tamtych miejsc były piękne widoki na Rysy. Zawsze będę pamiętał te góry i te piękne widoki.

Podczas zwiedzania Zakopanego, spacerowaliśmy po Krupówkach, na których odwiedziliśmy dużo sklepików
i stoisk góralskich z różnymi pamiątkami. Miałem okazję skosztować góralskich potraw takich jak: baranina, kwaśnica i oscypek z żurawiną. Wszystkie były przepyszne. Nie mogłem się najeść tych góralskich smakołyków.

Podczas tych wakacji prawie każdą wolną chwilę spędziłem z moim kuzynem. Zawsze graliśmy razem w piłkę albo w gry na komputerze. Tam gdzie mieszkaliśmy, chodziliśmy razem do lasu oraz nad Jezioro Czorsztyńskie. Całą rodziną pojechaliśmy też na wycieczkę, aby przepłynąć Przełom Dunajca. Jak płynęliśmy to widzieliśmy Trzy Korony i inne piękne góry.

Podczas moich wakacji zdziwiło mnie to, że taki mały kraj jak Polska, posiada tyle zamków i pałaców. Będąc w Polsce zwiedziłem ruiny Zamku Czorsztyńskiego, Zamek Niedzicki, piękny Wawel ze Smoczą Jamą, Zamek Królewski w Warszawie, Pałac w Wilanowie i Pałac Łazienkowski. Wszystkie te zamki i pałace były pięknymi budowlami i miały piękne skarby w środku. Również ich architektura była bogata i przepiękna.
Jak zwiedzałem Wawel to widziałem tam piękne sarkofagi królów Polski.

Myślę, że moi rówieśnicy w Polsce mają takie same życie, jak dzieci w Ameryce ponieważ tak samo jak ja: chodzą do szkoły, uprawiają sporty, modnie się ubierają, mają komputery i gry.

Te ostatnie wakacje utkwiły mi w pamięci, ponieważ zwiedziłem prawie pół Polski. Pamiątki, które przywiozłem, będą mi przypominały o wspaniałych wakacjach, jakie spędziłem w Polsce.

Mateusz Kozieł
Polska Szkoła w Clifton, NJ