Kolejna grupa młodych, dwujęzycznych studentów Hunter College, pochodzących z polskich rodzin. Co studiują, dlaczego wybrali Hunter, co dają im kursy polskiego języka, które prowadzone są na uczelni? Studenci tak o sobie piszą.

Natalia Chojnowska

Mam 21 lat i to jest mój ostatni semestr w Hunter College. Studiuję psychologię. Lubię oglądać filmy psychologiczne i czytać różne książki. W wolnym czasie lubię chodzić na siłownię, do spa i gotować. Interesuję się fotografią i kaligrafią.  Wybrałam naukę języka polskiego ponieważ chcę jeszcze lepiej mówić i pisać w tym języku.

Do USA przyjechałam z rodzicami, gdy miałam 4 lata. Wcześniej uczęszczałam na sobotnie lekcje języka polskiego przez 8 lat. W moim domu rozmawia się w ojczystym języku, dominuje kultura i kuchnia polska. W języku polskim zauważyłam, że jest bardzo trudna gramatyka. Gdy chodziłam do polskiej szkoły więcej uczyliśmy się jak czytać i pisać po polsku, a było bardzo mało gramatyki. Dużo się nauczyłam przez dwa semestry języka polskiego w Hunter College. Znając dwa języki mam większą szansę na lepszą pracę. Chcę też być w stanie rozmawiać płynnie i naturalnie z Polakami.

Mateusz Kumkowski

Jestem nowojorczykiem i mam 18 lat. Studiuję programowanie komputerów, bo interesuję się grami video i inżynierią. Chcę zostać programistą komputerowym i stworzyć własną grę. Kocham Polskę i odwiedzam ją co dwa lub trzy lata. Mam tam ulubione miejsce. Nie pamiętam nazwy miejscowości, ale doskonale wiem, jak to miejsce wygląda. Jest to bardzo stare drzewo, które wciąż żyje. Duże drzewo, które ma wiele gałęzi. Ostatnio, gdy tam byłem, widziałem mnóstwo metalowych prętów, które go podtrzymywały. Mile wspominam wycieczkę na wspaniały Wawel. Najtrudniejsze w języku polskim dla mnie są pisownia i wymowa. Bardzo mi zależy, żeby udoskonalić mój polski i rozmawiać lepiej w tym języku, gdy pojadę do Polski.

Aleksander Ilski

Mam 20 lat i studiuję na kierunku informatyka. Lubię chodzić na siłownię i gram w koszykówkę. Moją pasją jest programowanie oraz gry komputerowe. Urodziłem się w Polsce i do Ameryki przyjechałem z mamą, gdy miałem 3 lata. Nauczyłem się mówić po polsku w domu i chodziłem do polskiej szkoły.

W Hunter College uczę się polskiego ponieważ chcę wzmocnić swoje umiejętności w mówieniu. Najtrudniejszą częścią nauki jest dla mnie różnica między zdaniami formalnymi i nieformalnymi.

Jakob Weremiuk

Jestem na trzecim roku studiów nauk politycznych i literatury angielskiej. Politykę studiuję, żeby ulepszać świat, a literaturę studiuję, by zostać nauczycielem. Lubię czytać książki, rysować i jeździć na desce.  Szczególnie lubię rysować różne potwory, stworzenia i smoki, o których czytam m. in. w komiksach, skąd czerpię pomysły.

Rysuję od dzieciństwa. Ale tylko rysuję ołówkiem, tu nie lubię eksperymentować. Nie rysuję na wystawy lub dla innych ludzi, tylko dla siebie.  Chciałbym z łatwością porozumiewać się w języku polskim z rodziną, która mieszka w Polsce, gdzie urodzili się moi rodzice. Nauka polskiego przynosi mi dużą satysfakcję, ale przyznam, że ciągle mam kłopoty z pisaniem zdań i zapamiętywaniem trudnej gramatyki.

Mam nadzieję, że po skończeniu nauki, bedę mógł sam odwiedzić Polskę. Uwielbiam koty, które są niezależne, a szczególnie mojego Murko.

Poprzedni artykułPolska Szkoła w Soignies żegna zimę!
Następny artykułBabcia Bożenka: Zmartwychwstały i Miłosierny