Obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności zakończone. W tym roku po raz drugi Pracownia Terapeutyczna Alfa i The Future of Education OWL koordynowali akcję w Wielkiej Brytanii. W wielu miejscach organizowano różnego rodzaju imprezy: spotkania, prelekcje, czytanie książek, dyktanda, występy, itd . Do obchodów przyłączyły się sobotnie szkoły, różne organizacje i osoby prywatne.

Celebrowano święto między innymi w Polskiej Szkole Sobotniej w Accrington gdzie zorganizowano dyktando dla dorosłych. Walczyli oni o tytuł Mistrza Ortografii.

W Polskiej Społecznej Szkole Sobotniej Fredrikstad zaczęto warsztatami: Jak poprawić pamięć, szybciej się uczyć i dłużej pamiętać. Następnie zorganizowano dyktando dla Polonii +15. Inni pisali o akcji, rozpowszechniali logotyp oraz dawali wsparcie dla inicjatywy pozytywnymi głosami. Bardzo za to dziękujemy!

 

 

 

Pracownia Terapeutyczna Alfa, The Future of Education OWL podobnie jak w poprzednim roku zorganizowały Seminarium. Tym razem odbyło się ono w Bath gdzie gospodarzem i współorganizatorem była Sobotnia Szkoła im. Fryderyka Chopina. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu dyrekcji i wolontariuszy szkoły impreza przebiegła na najwyższym poziomie.

Tematyka dotyczyła Dwujęzyczności i od tego jak jest ważny język ojczysty oraz skąd wziął się pomysł organizacji Polonijnego Dnia Dwujęzyczności rozpoczęła seminarium pani dyrektor Szkoły Iwona Erturan i Agata Majda z Pracowni Terapeutycznej Alfa.

Udział w Seminarium w Bath wzięła spora grupa polskiej i angielskiej społeczności. Przybyli rodzice, nauczyciele, oraz Burmistrz Miasta Bath, Radny Ian Gilchrist, który skierował kilka słów do obecnych. Podkreślając jak ważna jest znajomość języków a szczególnie języka przodków.

 

 

 

Odbyły się bardzo interesujące prelekcje. Prof. Anne White mówiła o rodzinie polskiej w Europie i Ameryce, o tym, że codzienne życie na emigracji prawie zawsze jest rozdarte między myślami o tym co tu, w nowym miejscu zamieszkania, a tym, co zostało tam, w kraju który opuściliśmy. Profesor White starała się pokazać, że dylematy, z którymi spotykają się rodziny polskie w Anglii dzisiaj, nie są nowe ani unikalnie polskie, a dobra znajomość chociażby dwóch języków, jest bardzo przydatna. Profesor White udziela nieodpłatnie lekcji języka angielskiego dla dorosłych w Polskiej Szkole im. Fryderyka Chopina w Bath. https://www.ucl.ac.uk/ssees/people/anne-white

Z kolei dr Kinga Kozmińska opowiedziała o projekcie badawczym: „Polityka językowa rodziny: wielopoziomowe badanie wielojęzycznych praktyk w rodzinach transnarodowych” – w którym zadaje pytania dlaczego czasem dzieci dorastające w środowisku jednojezycznym stają się dwujęzyczne i na odwrót oraz dlaczego członkowie rodzin transnarodowych zachowują swój język, podczas gdy inne rodziny język ten tracą. Więcej informacji o projekcie mozna znależć na stronie projektu: https://familylanguagepoli.wixsite.com/familylanguagepolicy

W przerwie odbył się pokaz nagrania z udziałem Barbary Caillot Dubuis i Aleksandry Krakowskiej wraz z prezentacją oferty wydawniczej Oficyna Wydawnicza Oryginały.

Drugi panel, który poprowadziła pani Justyna Korolewicz z The Future of Education OWL, dotyczył funkcjonowania i przyszłości polonijnych szkół w Wielkiej Brytanii. Dyskusja, podobnie jak w poprzednim roku, była bardzo żywa i gdyby nie ograniczenia czasowe, mogłaby ciągnąć się do późnych godzin wieczornych. Wyciągnięto wniosek, że szkoły polskie są bardzo ważnym elementem, który mocno wspiera podtrzymanie polskości w młodych pokoleniach Polaków. Ponieważ zajęcia w szkole sobotniej zazwyczaj trwają tylko cztery godziny w tygodniu, nie ma fizycznej możliwości, aby szkoła mogła nauczyć wszystkiego. Może i musi jednak nadawać właściwy kierunek. Ważne jest jednak, żeby w domu rodzinnym mówiono w języku polskim, kultywowano polskie tradycje i zwyczaje. Ogromną rolę grają tu właśnie rodzice, którzy jeżeli nie będą wspierać swoich pociech mówiąc do nich w języku ojczystym, dzieci wybiorą język kraju przyjmującego.

Nie zawiodły dzieci, uczniowie Szkoły Sobotniej im. Fryderyka Chopina, którzy przepięknie wystąpili przed zebranymi gośćmi. Dzieci nie tylko pomagały w przygotowaniach, ale również brały udział w „polowaniu” na sowie babeczki, które okazały się hitem i bardzo szybko się skończyły.

Każdy uczestnik mógł zabrać ze sobą książkę „Po polsku na Wyspach, Poradnik dla rodziców dzieci dwujęzycznych” pod redakcją Katarzyny Zechenter.

Podczas Seminarium, dzięki wsparciu Sweet Corner Polska Cukiernia z Bristolu można było zjeść pyszne pączki drożdżówki i ciasteczka. Także rodzice uczniów szkoły przygotowali wyśmienite ciasta i sałatki, które znikały ze stołu w mgnieniu oka.

 

 

 

Pani Monika Kukczyńska, prezentowała naturalne produkty kosmetyczne i terapeutyczne TianDe, wykonywała maseczki na dłonie, dzięki czemu można było sprawdzić ich wspaniałe działanie. Obecna była także pani Monika z urządzeniem Thermomix, w którym przygotowywała kawę oraz częstowała uczestników pysznymi wypiekami przyrządzonymi w tymże urządzeniu wielofunkcyjnym.

Do dyspozycji gości były również stoiska gdzie mogli zakupić gadżety z Sowa Mówi, kolorowe pamiątki folk czy zdrowe miody prosto z pasieki w Polsce.

Organizatorzy przesyłają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wsparli to wydarzenie, prelegentom, rodzicom, uczestnikom, sponsorom, wolontariuszom i wszystkim tym, którzy okazali wsparcie.

Zapraszamy do obejrzenia licznych zdjęć na: www.pracowniaterapeutyczna.eu,

 

Agata Majda, Justyna Korolewicz

FB The Future of Education OWL


Poprzedni artykułŚwięto polskiego języka w Copiague, NY
Następny artykuł„To je Leeds, tego  nie ogarniesz”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj