W sobotę 20 października odbył się Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Polskiej Szkole Sobotniej Edu Owls w Leicester. Dzieci ze szkoły sobotniej wzięły udział w wydarzeniach zorganizowanych przez nauczycieli szkoły, aby świętować międzynarodowy dzień dwujęzyczności.

Przygotowana przez kadrę pedagogiczną gra terenowa zachęciła dzieci z całej szkoły do poznawania Polski, języka polskiego i sławnych Polaków. Zadania ukryte zostały na terenie szkoły, w słynnych miejscach charakterystycznych dla Leicester, takich jak Tower Clock, Stadion King Power Leicester City, National Space Centre czy Abbey Park. Rozwiązania zagadek pozwoliły dzieciom na rozszyfrowanie hasła, którym było nazwisko słynnego Polaka. Gdy dzieci rozwiązały wszystkie zagadki i odkryły nazwisko sławnej osoby, zebrały się w gabinecie figur woskowych, gdzie w rolę sławnych Polaków wcielili się uczniowie szkoły. Dzięki ‘magicznym biletom’ odnalezionym w trakcie gry, posiacie ożyły.

Zagadki i konkursy sprawdzały wiedzę o Polsce i znajomość języka polskiego. Znalazły się wśród nich łamańce językowe, rysunkowe dyktando, zaśpiewanie polskiej piosenki oraz wycieczka po Polsce, czyli odszukanie polskich miast na mapie Polski. Gdy zagadki zostały rozwiązane, uczniowie ‘ożywili’ następujące figury sławnych polskich postaci: Miś Uszatek, Bolek i Lolek, Fryderyk Chopin, Maria Skłodowska-Curie, Mikołaj Kopernik i Tadeusz Kościuszko.Na koniec wszystkie figury woskowe ‘ożyły’ i opowiedziały o sobie wszystkim gościom odwiedzającym galerię.

Goście mieli również okazję podziwiać wystawę prac przedstawiającą galerię wielkich Polaków stworzoną przez dzieci.

 

This slideshow requires JavaScript.

Polska Szkoła Sobotnia Edu Owls w Leicester działa od 2013 roku i oferuje zajęcia dla dzieci, które chcą uczyć się języka polskiego od czwartego roku życia. Szkoła przygotowuje uczniów do zdania egzaminów GCSE i A Level z języka polskiego jako obcego w angielskim systemie edukacyjnym.

Polonijny Dzień Dwujęzyczności to święto, które celebruje polski język i polską kulturę poza granicami Polski. Obchodzone jest od 2015 roku w każdy trzeci weekend października. Pomysłodawcą święta jest Fundacja Dobra Polska Szkoła z Nowego Jorku.

 

Więcej relacji z wydarzeń Polonijnego Dnia Dwujęzyczności 2018 TUTAJ

 

 

 

Poprzedni artykułIV Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Szkole im. Kazimierza Pułaskiego w South Hackensack, NJ
Następny artykułDzień Dwujęzyczności w Polskiej Szkole im. Marii Skłodowskiej-Curie w Leuven, Belgia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj