Siódmą edycję Polonijnego Dnia Dwujęzyczności obchodziliśmy w belgijskim Soignies w wyjątkowo uroczystej oprawie. Charakterystyczne dla święta kolorowe koguciki przyozdabiały sale szkolne już po raz drugi, bowiem w roku ubiegłym dołączyliśmy do międzynarodowej inicjatywy barwnym spektaklem o tematyce jesiennej. Tegoroczne obchody dwujęzyczności połączyliśmy z uroczystym nadaniem imienia placówce. Postacią honorową w szkole został Jan Brzechwa. 

.

.

.

Wiersze Jana Brzechwy to klasyka literatury dziecięcej. Jego teksty są wiecznie żywe. Uczą, bawią i wzruszają kolejne pokolenia. Zachwyciły również naszych uczniów. Przez cały ostatni rok Brzechwa towarzyszył dzieciom, zarówno podczas zajęċ, jak i organizowanych w szkole konkursów, wydarzeń kulturalnych, nieoficjalnych spotkań. Jego wiersze pozbawione są dydaktyki, wprowadzają żartobliwy nastrój, opierają się na zaskakujących skojarzeniach, dowcipie sytuacyjnym czy znanych porzekadłach. Może właśnie dlatego nasi uczniowie tak ochoczo i spontanicznie przenoszą się w pełen humoru świat wyobraźni „profesora serdecznego uśmiechu”. Należałoby również dodaċ, że znajomość poezji Jana Brzechwy jest podstawą rozwoju umiejętności czytelniczych, a to niezmiernie ważny aspekt naszej dydaktyki.

.

.

.

Przesłanie na aktualny rok szkolny zaczerpnęliśmy oczywiście z jednego z dzieł naszego patrona:

Nie lekceważcie fantazji! Bez fantazji nie może powstać nic wielkiego.

Uroczyste nadanie imienia szkole było połączone z warsztatmi o dwujęzyczności, a nawet – wielojęzyczności. Wykład dla rodziców przygotowała pani Agnieszka Steur, która przyjechała do nas z Holandii. Pani Agnieszka jest językoznawcą i literaturoznawcą polskim, badaczką języka, nauczycielem, pisarką, dziennikarką i felietonistką, autorką wielu ciekawych książek dla dwujęzycznych dzieci. Jest absolwentką Uniwersytetu w Amsterdamie na  wydziale języków słowiańskich i kultur. W trakcie studiów prowadziła, zakrojone na szeroką skalę, badanie wpływu języka niderlandzkiego na język polski wśród dzieci dwujęzycznych mieszkających w Holandii. Od wielu lat mieszka i pracuje w Holandii, wychowuje dwoje dwujęzycznych dzieci. Nie ma wspanialszego ambasadora dwujęzyczności! Dodatkowo to osoba niezwykle charyzmatyczna, jakich nie zapomina się nigdy.

.

.


.

.

Zgromadzeni na uroczystości rodzice z ogromną przyjemnością i zainteresowaniem wysłuchali przekazu naszego gościa podejmującego m.in. zagadnienia różnych modeli wychowania dwujęzycznych dzieci: OPOL (one person – one language), OLOL (one language – one location) i OLOS (one language – one situation). To były świetne warsztaty, mnóstwo ważnych uwag i podpowiedzi dla osób zatroskanych o edukację lingwistyczną swoich dzieci. Społecznośċ szkoły w Soignies przyjęła panią Agnieszkę niezwykle ciepło i mamy nadzieję, że to dopiero początek naszej współpracy. Już myślimy o kolejnym spotkaniu, może podczas przyszłorocznego święta dwujęzyczności. Z pewnością warto, bowiem, cytując H.G. Gadamera:

Kto ma język, ten ma tożsamość. Kto ma język, ten ma świat.

.                                                                                                               

dr Lidia Zabrocka

Dyrektor Polskiej Szkoły im. Jana Brzechwy w Soignies

Poprzedni artykuł„Nasza szkoła działa jak dobrze naoliwiona lokomotywa”
Następny artykułCiszą cmentarną ukołysani

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj