Bożena Sawicka – Rijnbout mieszka w mieście Breda, gdzie Holendrzy kochają Polaków za wyzwolenie przez I Dywizjon Pancerny gen. Stanisława Maczka. Breda liczy 180 tys. mieszkańców i jest położona 88 km od Amsterdamu. Pani Bożena jest członkiem zarządów w Generał Maczek Muzeum i Polskiej Parafii p.w. M.M. Kolbe w diecezji Breda oraz jest założycielką i prezesem Fundacji „Serce Polski”. Mama Lindy i Michała. Babcia czworga wnucząt w wieku 3, 4, 9 i prawie 12 lat.

O sytuacji związanej z pandemią koronawirusa w Holandii rozmawia z Danutą Świątek.

Czy pani nosi maskę, gdy wychodzi na ulicę?

Ależ skąd! Zachowuję zalecany dystans półtora metra od drugiej osoby. A jeśli się zdarzy, że ktoś jest bliżej mnie to odwracam głowę.

Zauważyłam na pani koncie facebooka zdjęcie paczek z maskami dla Bredy w darze z Chin. Jak ten dar przyjęli mieszkańcy?

Breda prowadzi wymianę kulturalno – przemysłową z partnerskim miastem Yangzhou i stąd te dary. Chińczycy na paczkach nawet napisali po holendersku: „Razem jesteśmy silni”. Maski trafiły do szpitali i jesteśmy za nie bardzo wdzięczni.

.

.

W Holandii wprowadzono tłumaczenia na różne języki konferencji prasowych na temat koronowirusa. Jest też tłumaczenie na język polski i chyba przyjęte z dużym zadowoleniem ze strony waszej Polonii?

Bardzo dobry pomysł i świadczy on o tym jak bardzo bardzo rządowi holenderskiemu zależy na komunikacji z imigrantami, by rozumieli co się dzieje w kraju i przestrzegali zalecanych środków ostrożności. W Holandii mieszka ponad 200 tys. Polaków.

Pani teściowie są w podeszłym wieku. Jak o nich dbacie w dobie COVID-19?

Moja teściowa ma 80 lat i teść ma 82 lata. Oboje mieszkają w domu opieki w Bredzie. Ponieważ wszystkie domy opieki są zamknięte dla osób z zewnątrz, nie możemy odwiedzić rodziców mojego męża. Ale pracownicy domu pomagają swoim seniorom łączyć się z nami na Facebooku.  Mieszkańcy mają laptopy sponsorowane przez rząd holenderski. Wczoraj rozmawialiśmy z teściową na messengerze. Bardzo dobrze wygląda. Wiem, że nawet w niektórych domach opieki pracownicy postanowili nie wracać do domu przez 2 tygodnie, by nie narażać podopiecznych. Tak było na początku, gdy dowiedzieliśmy się o masowych zachorowaniach.

Jak bronicie się przed wirusem?

Nasz premier Mark Rutte podejmuje decyzje na podstawie tego, co mówią mądrzy lekarze. Zaufanie narodu do rządu jest silne i słuchamy zaleceń rządowych. Jeśli restuaracje mają być zamknięte i biura to rozumiemy, że tak powinno być. Budowlańcy pracują. Wielu ludzi pracuje zdalnie z domu. Też pracuję z domu, tylko czasami idę do biura. Pracuję dla dużej firmy ubezpieczeniowej, która zawsze była bardzo nowoczesna jeśli chodzi o sposób traktowania pracowników. Pracodawca ufa swoim pracownikom. W Holandii ludzie nie wiedzą co to są zwolnienia lekarskie. Gdy ludzie źle się czują, meldują to u pracodawcy i zostają w domu. Dostają wynagrodzenie. Szkoły i przedszkola są zamknięte. Imprezy kulturalne i sportowe są odwołane. Po zakupy żywnościowe wychodzimy z mężem na zmianę. Nigdy we dwoje, żeby nie robić zatłoczenia w sklepie.

.

.

Jaką ma pani dewizę życiową, która szczególnie teraz przydaje się?

W życiu wychodzę z założenia, że co ma być – to będzie. Nie panikujemy. Właśnie kupiliśmy dom, który znajduje się 12 km od Bredy. Będziemy mieszkać obok córki z rodziną. U notariusza każdy z nas podpisywał dokumenty swoim długopisem, żeby zachować bezpieczeństwo. Z mężem Frankiem rozmawiamy o ogródku, który będziemy mieli obok domu, o tym jak nasze wnuki będą tam biegać. Nie możemy się doczekać kiedy na świat przyjdzie drugie dziecko syna, które ma się urodzić w maju. Syn z żoną mieszka w Barcelonie i planuje nas odwiedzić w tym roku. Jesteśmy optymistami!

Dziękuję za rozmowę i życzę zdrowia.

.

Rozmawiała: Danuta Świątek

Zdjęcie: archiwum rodzinne

Poprzedni artykułBabcia Bożenka: Gdy wszystko się zamyka, idą święta!
Następny artykuł“Zatrzymane w zaćmieniu” – z Andżeliką Tokarski, nastoletnią poetką z Włoch rozmawia Irena Biały
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj