IMG_5118 copy
Agata Stopa podczas prezentacji

 

Agata Stopa, autorka książki „Świętosława królowa wikingów” (o której pisaliśmy https://dobraszkolanowyjork.com/czas-by-poznac-swietoslawe) przyjechała z prezentacją o początkach państwa polskiego do Szkoły im. M. Kopernika w Mahwah, NJ.

„Chciałabym, by moim słuchaczom utkwiło w pamięci, że Polska wyrosła na potężne państwo już na przełomie X i XI wieku. Chciałabym również, by zapamiętali, że książęta polscy współpracowali z władcami całej Europy, a brały w tym żywy udział również ich żony, matki i córki”.

Starsze klasy i rodzice słuchali opowieści, wzbogaconej slajdami o tym jak wyglądało życie w dawnych czasach. Co ludzie jedli, jak mieszkali. W co się ubierali i jak podróżowali. Nie tylko uczennice i ich matki zainteresował temat biżuterii i mody, ale również chłopców, bo chcieli wiedzieć jak ubierali się mężczyźni ponad 1000 lat temu. Emocje wzbudziły informacje o zbrojach, wojskowości i średniowiecznych narzędziach walki.  A wszystko to było tłem do zainteresowania słuchaczy bohaterką książki, księżniczką Świętosławą, siostrą króla Bolesława Chrobrego.

 

IMG_5125 copy

 

Książka narodziła się z pasji Agaty Stopy do historii średniowiecza. Zbieranie materiałów w różnych bibliotekach, obmyślanie własnych interpretacji historycznych, gdy zabrakło zapisanych faktów, wykonywanie rysunków z córkami Elżbietą i Anną, zaowocowało publikacją, która może przyczynić się do połknięcia bakcyla z historii u niejednej osoby.

 

Tekst i zdjęcia: Danuta Świątek

 

 

Poprzedni artykułJak co roku w karnawale w Polskiej Szkole im. Jana Pawła II w East Stroudsburg wielki bal!
Następny artykułJęzyk polski nas łączy!
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj