gra

 

Popularnym i skutecznym sposobem uczenia się języka jest łączenie nauki z zabawą. Metoda ta może być dobrym uzupełnieniem zajęć, podczas których poznajemy zasady gramatyki i ortografii i daje możliwość sprawdzenia nabytej wiedzy w praktyce. Takie podejście można z powodzeniem zastosować także w nauce języka polskiego przez dzieci uczące się w polskich szkołach dokształcających w różnych krajach świata.

Aby ułatwić uczniom szkół polonijnych naukę języka, powstała gra “Polish Your Polish”, której głównym celem jest pomoc w utrwaleniu słówek, ćwiczenie ortografii i przyswojenie podstawowych fraz w języku polskim.

 

gra2

 

Fabuła gry jest dość zabawna. Otóż Ziemię odwiedzają kosmici i jako miejsce lądowania losują… Polskę. Są ciekawi jej mieszkańców i języka, ruszają więc z misją poznania kraju – tak zaczyna się gra edukacyjna “Polish Your Polish” skierowana do dzieci i młodzieży polonijnej.

Autorzy zaproponowali ciekawy i atrakcyjny graficznie projekt gry, by zachęcić dzieci i młodzież do   szlifowania swoich umiejętności posługiwania się językiem polskim. Gracze mają do wyboru 4 gry, z której każda daje możliwość przyswojenia słownictwa poprzez zabawową formułę. Dla młodszych dzieci przygotowano grę “Mój kosmita” i “Mój awatar”, polegające na tworzeniu lub ubieraniu postaci. Starsi gracze mogą odbyć wirtualną podróż po mapie Polski, od gór aż po Morze Bałtyckie utrwalając zasady pisowni ortograficznej i podstawową wiedzę na temat geografii Polski. Gra “Memory” daje okazję młodszym i starszym graczom sprawdzić, czy znają polskie homonimy i czy potrafią dopasować rozmówkowe frazy w języku polskim i angielskim.

Gra powstała w ramach projektu „Polish Your Polish – badania i popularyzacja języka polskiego wśród Polonii amerykańskiej” realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! w partnerstwie z Fundacją Dobra Polska Szkoła. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie środowisk amerykańskiej polonii – rodziców i nauczycieli – którzy w badaniu przeprowadzonym w ramach projektu wskazali, że tego typu pomoc edukacyjna byłaby bardzo przydatna dla dzieci uczących się w polskich szkołach doszkalających.

ZAGRAJ!

 

Gra jest dostępna on-line w przeglądarce internetowej pod adresem www.pyp.edu.pl i wkrótce będzie dostępna na urządzeniach mobilnych z systemem Android i iOS. Aplikację będzie można pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store.

 

godlo_senat z podpisem [Przekonwertowany]Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2016 r.”

Poprzedni artykułIII edycja Konkursu poświęconego bł. Bolesławie
Następny artykułPrzychodzi dziecko dwujęzyczne do poradni – i co dalej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj