images

Ruszyły badania dotyczące poziomu znajomości języka polskiego wśród Polaków zamieszkałych w Stanach Zjednoczonych. Dzięki nim będziemy mogli dowiedzieć się między innymi, w jakim stopniu Polacy za oceanem posługują się ojczystym językiem w swoich domach, czy polscy rodzice nauczają polskiego swoje dzieci i jakich narzędzi używają, by zachęcić najmłodsze pokolenia, urodzone w USA, do jego nauki, do poznawania ojczystej kultury, tradycji i historii. Gotowy raport zostanie zaprezentowany już w październiku tego roku.

Polish Your Polish to nowy projekt Fundacji Dobra Polska Szkoła w Nowym Jorku i warszawskiej Fundacji Think!, prowadzony wspólnie z Radą Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk (PAN), i współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Badania dotyczące poziomu znajomości języka polskiego to pierwsza część projektu Polish your Polish. Do tej pory ankietę zawierającą 57 pytań otrzymało do wypełnienia ponad 1000 Polaków zamieszkałych we wszystkich ważniejszych stanach USA pod względem liczebności Polonii, w tym rodziców związanych ze środowiskami szkół sobotnich, organizacjami polonijnymi oraz osób nie związanych z żadnymi polonijnymi środowiskami.

Ankieta jest też dostępna online https://www.surveymonkey.com/r/8GZMF6P, do jej wypełnienia organizatorzy zachęcają wszystkich rodaków zamieszkalych za oceanem.

Wyniki badań przysłużą się badaniom nad językiem prowadzonym przez Radę Języka Polskiego, jak również tym organizacjom i instytucjom w Polsce, które działają na rzecz utrzymania i rozwoju języka Polskiego wśród Polonii. Opracowania będą fundamentem do podejmowania w najbliższej przyszłości szeregu działań i realizacji polonijnych projektów mających służyć promocji języka polskiego w polonijnych środowiskach USA, opracowywanych zarówno przez polonijne jak i polskie organizacje. Do tej pory nie przeprowadzono podobnych badań na terenie USA.

Na podstawie wyników ankiet opracowany zostanie “Raport na temat stosunku do języka polskiego wśród Polonii w USA”, który opublikowany zostanie w polskich i polonijnych mediach, jak również zaprezentowany 15 października na tegorocznych obchodach Polonijnego Dnia Dwujęzyczności w USA.

W drugiej części projektu na bazie otrzymanych wyników badań powstanie specjalny poradnik dla polonijnych rodziców w formie eBooka, jak również aplikacja dla dzieci i młodzieży na tablety, smartfony i komputery do nauki języka polskiego, w multimedialnej, przystępnej formie gier i zabaw przybliżających polską historię, kulturę i sztukę, przyrodę i geografię. W ramach promocji aplikacji zostaną przeprowadzone w wybranych polskich szkołach w USA warsztaty językowe dla dzieci i młodzieży na temat aktywnych form uczenia się języka polskiego z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych.

 

Więcej informacji:

Danuta Świątek 

Fundacja Dobra Polska Szkoła

dswiatek@optonline.net

Projekt współfinansowany jest w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

 

Poprzedni artykułCzy każde dziecko ma prawo odwiedzić księżyc?
Następny artykułDaj się przyłapać z polską książką!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj