Fot. iStock
Nowy Jork, Central Park. Fot. iStock

O Nowym Jorku mówi się, że to miasto, które nigdy nie śpi. Przeglądając przewodnik autorstwa Marty Kustek i Danuty Świątek, można mieć pewność, że ani ono nie śpi, ani nam zasnąć nie pozwoli. Z nadmiaru wrażeń, oczywiście. Trzeba tylko wiedzieć, z której strony ugryźć to Big Apple. Dzięki temu przewodnikowi już wiemy.

Nowy Jork. Ulubione miasto Woody’ego Allena i… turystów. Nie można, zwiedzając USA,  nie zacząć od Nowego Jorku. Dlaczego? Bo to jedyne miasto, które jest absolutnie „naj”: największe w USA (i jedne z największych na świecie), najludniejsze i najbardziej różnorodne. A co za tym idzie, najatrakcyjniejsze. Jednak bardzo łatwo pogubić się w tym nadmiarze atrakcji, a ich wybór może się okazać ciężkim orzechem do zgryzienia. Jak więc ugryźć to Wielkie Jabłko?

nowy-jork-przewodnikcelownik_276049Dzięki przewodnikowi Marty Kustek i Danuty Świątek zwiedzanie Nowego Jorku jeszcze nigdy nie było tak przyjemne i wygodne. Z nim nie tylko się nie zgubimy, ale też niczego nie przegapimy, a nawet zaoszczędzimy, bo znajdziemy w nim wiele praktycznych podpowiedzi, które obiekty (i kiedy) można odwiedzić za darmo albo w wyjątkowo przystępnej cenie.

W ten sposób niewydane kilka albo kilkanaście dolarów możemy przeznaczyć na inne atrakcje. Do tego autorki zadbały o to, by każdą informację okrasić garścią nietypowych ciekawostek, dzięki czemu będziemy mogli zabłysnąć w towarzystwie oryginalną nowinką. No, bo ile osób wie, że Nowy Jork jest miastem 18 tysięcy restauracji i ponad 13 tysięcy żółtych taksówek i zużywa tyle prądu, ile cała Grecja? Podejrzewam, że niewiele.

Big Apple zwiedzamy okręgami – Manhattan, Bronx, Brooklyn, Queens, Staten Island (wszystkie atrakcje poszczególnych okręgów możemy bez problemu znaleźć na dokładnych mapach, posiłkując się obszernym indeksem, co pozwala w przystępny sposób identyfikować opisywane obiekty).

Przewodnik podpowiada, co najlepiej zwiedzić w pierwszej kolejności, a co zaplanować z wyprzedzeniem i z większą starannością. I tak autorki radzą, aby dobrze przemyśleć, jakie miejsca słynnego Manhattanu chcemy na pewno obejrzeć, bo nawet pobieżne zwiedzenie tego okręgu może zająć… kilka dni. Dowiemy się też, że w określonych godzinach możemy wziąć udział w mszy gospel w Abysssinian Baptist Church, gdzie ślub brał Nat King Cole i że w słynnym klubie jazzowym Blue Note podczas koncertu trzeba zamówić drinka lub przekąskę za minimum 5 dolarów. I że znany chociażby z filmów Allena Central Park posiada nie tylko niemal 10-kiometrową trasę wolną od samochodów (co ucieszy wszystkich biegaczy i rowerzystów), ale także pomnik Władysława Jagiełły, pod którym odbywają się różne wydarzenia polonijne. Przy okazji autorki informują nas, że w Big Apple mieszka niemal 70 tysięcy Polaków, a w tym mieście, gdzie słychać 800 języków, 0,54 proc. nowojorczyków mówi po polsku. Nie zabraknie też praktycznych wiadomości o środowisku polonijnym i niezbędnych adresów, gdyby ktoś chciał odwiedzić na przykład Polski Instytut Teatralny czy Polski Instytut Naukowy albo… dzielnicę Ridgewood, zwaną drugim Greenpointem, gdzie można smacznie (i po polsku!) zjeść choćby w  „Królewskim Jadle”.

Most Brookliński. Fot, Marta Kustek
Most Brookliński. Fot, Marta Kustek

Przewodnik nieustannie podpowiada nam, jak sprytnie korzystać z nowojorskich atrakcji. Zasugeruje, że odwiedzając niezależne kino Film Forum na Manhattanie możemy obejrzeć dwa filmy w cenie jednego biletu, a w soboty wejdziemy do Jewish Museum za darmo. No, chyba że mamy to szczęście, że nie skończyliśmy jeszcze 18 lat, wtedy nie tylko w soboty. A jeśli ktoś ma poniżej 4 lat, to ma wstęp wolny do słynnego muzeum figur woskowych Madame Tussauds New York, gdzie można zrobić sobie zdjęcie z Barackiem Obamą czy Julią Roberts. A ci, co nie obchodzili jeszcze dwunastych urodzin, mogą bez przeszkód (i biletu) zwiedzać Museum of the City of New York. Bo do National Museum of the American Indian wejdziemy za darmo bez względu na wiek. Wielbiciele teatru z kolei dowiedzą się, że bilety na musicale na Broadwayu można nabyć nawet 50 proc. taniej, jeśli kupi się je tego samego dnia w jednej z kas TKTS przy Duffy Square/47th St./Broadway. A kinomani dzięki przewodnikowi będą wiedzieć, jak trafić do znanej z serialu „Seks w wielkim mieście” cukierni czy do restauracji, która grała główną rolę razem z Meg Ryan i Billym Crystalem w słynnej scenie z  „Kiedy Harry poznał Sally”. No, i oczywiście, jak dojść do słynnego sklepu Tiffany’ego, przed którym Audrey Hepburn jadła drożdżówki i piła kawę w „Śniadaniu u Tiffany’ego”.

Muzeum Historii Naturalnej. Fot. Marta Kustek
Muzeum Historii Naturalnej. Fot. Marta Kustek

O oryginalności tego przewodnika decyduje także to, że dzięki niemu możemy się przekonać na własnej skórze, że Nowy Jork to miasto na każdą kieszeń. Autorki polecają tańsze restauracje i hotele, doradzają, gdzie w wybrane dni w tygodniu czy miesiącu za darmo lub za donację (która może wynosi nawet 1 dolara) możemy odwiedzić dany obiekt (np. Queens Museum of Art), a gdzie wstęp wolny obowiązuje non stop (np. New Jork Public Library), albo też, gdzie warto poczekać do ostatniej godziny zwiedzania, bo jest za darmo, jak np. w American Museum of Natural History. Zdradzają też, gdzie wypijemy dodatkowego gratisowego drinka. Poznamy również zwyczaje napiwkowe i dowiemy się, gdzie palenie będzie nas słono kosztować. Znajdziemy tam też niespotykane w innych przewodnikach informacje, takie jak chociażby wskazówki dla niepełnosprawnych turystów czy adresy darmowych aplikacji telefonicznych przydatnych w Nowym Jorku.

Zadbano również o komfort użytkownika przewodnika. Wygodny, nieduży format odnajdzie się w każdej torebce i w każdym plecaku, a miękki środek i miękka okładka wraz ze spiralową oprawą grzbietową nie tylko doskonale zniesie trudy podróży, ale także nie dopuści do przykrej niespodzianki, jaką mogłoby być rozłamanie się przewodnika i pogubienie kartek z atrakcjami, których jeszcze nie widzieliśmy.

Przewodnik po Nowym Jorku, należący do serii „Przewodniki-Celowniki” wydawnictwa „Bezdroża”, to z pewnością nowatorska publikacja turystyczna, która pozwoli nie tylko na poznawanie Nowego Jorku na własną ręką, ale także na planowanie podróży jeszcze w Polsce. Z tym przewodnikiem z przyjemnością będziemy zwiedzać Big Apple. I to zarówno  palcem po mapie w polskim tramwaju, jak i z przewodnikiem pod pachą na Manhattanie.

 

Karina Bonowicz

Marta Kustek, Danuta Świątek, „Nowy Jork. Przewodnik – Celownik”, Wydawnictwo „Bezdroża”, Gliwice 2015.

Książkę można zamówić na:

http://bezdroza.pl/ksiazki/nowy-jork-przewodnik-celownik-wydanie-1-marta-kustek-danuta-swiatek,benjc1.htm

http://merlin.pl/Przewodnik-Celownik-Nowy-Jork_Danuta-Swiatek-Marta-Kustek/browse/product/1,1650486.html

http://www.amazon.com/Przewodnik-celownik-Swiatek-Danuta-Kustek-Marta/dp/8328301326

http://www.empik.com/nowy-jork-kustek-marta-swiatek-danuta,p1107552854,ksiazka-p

http://www.matras.pl/szukaj/?autor=Marta%20Kustek

http://www.gandalf.com.pl/b/nowy-jork-s/

http://www.canisbook.pl/ksiazka/Kustek-Marta-Swiatek-Danuta/Nowy-Jork-Przewodnik-celownik,72107201427KS

Poprzedni artykułSpotkania DPS: „W co się bawić, jak się bawić dwujęzyczne dziecko w domu i na wakacjach. 6 sierpnia.
Następny artykułKorzyści w 60 lat później

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj