Na Uniwersytecie Connecticut, w Storrs, CT, od prawie 20 lat działa Polish Cultural Society. Zrzesza 75 studentów. 31 marca organizacja przygotowuje Polski Festiwal na campusie w Storrs.

Rozmowa z Edytą Hrynkiewicz, prezydentem organizacji od 2010 r.

Danuta Świątek: Zanim porozmawiamy o festiwalu, chcę poruszyć bardzo ważną sprawę lektoratu języka polskiego na uczelni. Doszły mnie słuchy, że może od nowego roku akademickiego już nie będzie języka polskiego w programie nauczania. Co Polacy mogą zrobić, żeby uratować lektorat?

Edyta Hrynkiewicz: Ciężko powiedzieć. Oczywiście najprostszym rozwiązaniem byłoby zapisać się na zajęcia. Ale niestety dużo Polaków na UCONN nie ma czasu, albo po prostu nie chce już mówić po polsku. Ostatnio prezydent Polish American Foundation of Connecticut, Andre Blaszczynski, napisał list do prezydenta uczelni w tej sprawie. Mamy nadzieję, że to coś pomoże. Musimy coś zrobić, żeby uratować polskość na uniwersytecie.

Danuta Świątek: Czy ty chodzisz na polski lektorat? Co studiujesz?

Edyta Hrynkiewicz
Edyta Hrynkiewicz: Tak, uczę się polskiego na zajęciach u pani Kasi Pala. Jestem już na czwartym roku i studiuję patobiologię. W przyszłym roku zaczynam weterynarię.

Danuta Świątek: Czy chodziłaś do polskiej sobotniej szkoły? Bardzo dobrze mówisz i piszesz po polsku.

Edyta Hrynkiewicz: Urodziłam się w Ameryce. Chodziłam do polskiej szkoły do trzeciej klasy. Cały czas uczyłam się polskiego w domu, bo rozmawiam
z rodzicami w tym języku. Dwa lata temu pojechałam na kurs letni (3 tygodnie) na Uniwersytet Jagielloński i tam też uczyłam się polskiego.

Danuta Świątek: Czego możemy spodziewać sie na Polskim Festiwalu i jak on jest ważny dla waszej organizacji?

Edyta Hrynkiewicz: Festiwal jest naszą coroczną tradycją. W tym roku zacznie się o godz. 12.00 i potrwa do 4.00. Będziemy tańczyć polkę lubelską, recytować wiersze, śpiewać. Prezydent Andre Blaszczynski opowie o jego pracy z Solidarnością. Będzie można skosztowac pierogów, bigosu, kapusty i słodkich przysmaków. Zwykle przychodzi na imprezę około 100 osób. Mamy nadzieję, że w tym roku pobijemy rekord. Zapraszamy wszystkich Polaków.

Danuta Świątek: Gdzie nauczyłaś się tańczyć polkę lubelską?

Edyta Hrynkiewicz: Każdego roku uczymy się nowego tańca ludowego na festiwal. Oglądamy video na youtube i stamtąd uczymy się kroków. Nie jesteśmy profesjonalistami, ale tańczymy tak, jak możemy
i wychodzi nie najgorzej. Pożyczamy stroje od Pani Janiny Chlus, która kiedyś prowadziła zespół „Gwiazdy” i „Gwiazdeczki” w Hartford.

Danuta Świątek: Jakie są najbliższe plany waszej organizacji?

Edyta Hrynkiewicz: To jest mój ostatni rok na UCONN i niestety też ostatni rok mojej działalności
w klubie, więc nie mogę powiedzieć jakie są plany na nabliższą przyszłość nawego zarządu. Na pewno znowu grupa z uniwersytetu pojedzie do Nowego Jorku na Paradę Pułaskiego.

Danuta Świątek: Z czego jesteście dumni?

Edyta Hrynkiewicz: Jesteśmy dumni z tego, że potrafimy utrzymywać polskość i nasze polskie tradycje.

Danuta Świątek: Bardzo dziękuję za rozmowę!

Foto: archiwum Polish Cultural Society i prywatne zbiory Edyty Hrynkiewicz

——

Fundacja Kościuszkowska współpracowała z UCONN, by utrzymać program języka polskiego na uczelni. Co Fundacja ma do powiedzenia w tej sprawie?

„Z przyczyn od Fundacji niezależnych, kontynuacja studiów języka polskiego nie będzie możliwa
w nadchodzącym roku akademickim. Być może uniwersytet zatrudni wykładowcę w przyszłym roku, ale nie będzie to już przy współpracy z Fundacją Kościuszkowską.

Mamy jednak nadzieję, że w przyszłości UCONN wznowi partnerstwo z Fundacją i nauczanie języka polskiego będzie kontynuowane w takiej formie jak to było dotychczas”.

Agata Bieda, Program Officer, Exchange Program to the US.

Rozmawiała: Danuta Świątek

Poprzedni artykuł„Panie dyrektorze, wiosna przyszła!”
Następny artykułTED: Dale Dougherty „Każdy jest twórcą”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj