Książka Pani Małgorzaty Guerrero jest bardzo interesującą pozycją wydawniczą w kategorii przewodników. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że jej autorka od ponad dwudziestu lat mieszka w Nowym Jorku i zdążyła doskonale poznać tę jedną z większych światowych metropolii. Ta wiedza, jak zaznacza autorka, gromadzona latami, zaowocowała znakomicie zredagowanym przewodnikiem, po który warto sięgnąć, planując podróż do Nowego Jorku.

Należy podkreślić w tym miejscu troskliwość i pieczołowitość, jakie wykazała autorka w przygotowywaniu tej książki, oraz dbałość o szczegóły, co niewątpliwie przełożyło się na gruntownie opracowaną książkę. Z całą pewnością można ją postrzegać jako bardzo skuteczne narzędzie dla turysty podróżującego po Nowym Jorku, jak i mieszkańca Nowego Jorku.

Podróż po Nowym Jorku zaczyna się już na lotnisku i może obfitować w wiele przygód, przed czym autorka pragnęła zapewne przestrzec i zapewne z tego powodu zredagowała ten bardzo praktyczny rozdział. Został on poświęcony omówieniu środków transportu z lotniska do centrum Nowego Jorku.
Po lekturze tego tekstu podróżny będzie mógł wybrać najdogodniejszy dla siebie, również pod względem ekonomicznym, środek transportu.

Turysta, stawiający pierwsze kroki w tym mieście, garść niezbędnych informacji znajdzie w kolejnych rozdziałach dotyczących noclegów, gastronomii, transportu, a także – co jest dość wyjątkowe – zachowania bezpieczeństwa. W każdym rozdziale przewodnika można punktować autorkę za pragmatyczny zmysł i podejście do tematu, np. w rozdziale dotyczącym zakwaterowania sporządziła wykaz dziesięciu tańszych hoteli wraz z opisami zawierającymi dane o lokalizacji, dojazdach, telefonach, stronie internetowej, cenach (od najwyższych do najniższych), wyposażeniu itp.

Bardzo przydatny na pewno okaże się obszerny artykuł zatytułowany Transport po mieście, w którym autorka omówiła najtańsze sposoby podróżowania po metropolii (metro, autobusy, pociągi, taksówki). Wiele można się dowiedzieć na temat rodzajów kart przejazdowych niezbędnych dla turystów chcących korzystać z metra lub autobusów. Autorka wymienia punkty sprzedaży kart, podaje ceny oraz podpowiada, jak ich używać w sposób ekonomiczny. Ten bardzo drobiazgowy opis, zawierający wiele cennych wskazówek, dopełniają starannie dobrane ilustracje, które na pewno mogą stanowić dodatkową i atrakcyjną pomoc w sprawnym poruszaniu się po Nowym Jorku. Są to informacje szczególnie ważne dla Polaków mieszkających w USA, a odwiedzających Nowy Jork.

Najobszerniejszy rozdział autorka poświęca zwiedzaniu Manhattanu, odkrywając przed Czytelnikiem uroki każdej dzielnicy. Rozpoczyna od Manhattanu Dolnego, czyli dzielnicy mogącej zafascynować turystę osobliwą mozaiką kultur, narodowości, obyczajów. Za żelazne punkty, których nie można przegapić, Mieszkanka Nowego Jorku uważa m.in.: National Museum of the American Indian (również ze względu na darmowość atrakcji); The New York Stock Exchange (NYSE, giełda nowojorska), Trinity Church, Brooklyn Bridge, Ground Zero, Kaplicę św. Pawła, Ogród Zimowy (The Winter Garden Atrium).

Następnie autorka prowadzi Czytelników do Tribeca – miejsca zamieszkiwanego przez część nowojorskiej bohemy artystycznej, oraz Soho – jednej z dzielnic najchętniej odwiedzanych przez turystów z całego świata, uwielbiających robić zakupy. Dalej Autorka wprowadza czytelników w klimaty orientalne wraz
z wizytą w dzielnicy Chinatown, która przynosi powiew prawdziwych Chin. Znajdziemy tu opis najciekawszych obiektów turystycznych oraz krótki rys historyczny.

Dolny Manhattan oferuje ponadto wiele innych atrakcji, jak: centrum kulturalne Greenwich Village czy jedna z ważniejszych światowych uczelni – New York University itd. Inną atmosferę tworzy Midtown, czyli środkowa część Manhattanu, stanowiąca raczej skupisko komercyjnych budynków i miejsce pracy elity finansowej: zamożnych biznesmenów, maklerów giełdowych i bankierów. Zwiedzający zetkną się tutaj z atrakcjami w postaci nowoczesnej architektury użytkowej, do której zalicza się najdroższe nieruchomości Nowego Jorku: najwyższe – biurowce, budynki mieszkalne, hotele. Midtown jest również siedzibą znanych firm handlowych, sklepów komercyjnych i trzech stacji telewizyjnych z globalnym centrum wiadomości i rozrywki.

Turyści przytłoczeni widokiem licznych wieżowców na pewno znajdą wytchnienie i odpoczynek na Górnym Manhattanie (Upper Manhattan). Jest to miejsce przeznaczone dla osób interesujących się sztuką oraz zagadnieniami z dziedziny kultury. Na Górnym Manhattanie mieści się wiele muzeów, a wśród nich nasławniejsze Metropolitan Museum of Art. Autorka poświęciła wiele uwagi temu centrum kulturalnemu, opisując jego atrakcje piętro po piętrze (Ground Floor, First Floor i Second Floor). Cały opis opatrzyła wieloma ciekawymi ilustracjami przedstawiającymi, m.in.: galerię ze średniowieczną kolekcją broni, galerię rzymską, galerię poświęconą sztuce Afryki, Oceanii i Ameryki Łacińskiej oraz sztuce dekoracyjnej.

Oprócz zwiedzania ogromnego Metropolitan Museum of Art, na które warto przeznaczyć cały dzień, autorka poleca wizytę w Salomon R. Guggenheim Museum, mieszczącym kolekcje sztuki impresjonistycznej, nowoczesnej i współczesnej, oraz muzeum sztuki awangardowej, czyli Whitney Museum of American Art. Nie sposób też ominąć Lincoln Center, którego budowa pochłonęła wielomilionowe dotacje. Dziś swoją siedzibę ma tam 12 organizacji artystycznych, które sponsorują ponad 400 imprez kulturalnych w roku.

Autorka w swoim starannie przygotowanym przewodniku na temat tylko jednego miasta – Nowego Jorku – zawarła opisy wielu innych, niezwykle ciekawych miejsc, do których obowiązkowo każdy turysta powinien się wybrać. Książka liczy około dwustu stron i na pewno wykracza poza ramy tradycyjnego przewodnika. Zrodziła się – co przebija z jej stronic – z ogromnej fascynacji tym miastem, które – jak widać – potrafi ciągle fascynować, nie tylko turystów, gości będących tam przejazdem, na chwilę,
ale i wieloletnich mieszkańców.

Myślę, że swoją fascynacją Małgorzata Guerrero zarazi wielu przyszłych Czytelników, którzy być może nigdy się nie wybiorą – ze względów finansowych – do Nowego Jorku, ale zechcą podróżować po tym mieście, przewracając kolejne karty książki, oglądając ilustracje i wczytując się w tekst. Posiada on dobrze przemyślaną strukturę pozwalającą się zorientować w bogactwie informacji: autorka prowadzi czytelnika według starannie wyrysowanego planu: lotnisko (mamy trzy porty), Dolny Manhattan, Środkowy (Centrum) i Górny, następnie Harlem i nowojorskie wyspy. Dolny, Środkowy i Górny Manhattan dzielą się na kolejne części. W każdej części autorka prezentuje najważniejsze i najciekawsze zabytki, budynki, miejsca warte zwiedzenia. Bardzo zgrabnie tworzy opisy poszczególnych obiektów turystycznych, nasycając tekst wątkami historycznymi, ale i nie zapominając o pragmatycznym nachyleniu, czyli: jak można dojechać, ile trzeba zapłacić, co warto zwiedzić i jak przygotować sobie wycieczkę, by nie zbankrutować.

Z dużym zainteresowaniem przeczytałam książkę Pani Małgorzaty Guerrero. Na początku tę propozycję wydawniczą określałam mianem przewodnika po Nowym Jorku, bo rzeczywiście gromadzi ona wiele praktycznych wskazówek. Później jednak ze zwyczajnego przewodnika, jakich wiele na rynku wydawniczym, przeistacza się w interesującą opowieść o Nowym Jorku, po którą warto sięgnąć.

Magdalena Ryszkowska

Poprzedni artykuł„Polskie dzieci na Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku”
Następny artykułTED: Sir Ken Robinson „Zrewolucjonizujmy nauczanie!”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj