IMG_3646

 

Gdyby przeniesiono polskie przedszkole PocoNoski  z Pensylwanii do Nowego Jorku, to zapewne uznano by je tam za raj na ziemi. Przedszkolaki  przez okna swoich klas patrzą na gniazda ptaków, które zaglądają im do środka, obserwują jak z jajek wykluwają się pisklęta. W ogrodzie dzieci mają plac zabaw, gdzie pod rozłożystym klonem śpiewają polskie piosenki. Ogród jest otoczony drewnianym płotem, na którym widnieją kolorowe malunki, wykreowane przez przedszkolaków.

 

IMG_3636

 

Dzieci podzielono na dwie grupy wiekowe dwu i trzylatki, które uznano za sarenki , a cztero i pięciolatki nazwano niedźwiadkami. Ale też są i prawdziwe sarny, które paradują w sąsiedztwie i nikogo już nie zdziwią swoim widokiem. Nie brakuje czarnych niedźwiedzi.

Tak, dosłownie trzy minuty od PocoNosków, gdy trzeba było skręcić  na drogę Milford, pokazał się misiak. Spacerował dostojnie, nie zwracał uwagi na samochody, które zatrzymywały się, by przyjrzeć się zwierzakowi.

„ Znamy tego niedźwiadka”– śmieje się Hanna Czuma współwłaścicielka przedszkola. – „Czy nie jest uroczy?” – pyta.

Uroczy! Ale najlepiej, jak patrzy się na niego właśnie przez szybę.

 

IMG_1332
Hanna Czuma, dyrektor przedszkola.

 

Klara Gołąb
Klara Gołąb, współwłaścicielka przedszkola

„W programie zajęć nie przewidujemy pracy z komputerem, czy oglądania telewizji” – mówi Czuma. – „Zajęcia prowadzimy w duchu pedagogiki Marii Montessori”.

Nic dziwnego, bo naturalne warunki sprzyjają obcowaniu z przyrodą. Jest też jeszcze jeden wielki walor tego miejsca, a mianowicie rozwijanie wrażliwości i kreatywności u dzieci za pomocą licznych zajęć plastycznych. Prowadzi je Klara Golab, z pochodzenia Czeszka, żona Polaka, biznesowa partnerka Czumy.

Podczas uroczystego zakończenia roku, od razu rzuca się w oczy, międzynarodowy charakter przedszkola. Dzieci  w programie artystycznym liczą  i śpiewają nie tylko po polsku, ale po czesku, rosyjsku i portugalsku.

 

IMG_1331

 

IMG_1321

 

„Najpierw byliśmy przedszkolem dwujęzycznym, ale teraz tak jakoś naturalnie staliśmy się przedszkolem międzynarodowym. Mamy też dzieci z rodzin amerykańsko-czeskich,  słowackich, rosyjskich, czy portugalsko-brazylijskich” – mówi Czuma.

Przedszkole, gdy zostało otwarte 4 lata temu, miało czworo dzieci, obecnie uczęszcza do niego  15 dzieci.  Działa też jego druga lokalizacja w Mt. Pocono, gdzie bawi się i uczy 10 dzieci. Czuma prowadzi również polską szkołę im. Jana Pawła II w East Stroudsburg, gdzie w minionym roku szkolnym uczyło się prawie 150 uczniów.

„Dobrze byłoby, gdyby nasza Polonia w Pensylwanii miała swój budynek, swoją siedzibę” – marzy Czuma. Jeśli wziąć pod uwagę aktywność i oddanie się sprawom Polonii, Czuma może marzenie, nie tylko swoje, zamienić w rzeczywistość.

 

IMG_1354

 

IMG_3641 copy

 

A póki co, PocoNoski oferują pomysły na wakacje. Letni program dla dzieci jest skierowany do dwóch grup wiekowych, od 2-5  lat i od 6 do 11 lat. Każdy tydzień upłynie pod innym hasłem jak np. Górskie wędrówki, kemping – harcerz to ja, czy dinozaury i wehikuł czasu. Więcej informacji info@pocoNoski.org

 

13244257_1024814444266461_7598075312227305124_o

 

 

Danuta Świątek

Zdjęcia: Marta Kustek

 

IMG_3647 copy

 

IMG_3645 copy

 

IMG_3639 copy

 

IMG_1352

 

IMG_1350

 

IMG_1344

 

IMG_1342

 

IMG_1337

 

IMG_1335

 

IMG_1313

 

IMG_1282

 

IMG_1288 IMG_1288

Poprzedni artykułWarto było chodzić do polskiej szkoły w Poughkeepsie!
Następny artykułX jak X MUZA, czyli o gwiazdach, które w Toruniu nie tylko spadają z nieba, ale także schodzą z ekranu
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj