Julian Tuwim z żoną Stefanią, dom w Aninie przed budową, 1948 r.
Julian Tuwim z żoną Stefanią, dom w Aninie przed budową, 1948 r.

Rozmowa z Agnieszką Kocębą, koordynatorem działaności Biura Fundacji im. Juliana Tuwima i Ireny Tuwim
w Warszawie, która działa od 2006 roku.

Już po raz ósmy trwa akcja pomocy charytatywnej Fundacji im. Juliana i Ireny Tuwim. Ilu dzieciom pomogła Fundacja?

Fundacja pomogła około 850 dzieciom. Są to dzieci z różnymi chorobami, m.in. upośledzeniem umysłowym, mózgowym porażeniem dziecięcym, chorobą psychiczną, nowotworami, dysfunkcją narządu: ruchu, słuchu, wzroku, padaczką, schorzeniami układu krążenia oraz wieloma innymi. Dzieci pochodzą z różnych regionów Polski.

Czy Fundacja pomaga również chorym dzieciom polskim, które mieszkają poza Polską?

Celem Fundacji jest udzielanie pomocy w formie pieniężnej lub rzeczowej na rzecz dzieci i młodzieży, stale zamieszkałych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

Jak narodził się pomysł założenia Fundacji?

Fundacja powstała z inicjatywy córki Juliana Tuwima, która tak jak wielu innych czytelników poezji uważa, że był on jednym z najważniejszych poetów polskich, którego utwory i idee społeczne powinno się szeroko rozpowszechniać. Julian Tuwim wierzył, że poezja może przyczynić się do tego, że ludzie staną się bardziej wrażliwi i skłonni do refleksji, a tym samym do powstania społeczeństwa, w którym można będzie uniknąć wojen, prześladowań i innych konfliktów, których on sam był świadkiem i ofiarą. W wielu swoich wierszach Julian Tuwim wyrażał solidarność z ludźmi pokrzywdzonymi. W ostatniej dekadzie XX wieku, dzięki temu, że okres ochrony utworów został w Polsce przedłużony do 70 lat po śmierci autora, okazało się możliwe stworzenie fundacji, która udziela pomocy dzieciom i młodzieży szczególnie pokrzywdzonym, bo niepełnosprawnym, a jednocześnie mającym niewielkie możliwości opłacenia zabiegów rehabilitacyjnych.

Źródłem dochodów są środki z udzielania licencji do praw autorskich do dzieł Juliana Tuwima i Ireny Tuwim. Czy tych środków jest coraz więcej czy coraz mniej?

Dochody ze sprzedaży praw majątkowych do utworów Juliana Tuwima i Ireny Tuwim wahają się, dlatego też nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie.

Ilu dzieciom pomoże Fundacja w tym roku?

Fundacja w ramach VIII Akcji Charytatywnej pomoże około 140 dzieciom, jednak ostateczna liczba dzieci, którym pomoc będzie przyznana, będzie znana pod koniec miesiąca maja 2014 r. Jeśli chodzi o pomoc poza Akcją,
w chwili obecnej nie jesteśmy w stanie określić ile osób zwróci się do Fundacji o pomoc oraz ile środków finansowych Fundacja będzie mogła przeznaczyć na ten cel.

Czy można powiedzieć – drukujcie wiersze Tuwima dla własnej przyjemności, a pomożecie chorym dzieciom?

Oczywiście, tak. Można tez dodać: odkryjcie nową przyjemność – tworzenie przyjaznego świata. ..Każdy krok
w tym kierunku się liczy.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Danuta Świątek
Fot. Archiwum Fundacji im. Juliana Tuwima i Ireny Tuwim

Poprzedni artykułCo z rezydenturą w USA po studiach medycznych w Polsce?
Następny artykuł„Słowami można się bawić tak, jak klockami”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj