SAMSUNG CSC

 

Wiosna w rozkwicie i wspaniała okazja, by jak najwięcej czasu spędzać  na łonie natury, czasami z tomikiem poezji współczesnej w rękach. Można poczytać w grupie albo samotnie, jak kto to woli.

Irena Biały, opiekunka Klubu Młodych Literatów na portalu Dobrej Polskiej Szkoły, zachęca do czytania w naturze. Tym razem jej podróże z poezją trafiły do ogrodu Zofii Rębisz, nowej prezes Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia Kulturalnego w Rockland, NY. Do ogrodu, gdzie każda roślina przypomina Polskę i jest związana z mamą jej właścicielki. Rosną tu  brzozy sprowadzone znad Wisły, konwalie, lilie i róże.

Irena czytała wiersze związane z naturą m. in. z antologii poetek brytyjskich „Poetki z Wysp” w przekładzie Jerzego Jarniewicza i Magdy Heydel (2015). Kardynały szkarłatne śpiewały na drzewach. Nie mogło być lepszego towarzystwa, gdy polska mowa unosiła się w powietrzu podczas czytania wiersza „Ptaszarka” Gwyneth Lewis.

Pokamody: czarnooki junko
Prezentuje swój gatunek – tren,
Kurtka puchowa (kolory: biel i grafit),
Następnie profil. Gdy będę umierać,
Chciałabym słyszeć ptasie rykoszety
Za oknem, czuć stroboskopowy puls
Żerujących stadek. Chciałabym
Zasłużyć na taką litanię:
Jemiołuszki, sikorki, dzięcioły.

 

IMG_3437
Zofia Rębisz

 

„Zawsze był element natury w poezji, w każdej epoce” – mówiła Irena, która sięgnęła także po książkę „Cyborg w ogrodzie. Wprowadzenie do ekokrytyki” Julii Fiedorczuk.

Ta poetka, pisarka i tłumaczka interesuje się i ciekawie pisze o związkach poezji z ekologią. Ogród to miejsce, gdzie kumuluje się wszystko co najlepsze – kwiaty, owoce, poezja i ludzie. Tak twierdzi nie tylko Fiedorczuk, ale wszystkie uczestniczki spotkania z poezją w ogrodzie w Blauvelt.

„W tym ogrodzie czułam się wyjątkowo” – zdradza Irena. „Jakbym przeniosła się w inny wymiar. Była piękna pogoda, przez liście przeświecało słońce, wiał lekki wiatr, niedaleko szemrał strumyk. Iście arkadyjskie miejsce! I spokój, odprężenie. A to wszystko za sprawą gospodarzy, gości i oczywiscie wierszy. W takim otoczeniu, wśród, dodatkowo, szczególnych dekoracji, przestają być ważne problemy dnia codziennego. Liczy się tylko tu i teraz. Poezja wirowała, unosiła się nad kartkami coraz wyżej. Szukała naszych dusz.

 

IMG_3450

 

Natura to naturalne środowisko do czytania wielu wierszy. A już na pewno dotyczy to ekopoezji. Zresztą, wszelkie tematy związane z przyrodą przywodzą mi na myśl najprzeróżniejsze  wiersze. Lubię czytać strofy, siedząc na przykład na kamieniu między łąką a lasem Albo na plaży, patrząc na zachodzące słońce, słuchając krzyku mew. Kocham też ogrody”.

Czytanie poezji na łonie natury jest świetnym sposobem na wyciszenie myśli w zabieganym świecie XXI wieku i na duchowy rozwój.

 

Danuta Świątek

Zdjęcia: Andrzej Biały, Zofia Rębisz, Danuta Świątek

 

SAMSUNG CSC

 

Irena Biały
Irena Biały

 

SAMSUNG CSC

 

SAMSUNG CSC

 

IMG_3431

 

 

Poprzedni artykułCo robić… żeby dzieci chciały nas słuchać i do nas mówić?
Następny artykułW jak WODA OGNISTA, czyli o Toruńskich Kroplach Życia, co je szybciej w szynku niż aptece można było znaleźć i czy to prawda, że palec skazańca poprawia smak… piwa
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj