Wspolna lekcja historii

 

Zdrowy człowiek ma dobrą pamięć, a silny naród zna dobrze swoją historię. O jedno i drugie należy dbać. W historii jest inspiracja dla młodych ludzi, by poczuli się silni. Znaleźli wzorce do naśladowania.

W tym roku mija 100 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę i nadszedł czas na ciekawą lekcję historii w Szkole im. Kazimierza Pułaskiego w South Hackensack, NJ. Krzysztof Czuj, pasjonat historii, dostarczył uczniom dużo emocji. Przywiózł kilka mundurów polskich żołnierzy, które uczniowie klas licealnych mogli założyć i stanąć przed swoimi młodszymi koleżankami i kolegami.

 

Krzysztof Czuj

 

„Poczułem się dumny ” – powiedział Damian Sadłocha, który założył mundur młodszego oficera Polskiej Marynarki Wojennej.

„A ja poczułem się tak, jakbym znał lotnika, który nosił ‘mój’ mundur” – wyznał Adam Piórkowski w mundurze sierżanta pilota z dywizjonu Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie. Natalia Łapiński poczuła się „zaszczycona”, gdy założyła mundur ochotniczki Pomocniczej Służby Wojskowej  Kobiet z 2 Korpusu Polskiego.

 

Rozmowy z uczniami po prezentacji

 

Przed prezentacją

 

A Konrad Nowak w mundurze kaprala, członka załogi wozu bojowego z 2 Dywizji Pancernej, stwierdził krótko – „poczułem się silny”.

Oto właśnie chodziło! O osobiste przeżycie. O dotknięcie historii Polski.

„Moim celem jest zainteresowanie młodych ludzi tematem historii Polski” – mówi Krzysztof Czuj, który kupił część mundurów w Polsce, a część w USA. – „Historia nie musi być nudna” – dodaje. Wielu uczniów widziało mundury w muzeach w Polsce, ale nigdy nie miało okazji, by je założyć.

„Przepełniła mnie nadzieja, że nigdy moi uczniowie nie zapomną o naszych bohaterach, ale sami nigdy nie będą musieli walczyć o niepodległość Polski, tylko dbać o jej utrzymanie” – mówi Tomasz Wojciechowski, nauczyciel klas licealnych.

 

 

„Nasze polskie dzieci, wychowywane poza Polską, należy stymulować pytaniami: Co to znaczy być Polakiem? Jak łączą się pojęcia tradycji, patriotyzmu, niepodległości i historii?” – dodaje Czuj. Ma rację, nie wystarczą lekcje historii z podręczników. Prezentacja Krzysztofa Czuja była wzbogacona wystąpieniem uczniów klasy 5 na temat udziału Polaków z USA w Błękitnej Armii Generała Józefa Hallera.

„Będziemy kontynuować nietypowe lekcje historii, by trafić nie tylko do umysłów uczniów, ale i do ich serc” – mówi dyrektor szkoły Agnieszka Pogorzelska.

 

Tekst i zdjęcia: Danuta Świątek

Zainteresowane szkoły zaproszeniem Krzysztofa Czuja na prezentacje z historii Polski mogą kontaktować się drogą e-mailową: redakcja@dobrapolskaszkola.com

Poprzedni artykułEMYS – robot uczący dzieci języków
Następny artykułWielkanoc na świecie – cz. 1
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj