img_1308

Sezon świąteczny zostal oficjalnie otwarty w Szkole im. Juliana Ursyna Niemcewicza w Plainfield, NJ, w której uczy się 70 dzieci. Otwarcie odbyło się na sposób niepospolity, ale charakterystyczny dla tej placówki,  podczas wielkiego pieczenia pierników i ciastek w zawrotnej liczbie 2,200.

Z pierników zrobiono 61 choinek i 85 świeczników na sprzedaż. Szkoła Niemcewicza nie pobiera czesnego od uczniów i dlatego wykazuje się wyjątkową kreatywnością działania.

Do pieczenia zaangażowało się  15 rodziców, nauczycieli i zaprzyjaźnionych osób, a także siedmioro dzieci. Przy robieniu choinek i świeczników pracowało 20 osób. Dzieci  na początku grudnia same będą dekorować 600 ciasteczek, które ze smakiem schrupią w czasie świąt.

img_1309

 

„W zeszłym roku zrobiliśmy 36 choinek i 45 świeczników, a w tym roku postanowiliśmy ich jeszcze więcej przygotować ” – mówi dyrektor Beata Benewiat.

Udało się, a przy okazji wszyscy mieli dużo radości. Pieczenie poprzedziły wielkie zakupy w ramach, których kupiono m. in. 160 jajek, 40 kg mąki, 15 kg miodu.  Przepis na piernikowe ciasto jest okryty tajemnicą, ale wiadomo, że pochodzi od zaprzyjaźnionej ze szkołą osoby, która mieszka w Polsce. To właśnie ona jest inspiracją nawet do zrobienia foremek-gwiazdek z metalu, specjalnie do pieczenia w Plainfield.

 

img_1307

 

img_1310

img_1299

Piernikowe choinki i świeczniki będzie można również nabyć 4 grudnia, w niedzielę po mszy około 12.00 w parafii św. Bernarda z Clairvaux i św. Stanisława Kostki, przy 368 Sumner Ave. w Plainfield, NJ.

 

Danuta Świątek

Zdjęcia: Katarzyna Grędziński i Katarzyna Tokarz

Poprzedni artykułO dobroczynnych skutkach nostalgii
Następny artykułBabcia Bożenka: Roraty, nadzieja i oczekiwanie
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj