Czy wiedzą Państwo, że na rzece Hudson, na Manhattanie, na wysokości 138 ulicy, znajduje się ukryty skarb? Nie jest to żadna legenda, ale najprawdziwszy fakt. 13 kwietnia 1780 roku w Hell’s Gate zatonęła w tym miejscu brytyjska fregata HMS „Hussar” z ładunkiem srebrnych i złotych monet o wartości 5 milionów funtów sterlingów. Do dnia dzisiejszego, mimo wielu prób, nie wydobyto zatopionego skarbu.

Podobne miejsca, z jeszcze nie wydobytymi różnego rodzaju skarbami, znajdują się w wielu miejscach mórz i oceanów, niektóre całkiem blisko wybrzeży. Jednak koszty ich wydobycia są często tak wysokie, że po ich oszacowaniu, poszukiwaczom przechodzi ochota na skarby.

Skąd się wzięły te bogactwa na dnie wód? Kto je tam ukrył? A może celowo zatopił wraz ze statkiem? Kim byli piraci? Czy rabowali dla siebie, czy może jeszcze dla kogoś, z czyjegoś polecenia? O tym, i jeszcze wielu innych ciekawych faktach z historii, opowiadał w ubiegłą sobotę w Polskiej Szkole im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ, prawie prawdziwy pirat – Piotr Nawrot. Spotkać takiego pirata w dzisiejszych czasach nie jest łatwo. Jednak uczniowie polskiej szkoły mieli to szczęście. I jak się potem okazało, otrzymali bardzo interesującą lekcję historii.

Teresa Osadnik, dyrektor szkoły w Mahwah, NJ i Piotr Nawrot.

O Piotrze Nawrocie pisaliśmy już wcześniej. Piotr Nawrot jest podróżnikiem oraz wykładowcą na wydziale Oceanografii Uniwersytetu w Rutgers, NJ. Jego pasją są ukryte skarby, tajemnicze, nie rozwikłane do tej pory historie, związane z prawdziwymi wydarzeniami. Wiele podróżował, uczestniczył w bardziej lub mniej niebezpiecznych wyprawach, zarówno na lądzie, w górskich dolinach, jak i na dnie oceanów. Efektem jego wypraw są publikacje Piotra, w których opisuje swoje przygody. Jego ostatnia książka, która ukazała się kilkanaście miesięcy temu to „Tajemnica brygu Warsaw”. Autor opisuje w niej historię polskiego brygu o nazwie Warsaw, który zatonął u wybrzeży Florydy w XIX wieku (więcej o książce TUTAJ oraz wywiad z Piotrem dla Polskiego Radia).


I właśnie o tym, co odkrył w trakcie swoich wypraw, Piotr Nawrot opowiadał młodszej i starszej widowni w trakcie swojej prezentacji. Ubrany w piracki kapelusz, przedstawiał szczegóły codziennego życia piratów, korsarzy, bukanierów i kaperów. Jakie były początki piractwa? Dlaczego tak naprawdę rabowali? Co robili ze skarbiami, które zdobywali? Wszystkie te informacje były niezwykle pasjonujące, nie tylko dla uczniów szkoły, ale również dla dorosłych, nauczycieli i rodziców, co można było zauważyć, kiedy po prezentacji posypały się pytania od uczestników każdej grupy wiekowej.

Piotr Nawrot, Teresa Osadnik, Marta Kustek, Danuta Świątek, Janusz Pstrągowski wraz z nauczycielami i uczniami szkoły.

Jaka następna szkoła chciałaby posłuchać ciekawych opowieści o piratach Piotra Nawrota, podróżnika i profesora? Zainteresowanych prosimy o kontakt: redakcja@dobrapolskaszkola.com lub tel. 347-475-8966.

Marta Kustek

Poprzedni artykuł„Polak też potrafi”
Następny artykuł„Kopać z uczucia?”

1 KOMENTARZ

  1. Witam,

    Mamy pytanie z Bielska-Białej. Czy w Polsce w szkole waldorfskiej pan Piotr Nawrot tez mógłby sie kiedys pojawic?
    Jest jakis kontakt do pana Piotra?
    pozdrawiamy,

    Piotr Platek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj