Anna Kubicka dyrektor Polskiej Szkoły im. H. Sienkiewicza na Brooklynie
Anna Kubicka dyrektor Polskiej Szkoły im. H. Sienkiewicza na Brooklynie

W sobotę 12 września zabrzmiał pierwszy dzwonek oznajmujący rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2015/2016 w wielu polskich szkołach w USA, także w Polskiej Szkole Dokształcającej im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie. Tym samym szkoła ta rozpoczęła 87 rok swojej nieprzerwanej działalności.

Uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego zgromadziła na dziedzińcu szkolnym uczniów, rodziców i grono pedagogiczne. Dyrektor szkoły Anna Kubicka powitała wszystkich, ze szczególym wyróżnieniem tych, którzy mury szkoły przekroczyli po raz pierwszy. Natomiast ks. Marek Chachlowski, przyjaciel szkoły, udzielił wszystkim błogosławieństwa.

Ks. Marek Chachlowski z nauczycielami szkoły
Ks. Marek Chachlowski z nauczycielami szkoły

W tym roku szkolnym do szkoły im H. Sienkiewicza zapisanych zostało ponad 300 uczniów, którzy uczyć się będą w klasach od przedszkolaków: trzech i czterolatków, aż po klasy licealne. Szkoła z roku na rok powiększa swoje szeregi o nowych uczniów i tym samym powiększa ilość oddziałów klasowych i liczbę nauczycieli. Dlatego własnie w tym roku utworzone zostały po dwie klasy: czterolatków, dwa oddziały klas pierwszych i drugich.

W szkole prowadzone są także lekcje katechezy, od klas przedszkolnych po klasę ósmą, w których katecheci przygotowują uczniów do sakramentów Pierwszej Komunii Świętej i Bierzmowania.

Ogółem zajęcia lekcyjne w klasach poprowadzi grono pegagogiczne złożone z 17 wykwalifikowanych nauczycieli i katechetów.

Dyrektor szkoły w swoim przemówieniu zachęciła uczniów do zapisywania się na zajęcia pozalekcyjne prowadzone na terenie szkoły. W tym roku szkoła oferuje kółko plastyczne i fotograficzne oraz działające przy szkole gromady Zuchów i Skrzatów.

_DSC3297

Zarządzające i opiekujące sie szkołą Towarzystwo Oświatowe, na czele z panią prezes Zuzanną Żurek, jak co roku, zapewni uczniom, rodzicom i nauczycielom świetne warunki nauki i pracy. Członkowie towarzystwa co roku organizują dla uczniów zabawy, na przerwach lekcyjnych prowadzą sklepik z napojami i jedzeniem oraz fundują dla uczniów nagrody. W tym roku szkolnym, podobnie jak w ubiegłym, Towarzystwo Oświatowe zorganizuje także jesienną zabawę dla dorosłych, która zaplanowana jest na 14 listopada.

Pierwszy dzwonek głośno oznajmił początek nowego roku szkolnego. Zgodnie z życzeniem pani dyrektor – pod którym podpisać się może każdy uczeń, rodzic i nauczyciel – niech bedzie to rok miłej i owocnej pracy i współpracy wszystkich tworzących tę szkolną rodzinę. Niech przyniesie on wiele sukcesów zarówno uczniom jak i nauczycielom.

Rodzicom natomiast należy pogratulować wspaniałej decyzji o wysłaniu swoich dzieci na zajęcia do polskiej szkoły, aby to własnie tutaj poznawały język, kulturę i tradycje swoich przodków.

Tekst: Beata Biały
Zdjęcia: Agata Skowrońska

Poprzedni artykuł„Nowy Jork, przewodnik-celownik” – idealnie dla studentki
Następny artykułProklamacja Polonijnego Dnia Dwujęzyczności – relacja filmowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj