Uczestnicy spotkania z dyrektorką i nauczycielkami z PS 71

 

Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie informacyjne dotyczące uruchomienia dwujęzycznych, angielsko-polskich klas w szkole podstawowej PS 71 na Ridgewood. Wzięło w nim udział prawie 30 osób, których dzieci niebawem rozpoczną edukację.

„Jako Polacy powinniśmy kontynuować tradycję polskiej mowy i dlatego bardzo się cieszę, że jest ogromne zainteresowanie możliwością wprowadzenia Dual Polish Language Program w naszej szkole – stwierdziła Barbara Falkowska, nauczycielka w PS 71 na Ridgewood. – Świetnie, że rodzice chcą, by ich dzieci korzystały z dwujęzycznego programu, i robię ukłon w stronę Fundacji Dobra Polska Szkoła, że wyszła z propozycją zorganizowania spotkania na ten temat w naszej szkole. Pani dyrektor jest zawsze bardzo przyjazna dla naszej społeczności i mam szczerą nadzieję, że się nam uda wprowadzić Dual Polish Language Program” – dodała polska nauczycielka.

 

Od lewej: Barbara Falkowska, Michelle Rafalko, dyr. Indiana Soto

Pozytywnie zaskoczona frekwencją i rodziców potencjalnych uczniów dwujęzycznych klas oraz przebiegiem spotkania, które odbyło się w czwartek, 25 stycznia, była również wspomniana dyrektorka PS 71 Indiana Soto. Prócz niej oraz Barbary Falkowskiej w spotkaniu z rodzicami wzięła także udział jedna z wiodących nauczycielek w tej szkole Michelle Rafalko. Indiana Soto opowiedziała wszystkim o szkole, którą prowadzi, a także przybliżyła warunki, jakie placówka ta musi spełnić, żeby w niej mógł zaistnieć Dual Polish Language Program. PS 71 jest szkołą, do której uczęszcza obecnie 700 uczniów, począwszy od czterolatków (Pre-K), a na dziesięciolatkach z piątej klasy kończąc.

 

Dyr. Indiana Soto

Placówka ta, jako jedyna w okolicy, objęta jest także programem „Title 1”, dzięki czemu otrzymuje federalne dotacje. Poza tym każdy słabszy uczeń może liczyć na wsparcie ze strony nauczycieli, którzy pomagają mu nadrobić zaległości. Prócz podstawowych przedmiotów, jak język
angielski, matematyka, przyroda wraz geografią (science) oraz zajęć komputerowo-technologicznych (STEM/Robotics), w ramach regularnego programu lekcyjnego odbywają się również zajęcia z wychowania fizycznego, plastyki, muzyki, obejmującej naukę gry na różnych
instrumentach, a także lekcje tańca połączone z wiedzą o jego historii.

„W naszej szkole oprócz tego mamy również program pozaszkolny, który obejmuje dzieci od kindergarten do piątej klasy. Wówczas uczniowie mogą sobie odrobić pracę domową, uzupełnić swoją wiedzę oraz skorzystać z dodatkowych lekcji tańca lub uczestniczyć w zajęciach sportowych, jak piłka nożna, siatkówka czy też cheerleading, w którym nasze zespoły mają duże osiągnięcia również na poziomie ogólnokrajowym” – podkreślała Indiana Soto.

Być może do tego wszystkiego niebawem zostanie dołączony specjalny dwujęzyczny program, w ramach którego podstawowe przedmioty z programu obowiązkowego będą wykładane w dwóch językach – angielskim i polskim. Oczywiście będą mogli z niego skorzystać uczniowie zainteresowani
dwujęzyczną edukacją, również ci, którzy nie mają polskich korzeni.

 

 

Jednak żeby do tego doszło, szkoła musi spełnić kilka warunków. Przede wszystkim musi dostać zgodę na wprowadzenie Dual Polish Language Program z nowojorskiego Wydziału Edukacji, a także posiadać nauczycieli z certyfikatem dwujęzyczności. W dodatku, aby dyrektorka PS 71 mogła wystąpić do Wydziału Edukacji z propozycją uruchomienia takiego programu, musi mieć zagwarantowanych co najmniej 13 uczniów należących do dystryktu obejmowanego przez tę szkołę, z czym akurat – jak było widać po zainteresowaniu rodziców – nie powinno być żadnych
problemów.

„Zanim rozpocznie się ten proces, muszę także przedyskutować ten pomysł z gronem nauczycielskim, z którym ustalam wszelkie decyzje, a także przedstawić go kuratorowi naszego dystryktu” – wyjaśniała Indiana Soto w rozmowie z „Nowym Dziennikiem”.

Osoby obecne na spotkaniu wyrażały nadzieję, że od września, wraz z początkiem nowego roku szkolnego ich dzieci będą mogły rozpocząć naukę w dwujęzycznych klasach.

„Nie mogę nic obiecać, ale jestem dobrej myśli” – stwierdziła z radością dyrektorka PS 71.

Mimo braku konkretnej odpowiedzi rodzice byli zadowoleni ze spotkania oraz perspektywy wprowadzenia Dual Polish Language Program w szkole na Ridgewood.

 

Andrzej Cierkosz, Fundacja Dobra Polska Szkola

 

„Myślę, że jest dobry pomysł, ponieważ chciałabym, żeby moje dziecko nadal mówiło w obu językach, polskim i angielskim. Dużo zainwestowałam, żeby mój syn mówił po polsku i chodził do polskiego przedszkola, i nie chciałabym, żeby stracił to, czego się nauczył, ponieważ już teraz, gdy jest w Pre-K, zaczyna u niego dominować język angielski” – powiedziała Kinga Domitrz.

„To jest bardzo dobry pomysł i na pewno w tej okolicy jest duże zapotrzebowanie na dwujęzyczny program. Na Ridgewood, Maspeth, Glendale i Middle Village jest bardzo dużo polskich rodziców, którzy od dawna są nim zainteresowani i nawet rozważali dowożenie swoich dzieci na Greenpoint, gdzie taki program już istnieje” – stwierdziła Justyna Szulc.

„Program ten daje polskim dzieciom możliwość rozwijania swojej tożsamości i umysłu oraz nauki drugiego języka, który stworzy im dodatkowe szanse w przyszłości, i z tych właśnie powodów powinien być wprowadzony” – podkreśliła z kolei pani Ewa.

 

 

Zadowolenia nie krył także Andrzej Cierkosz, prezes Fundacji Dobra Polska Szkoła, który był
inicjatorem spotkania.

„Cieszę się, że udało się zrobić pierwszy formalny krok na drodze do powstania Dual Polish Language Program w PS 71. Jako fundacja wiemy już od dawna, że istnieje wśród Polaków
zainteresowanie tym programem, dlatego też kilka lat temu rozpoczęliśmy kampanię informacyjną na naszym portalu i zorganizowaliśmy kilka spotkań rodziców z osobami odpowiedzialnymi za
powstanie pierwszego tego typu programu w PS 34 na Greenpoincie” – mówi Cierkosz. Dodał, że jest to zarazem najlepsza propozycja kształcenia dzieci proponowana przez nowojorski Wydział Edukacji i w dodatku nie związana z żadnymi dodatkowymi kosztami dla rodziców.

„Dla nas, Polaków, jest to dopiero początek drogi, ale programy te istnieją już od dawna w różnych miejscach Stanów Zjednoczonych. Z tego też powodu są objęte wieloma badaniami, które wyraźnie i jednoznacznie mówią, że dzieci z tych programów osiągają dużo lepsze wyniki niż
uczniowie klas jednojęzycznych” – wyjaśnia prezes Fundacji Dobra Polska Szkoła dodając, że jeden dwujęzyczny polski program, który obowiązuje od trzech lat na Greenpoincie, nie zaspokoi zapotrzebowania wśród nowojorskiej Polonii. – „Dlatego podjęliśmy próbę znalezienia
kolejnej szkoły, w której program mógłby zaistnieć, i udało nam się trafić na PS 71. Jej dyrekcja rozumie, ile pozytywów może przynieść taki program, i z radością zgodziła się na spotkanie z zainteresowanymi rodzicami” – zdradził Cierkosz zachęcając jednocześnie rodziców z innych dzielnic do kontaktu z nim w celu zorganizowania kolejnych spotkań z dyrekcjami innych placówek oświatowych (e-mail: acierkosz@dobrapolskaszkola.com).

 

 

„Jeżeli w państwa okolicy jest szansa na powstanie takiego programu, to Fundacja Dobra Polska Szkoła chętnie udzieli potrzebnych informacji w tym względzie oraz postara się, żeby miał on jak największe wsparcie polonijne i nie tylko” – zachęca na zakończenie.

***
Obecnie Fundacja Dobra Polska Szkoła jest w trakcie kręcenia filmu dokumentalnego na temat pierwszego Dual Polish Language Program wprowadzonego trzy lata temu w szkole podstawowej PS 34 na Greenpoincie. Będzie to obszerny, godzinny materiał, który pokaże, jak wiele zalet dla dzieci, rodziców, szkół i środowisk polonijnych przynosi dwujęzyczna edukacja. Wkrótce będzie go można zobaczyć w Polskiej Telewizji oraz na portalu Dobra Polska Szkoła.

 

Tekst i zdjęcia: Wojtek Maślanka

Artykuł ukazał się w Nowym Dzienniku www.dziennik.com

 

 

Poprzedni artykułWszystko, co chcielibyście wiedzieć o sowach 
Następny artykułIm więcej mam rozmówców, tym lepiej mówię

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj