W Szkole Dokształcającej im. Juliana Ursyna Niemcewicza w Plainfield, NJ,  gdzie uczy się 75 dzieci, jak co roku o tej porze zapachniało piernikami.

„W tym roku upiekliśmy 2200 pierników, w tym 1400 pierniczków w kształcie gwiazdek. Do pieczenia zgłosiło się osiemnaście szkolnych rodzin” – powiedziała zadowolona dyrektor Beata Benewiat. Od wielu lat rodzice, nauczyciele i dzieci chętnie uczestniczą w tym wielkim pieczeniu. „Siedemnaście innych rodzin szkolnych zrobiło 35 choinek i 100 świeczników z pierników, ponieważ podzieliliśmy się pracą. Nasze dekoracje zostały sprzedane w parafii Św. Stanisława i Św. Bernarda w Plainfield.  Zebraliśmy 1105 dolarów, które trafiły do parafii, gdzie działa nasza szkoła” – dodała Benewiat.

Piernikowymi świecznikami i choinkami zostali również obdarowani przyjaciele szkoły. Aż 800 pierników w kształcie reniferów, bałwanów, rękawiczek, choinek i bożonarodzeniowej laseczeki udekorowały same dzieci. Część zjadły na miejscu, a reszta ciasteczek trafiła pod choinki w ich domach. Przepis na pierniki jest tajemnicą szkoły, chociaż wiemy, że zużyto do ich pieczenia 156 jajek, 14 litrów miodu i 40 kg mąki.

Dodatkowym powodem do dumy w okresie świątecznym jest przyznanie Medalu Komisji Edukacji Narodowej opiekunowi szkoły Ks. Janowi Krzysztofowi Lebdowiczowi.

Danuta Świątek

Zdjęcia: Katarzyna Grędziński

Poprzedni artykułBabcia Bożenka. Betlejemskie światło i polska Wigilia
Następny artykułLew Tołstoj, Niezwykłe święta Ojczulka Panova