W Szkole Dokształcającej im. Juliana Ursyna Niemcewicza w Plainfield, NJ,  gdzie uczy się 75 dzieci, jak co roku o tej porze zapachniało piernikami.

„W tym roku upiekliśmy 2200 pierników, w tym 1400 pierniczków w kształcie gwiazdek. Do pieczenia zgłosiło się osiemnaście szkolnych rodzin” – powiedziała zadowolona dyrektor Beata Benewiat. Od wielu lat rodzice, nauczyciele i dzieci chętnie uczestniczą w tym wielkim pieczeniu. „Siedemnaście innych rodzin szkolnych zrobiło 35 choinek i 100 świeczników z pierników, ponieważ podzieliliśmy się pracą. Nasze dekoracje zostały sprzedane w parafii Św. Stanisława i Św. Bernarda w Plainfield.  Zebraliśmy 1105 dolarów, które trafiły do parafii, gdzie działa nasza szkoła” – dodała Benewiat.Piernikowymi świecznikami i choinkami zostali również obdarowani przyjaciele szkoły. Aż 800 pierników w kształcie reniferów, bałwanów, rękawiczek, choinek i bożonarodzeniowej laseczeki udekorowały same dzieci. Część zjadły na miejscu, a reszta ciasteczek trafiła pod choinki w ich domach. Przepis na pierniki jest tajemnicą szkoły, chociaż wiemy, że zużyto do ich pieczenia 156 jajek, 14 litrów miodu i 40 kg mąki.Dodatkowym powodem do dumy w okresie świątecznym jest przyznanie Medalu Komisji Edukacji Narodowej opiekunowi szkoły Ks. Janowi Krzysztofowi Lebdowiczowi.


Danuta Świątek

Zdjęcia: Katarzyna Grędziński

Poprzedni artykułBabcia Bożenka. Betlejemskie światło i polska Wigilia
Następny artykułLew Tołstoj, Niezwykłe święta Ojczulka Panova
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj