W czym jest świąteczna radość? We wspólnocie. W roześmianych oczach dzieci i ich rodziców. W lukrowaniu pierników. Piernik jest też symbolem zjednoczenia i radości, szczególnie w Szkole im. Juliana Ursyna Niemcewicza w Plainfield, NJ, gdzie 60 dzieci z rodzicami i nauczycielami lukrowało i dekorowało pierniki, wcześniej upieczone również w tej szkole.

Coroczne pieczenie pierników jest już naszą tradycją – mówi Anna Kozak, mama Emilii, uczennicy 5 klasy i 4-letnich bliźniaków Oskara i Victorii. – Jest to coś w rodzaju wspólnego rozpoczęcia sezonu świątecznego. Wspólna praca łączy rodziny, które razem pieką i dekorują pierniki. W naszej rodzinie wydarzenie to jest oczekiwane. Fajna możliwość spędzenia czasu z dzieckiem i również edukacja na temat wspólnej pracy w wolontariacie – dodaje pani Anna.

Emilia z radości aż podskakiwała podczas dekorowania pierników.

Jest to radosny czas kiedy możemy wspólnie z dziećmi stworzyć świąteczne słodkie przysmaki – wyznaje Joanna Godniak, mama Julii, uczennicy 5 klasy. Pod czujnym nadzorem pani dyrektor Beaty Benewiat i księdza Krzysztofa Lebdowicza, powstają słodkie choinki i świeczniki, które można od nas kupić i obdarować nimi bliskich i znajomych. Świetnie sprawdzają się także jako prezenty dla nauczycieli – podpowiada pani Joasia.

Dyrektor Benewiat skrupulatnie policzyła wszystkie składniki wykorzystane do pieczenia. Użyto m. in. 160 jajek i 12 litrów miodu!

W kupowaniu i liczeniu produktów też jest radość – wyznaje Benewiat. – W szkole upieczono 1800 pierników, z których zrobiono 100 świeczników i 35 choinek. Pieniądze z ich sprzedaży zostaną przeznaczone na wsparcie Parafii św. Bernarda z Clairvaux  i św. Stanisława Kostki, przy której działa szkoła. Osoby zainteresowane nabyciem piernikowych arcydzieł mogą kontaktować się drogą e-mailową: polskaszkolaplainfield@outlook.com

.

Danuta Świątek

Zdjęcia: archiwum szkoły

Poprzedni artykułOlivia Woźniak, Stany Zjednoczone
Następny artykułCo ma piernik do wiatraka czyli świętujemy dwujęzyczność!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj