Magda Zarebska - Węgrzyn
Magda Zarebska – Węgrzyn

Rozmowa z Magdą Zarębską-Węgrzyn, założycielką krakowskiej firmy KIDS’LAB i współautorką książki edukacyjnej „BRYGADA 3B. Pecunia non olet czyli pieniądze nie śmierdzą”. Magda dzieciństwo spędziła na lubelszczyźnie. Mówi o sobie, że kiedy dorosła, postanowiła wyjechać do Krakowa, gdzie studiowała teatrologię, bo zawsze wolała polski od matematyki. Od zawsze lubiła też wymyślać różne historie, jak ta o tym, że w domu trzyma żyrafę. Dziś już nie opowiada takich sensacji, ale wciąż lubi piękne opowieści.

Jak narodził się pomysł książki o ekonomii dla dzieci i jej bohaterowie Baton, Badyl, Balon i szczur Bazyl?

Pomysłodawcą książki był dr Mariusz Trojak, który pisał swoją habilitację. Skupiony na bardzo poważnych tematach potrzebował odskoczni na nieco lżejsze, bardziej humorystyczne, a że ma dwóch synów, pomyślał
o książce dla dzieci. Zaproponował mi wspólne napisanie takiej książki, od razu też pomyśleliśmy, że ilustracje mógłby zrobić Kamil Kamysz, który był w trakcie doktoratu na ASP z książki na iPAD’a dla dzieci.

Spotkaliśmy się we trójkę i umówiliśmy się, że każdy z nas spróbuje napisać kilka stron historii. Wiedzieliśmy, że bohaterami muszą być dzieci, wiedzieliśmy też, że wiedzę specjalistyczną musi posiadać inna postać, nie dziecko. Postacie Batona, Badyla i Balona stworzyłam ja, trochę bazując na znanym wszystkim historiach takich jak: Tytus, Romek i Atomek, Stawiam na Tolka Banana. Wiedziałam, że każdy z chłopców musi być charakterystyczny. Pamiętam bowiem, ze czytając książki jako dziecko utożsamiałam się z jakimś bohaterem, miałam swoją ulubioną postać. Bardzo chciałam też, aby chłopcy nie byli zbyt grzeczni i tak powstała grupa trzech urwipołciów z imionami na B. Naturalnym miejscem spotkań chłopców stał się strych, a najlepszym przyjacielem, o nieprzeciętnej wiedzy – szczur Bazyl.

Zaletą książki są też ciekawostki ekonomiczne jak np. objaśnienie terminów firma czy oszustwo. Dlaczego robi to szczur, a nie ktoś inny?

Gdyby, któryś z chłopców mówił te mądrości, byłoby to niewiarygodne, dzieci nie mają takiej wiedzy. Chłopiec od razu zostałby uznany za mądralę i kujona. Dlatego pojawił się fantastyczny szczur ze sławnej dynastii, który wiele widział, dużo słyszał i poznał mnóstwo książek „przegryzając” się przez nie.

Jak wypadło testowanie książki na dzieciach? Terminy dywersyfikacja czy inflacja nie są takie proste?

Terminy są trudne, ale często nam dorosłym wydaje się, że to może zniechęcać dzieci. Tymczasem jest to dla nich dodatkową atrakcją. Dlatego staraliśmy się je wytłumaczyć w sposób opisowy, na przykładzie konkretnych sytuacji, które dzieci są w stanie zrozumieć bazując na własnym doświadczeniu.

Do jakiej grupy wiekowej jest książka skierowana?

Chcemy, aby książka rosła razem z dziećmi. Może być śmiało czytana przez rodziców nawet 4-latkom, wiadomo, że wówczas raczej uwaga dzieci skupi się na samej historii i humorze, a nie pojęciach wiedzy ekonomiczne. Mamy jednak nadzieję, że im dziecko będzie starsze. tym więcej będzie mogło samo z niej czerpać. Dzieci uwielbiają trudne słowa, lubią je powtarzać, są ciekawe ich znaczenia, dlatego dla starszych dzieci najciekawsze mogą okazać się „gwiazdki”, które są nośnikiem specjalistycznej wiedzy. Książkę mogą więc czytać maluchy, ale także nastolatki.

Jaka będzie kolejna książka z edukacyjnej serii dla dzieci?

Najprawdopodobniej rozwiniemy temat szamponu dla zwierząt, który pojawił się w części pierwszej, więc może być to chemia, ale myślimy też o matematyce.

Pani forma KIDS’ LAB organizuje też zajęcia rozwojowe dla uczniów od 1 do 6 klasy szkoły podstawowej. Dlaczego ta grupa i jakie zajęcia proponujecie dzieciom?

Organizujemy laboratoria przyrodnicze. Przedmiotem zajęć są zatem: genetyka, fizyka, chemia, biologia. Przedmioty, które z czasem stają się zmorą wielu uczniów, głównie dlatego, że są nauczane w sposób nudny. Dzięki naszym zajęciom pokazujemy, że nauka jest ciekawa, dostępna. Że naukowcy to świetni ludzie z pasją, że wcale nie trzeba być alfą i omegą, by przeprowadzić eksperyment wytrącenia DNA z komórki.

Mówimy: „Zmieniamy dzieci w naukowców, a klasę w laboratorium”, sprawiamy, że na co dzień niedostępna rzeczywistość laboratoriów naukowych staje się udziałem dzieci. Im wcześniej to pokażemy dzieciom, tym większa szansa, że swoją przyszłość zwiążą z nauką. Oczywiście nie wszystkie, ale wierzymy, że dzięki takim zajęciom, w części z nich zaszczepimy tę pasję do poszukiwania. Jest to oczywiście bardzo ściśle związane z obecnymi trendami gospodarczymi, które pokazują, że mariaż nauki oraz przemysłu i biznesu jest obiecująca przyszłością. Chcemy jednak, aby dzieci korzystając z naszej oferty znalazły swoją pasję, bo wierzymy, że umiejętne rozwijanie jej jest gwarantem sukcesu w życiu. Dlatego też współpracujemy z trenerami i doradcami zawodowymi, aby pokazać jak ważne jest już na wczesnym etapie życia umiejętne stawianie celów, czy prezentowanie swojej wiedzy.

Dziękuję za rozmowę i czekamy na kolejne książki.

Rozmawiala: Danuta Świątek

„BRYGDA 3B Pecunia non olet czyli Pieniądze nie śmierdzą”
Mariusz Trojak, Magda Zarębska-Węgrzyn, Kamil Kamysz.
Wydawnictwo: KIDS’ LAB.

www.kids-lab.pl

Książka ukaże się we wrześniu.

Poprzedni artykułNotatki z drogi: Indonezja. Część piąta.
Następny artykuł„Za czym w Polsce tęsknie najbardziej?” – konkurs portalu DobraPolskaSzkola.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj