Great Loop of America
Great Loop of America
Nasi przodkowie nie tylko walczyli o Stany Zjednoczone, ale także go budowali, polskie ślady można znaleźć w większości amerykańskich miast. Kpt. Andrzej Piotrowski twierdzi, że jest ich tak dużo, że powinniśmy się czuć tutaj jak we własnym kraju. Niestety, ślady te coraz bardziej się zacierają i dlatego warto o nich przypominać kolejnym generacjom Polaków w USA.

Przedstawiamy Państwu wywiad Marty Kustek z kapitanem Andrzejem Piotrowskim, pomysłodawcą projektu Great Loop Polonia – śladami wielkich Polaków w Ameryce, rejsu trasą tzw. Wielkiej Pętli Ameryki. Głównym przekazem wyprawy pod polską banderą jest przypomnienie o wielkim wkładzie polskich emigrantów w rozwój Stanów Zjednoczonych.

Nasz portal jest medialnym patronem wyprawy, zapraszamy do śledzenia kolejnych relacji z trwającego rejsu.
Znajdą je Państwo również na stronach: https://greatlooppolonia.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/GreatLoopPolonia

Kapitan Andrzej Piotrowski to znany polski i polonijny żeglarz mieszkający od wielu lat w Chicago. Pochodzi z Koszalina i w związku z tym, że w okolicy, w której się urodził, jedynym możliwym sportem do uprawiania było żeglarstwo, zainteresował się tą dyscypliną, która stała się jego pasją na całe życie. W 1963 roku zaczął żeglować jako członek Klubu Morskiego Tramp w Koszalinie. W 1974 roku otrzymał stopień kapitana jachtowego, a już dwa lata później brał udział w wyprawie żeglarskiej z okazji 200-lecia Stanów Zjednoczonych, znanej jako „Operacja Żagiel ’76”, na pokładzie jachtu „Wojewoda Koszaliński”, gdzie pełnił funkcję trzeciego oficera. Ze względu na swoje poglądy polityczne zmuszony był przez władze komunistyczne do opuszczenia kraju i w 1977 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. W 1986 roku kupił swój pierwszy jacht „Solidarity”, którym dużo żeglował po północnym Atlantyku. Z kolei drugim jachtem „Gemini” brał udział w regatach po jeziorze Michigan, na Karaibach oraz Azorach. Jednak do jego specjalności należy pływanie po wodach północnego Atlantyku. Czternaście razy przepłynął ocean trasą: Karaiby – Wyspy Azorskie – Madera – Wyspy Kanaryjskie – Karaiby. Na swoim koncie ma wiele nagród i wyróżnień, w tym Medal za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Polskiego, przyznany przez Zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego. Pod koniec roku ubiegłego otrzymał specjalną Nagrodę Dziedzictwa Polskiego Kongresu Polonii Amerykańskiej przyznaną przez jego chicagowski oddział.

Poprzedni artykułLearn Polish: Animals
Następny artykułWieczór z Januszem Kapustą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj