Przedstawiamy kolejny odcinek nowego cyklu na temat wyróżnionych rodziców w konkursie Polonijny Rodzic na 6 w 2022 roku, organizowanym przez Polską Szkołę w Portland, OR, Kongres Oświaty Polonijnej i Forum Nauczycieli Polonijnych Zachodniego Wybrzeża. To już piąta edycja konkursu, którego celem jest docenienie roli rodzica w rozwoju szkoły polonijnej oraz podkreślenie jak istotnym i ważnym jest jego zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły. Dziś prezentujemy Marzenę Szeligę – rodzica ze Szkoły im. Wisławy Szymborskiej w Port Chester, NY.

xxx

„Złapała nas pani na drodze z Bieszczad do Krakowa” – usłyszałam wesoły głos pani Marzeny w telefonie.

Jej rodzina przebywa na wakacjach w Polsce. Mąż Zbigniew, 13-letni Gustav, 16-letni Ignacy i pani Marzena jadą na wypoczynek do Czarnogóry.

„W naszych rodzinnych Bieszczadach chłopcy chodzili w potokach, palili ognisko, jeździli na odpusty, gotowali obiady z babcią, krótko mówiąc odzyskiwali spokój ducha” – opowiada pani Marzena. – „Wczoraj byliśmy w miejscowości Łopienka, gdzie jest pięknie odbudowana cerkiew” – dodaje. Pani Marzena zachęca też czytelników, by zajrzeli na portal  www.Bieszczady.net.pl i poznali historię słynnej Cerkwi Św. Męczennicy Paraskewii, zbudowanej w XVIII wieku w Bieszczadach, położonej w przepięknej dolinie i z dramatyczną historią wsi. Łopienka ucierpiała w czasie II wojny światowej, a potem w ramach Akcji „Wisła” jej zabudowania zniszczono i ocała tylko cerkiew.

Bieszczady to jedno z jej ukochanych miejsc na świecie, chociaż podróżuje wiele, bo jej pasją są właśnie podróże i poznawanie ludzi.

„Nasze wyjazdy do Polski to dla synów rewelacyjna metoda na naukę języka polskiego. Wszędzie mówimy po polsku. Nasza obecność w Polsce to także świetny sposób na bycie blisko z rodziną i zacieśnianie więzów” – dodaje. Do Bieszczad tego roku przyjechały odwiedzić panią Marzenę dyrektor szkoły w Port Chester Anna Brodziewska-Lyall i była nauczycielka nauczania początkowego Jolanta Pinderska. Pani Marzena tęskni za szkołą, którą uwielbia i cieszy się, że może angażować się w jej działalność.  Moja rozmówczyni twierdzi, że na co dzień „jest głównie matką”.

Od lewej: J. Pinderska, A. Brodziewska i M. Szeliga

Z każdej podróży pani Marzena robi albumy fotograficzne z podpisami, prowadzi coś w rodzaju dziennika. Jej wymarzone miejsce podróży? „Może raz jeszcze na Alaskę? Tam pojechaliśmy w podróż poślubną 22 lata temu. Może zabierzemy synów na Alaskę na naszą 25 rocznicę ślubu?”

To marzenie nie dziwi tych, którzy znają panią Marzenę i jej męża. Poznali się w szkole średniej i razem stworzyli rodzinę, z której są bardzo dumni.

Gratulujemy wyróżnienia!

.

Danuta Świątek

Zdjęcie: archiwum rodzinne

.

Konkurs jest finansowany z funduszy  Kancelarii Premiera Rady Ministrów RP.

.

Wcześniej pisaliśmy o wyróżnionych rodzicach:

„Ciągle ma przed oczami podróż na Batorym” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

„Nie lubię poniedziałku” Dobra Szkoła Nowy Jork

„Ona stanie na rzęsach” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

Kangury na śniegu | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

„Czekam na meteoryt!” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

„Zawsze jestem wesołkiem!” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

Życie wywrócone do góry nogami | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

Polonijny Rodzic na 6: Ewa Guściora – „Piękne, bo polskie” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

Poprzedni artykuł„Przetwory traktuję bardzo sentymentalnie…”
Następny artykułKraków – podróż mocno sentymentalna
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj