Osiołki, koziołki i ptaki jak z bajki – to temat warsztatów rodzinnych, które odbędą się już w najbliższą niedzielę, 13 sierpnia, w American Folk Art. Museum na Manhattanie. Warsztaty będą oparte na trwającej w muzeum wystawie przedstawiającej twórczy dorobek dwóch artystów – Carlo Zinelli (1916-1974) i Eugen Gabritschevsky (1893-1979). Mimo, że każdy z nich urodził się w innym kraju, został wychowany i wykształcony w innych warunkach, to łączy ich wspólna, wielka twórcza pasja. Choć pracowali w różnych warunkach, ich dorobek twórczy jest imponujący. Różnią się stylem i techniką pracy, ale treść jest bardzo podobna – miłość i tęsknota za życiem, które kochali i zapamiętali, ale które stało się im odległe i niedostępne.

 

An undated gouache by Carlo Zinelli (1916-1974)

Carlo Zinelli urodził się we Włoszech, w bardzo ubogiej rodzinie. Od dziecka pracował na wsi pomagając w gospodarstwie. W czasie wojny został powołany do wojska, walczył w partyzantce ukrywając się w alpejskich lasach. Ciężko ranny trafił do szpitala, gdzie przebywał do końca swojego życia. To właśnie tam uczestnicząc w terapeutycznych warsztatach zaczął malować.  Artysta, który miał wielkie problemy z mową malując, opowiadał o miłości do przyrody, do zwierząt, tańca i śpiewu. W jego obrazach przewijają się ptaki, psy, koziołki, konie i wiele innych zwierząt oraz postaci mężczyzn i kobiet, którzy zdaje się, że poruszają się w rytmicznym tańcu. Bardzo duża część obrazów malowana jest na obu stronach papieru.

Eugen Gabritschevsky urodził się w bardzo dobrze sytuowanej rodzinie w Rosji. Od małego wykazywał zainteresowania owadami i ich mutacją oraz rysowaniem. Po ukończeniu studiów na uniwersytecie w Moskwie z dyplomem biologa i genetyka konynuował swoje badania na Columbia University w Nowym Jorku. Prowadził badania, eksperymenty oraz bardzo dużo pisał i publikował. Po powrocie do Europy pracował w Instytucie Pasteura w Paryżu.

 

Carlo Zinelli

 

Jego kariera została przerwana przez nagle pojawiające się problemy psychiczne. Umieszczony w szpitalu psychiatrycznym w Niemczech, spędza tam resztę życia. W szpitalu prowadzi opisy swoich wcześniejszych badań i ilustruje je szkicując i malując na znalezionych kawałkach papieru. Często jest to papier szpitalny, papier do odbijania, zużyte skoroszyty. Używa wodnej farby i często z braku pędzli używa gąbkę lub maluje palcami. W jego obrazach dominują owady, ptaki oraz figury przypominające zniekształcone postacie ludzkie. Jego postaci często znajdują się w teatrze lub w operze jako widzowie lub aktorzy, a owady przybierają ludzki wygląd. Widownia jest pełna, przedstawienie trwa, brakuje tylko jego.

Zapraszamy na warsztaty rodzinne dla dzieci i młodzieży w American Folk Art Museum, które odbędą się w niedzielę, 13 sierpnia o godz. 2:00 PM i prowadzone będą w języku polskim. 

Po obejrzeniu wystawy i analizie wybranych prac, w których dominują zwierzęta i ptaki, każdy z uczestników będzie miał możliwość wykonania własnej pracy związanej tematycznie z pracami poznanych artystów i opartej na swoich spostrzeżeniach.

American Folk Art Museum znajduje się w zachodniej części Manhattanu. 2 Lincoln Square (Columbus Ave. między 65 i 66 ulicą). Subway # 1 zatrzymuje się przy samym muzeum. Przystanek Lincoln Center – 66 Str.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale konieczna jest rejestracja ze względu na ograniczona ilość miejsc.

Zainteresowane osoby proszę o kontakt: tel. 917 657-5484 lub e-mail: KrysMagP@aol.com

 

Krystyna Magaj-Pitula

Poprzedni artykułProgramy dla dzieci dwujęzycznych
Następny artykułSzkolenie dla nauczycieli Szkół Polonijnych. 12-22 września

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj