Czas wakacji to czas spotkań planowanych i niespodziewanych. Czasami takich, zapamiętanych na całe życie, nawet jeśli trwają bardzo krótko. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzi spotkanie ze zwierzętami wyjątkowymi dla polonijnego dziecka.

Xxx

Nagle moja 12-letnia córka chwyta mnie za rękę. Natychmiast odwracam mój przyklejony wzrok do kamieni na drodze na Kasprowy Wierch. W co wpatruje się córka? W stado kozic! Stoimy bez słowa. Słychać tylko ciszę. Patrzymy na kozice. Kozice patrzą na nas. Pięć dorosłych kozic spokojnie mierzy nas wzrokiem. Widok jest jak z obrazka w podręczniku do przyrody Polski. Serce bije mi mocniej z wrażenia.

Córka uśmiecha się do mnie. W minionym roku szkolnym w polonijnej szkole prowadziłam lekcję o kozicach – symbolu Tatr i córka przy okazji dowiedziała się kilku faktów z życia tych chronionych zwierząt. Rozumie wagę obecnego spotkania. Razem przeżywamy nasze pierwsze spotkanie oko w oko z kozicami. Trwa ono dłuższą chwilę. Nie ruszam nawet  ręką, żeby nie spłoszyć zwierząt. Dopiero, gdy odwracają się, żeby odejść, sięgam po komórkę, by utrwalić nasze spotkanie na fotce.

„Jakie piękne!” – szepce córka. Kiwam głową.

Według najnowszej akcji liczenia kozic przez przyrodników z Tatrzańskiego Parku Narodowego na wiosnę 2017 roku, w Tatrach żyło 296 kozic, a po stronie słowackiej 746. Ponieważ kozice nie znają granic, więc liczenie jest po obu stronach.  Jeszcze 10 lat temu było zaledwie 500 kozic w całych Tatrach. Cieszy więc ta rosnąca liczba, a dzięki temu rośnie szansa na spotkanie kozic na górskich szlakach.

Spotkanie z kozicami uznaję za gratkę, która nie tylko cieszy, ale również dla polonijnego dziecka jest fantystyczną lekcją polskiej przyrody na żywo!

Tekst i zdjęcie: Danuta Świątek

Poprzedni artykułSzkolenie dla nauczycieli Szkół Polonijnych. 12-22 września
Następny artykułBabcia Bożenka: Naszą Ostrołęką jest niebo
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj