W parafii Świętego Jana Pawła II w Perth Amboy, NJ, w  sobotę, 16 kwietnia 2016 roku, obchodzono 1050. rocznicę chrztu Polski. Uroczystości zorganizował Polski Apostolat działający przy diecezji Metuchen. Patronatem objął je Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11 mszą świętą w kościele św. Szczepana. Przewodniczył im ksiądz biskup Józef Wysocki, który specjalnie przyjechał na te uroczystości z Polski. Biskup Józef Wysocki jest doktorem teologii. 6 kwietnia 1989 roku papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji warmińskiej, ze stolicą tytularną Praecausa. 25 marca 1992 roku został przeniesiony na urząd biskupa pomocniczego nowo ustanowionej diecezji elbląskiej. Tego samego dnia objął funkcję wikariusza generalnego diecezji. W 1993 roku został prepozytem kapituły katedralnej w Elblągu. 31 października 2015 roku papież Franciszek przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa pomocniczego elbląskiego i od tej pory jest biskupem seniorem.

 

Ks bp J. Wysocki oraz o.Łatkowski przy ołtarzu
Ks bp J. Wysocki oraz o.Łatkowski przy ołtarzu

 

Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych

Mszę poprzedziła krótka, dynamiczna prezentacja slajdów, przypominająca historię Polski od momentu chrztu księcia Mieszka I w roku 966. Narrację, bardzo rzeczowo i kompetentnie, prowadziła Anna Skowrońska, nauczycielka w Polskiej Szkole Dokształcającej działającej przy Zjednoczeniu Polaków w Ameryce w Perth Amboy, NJ.

W homilii biskup Józef Wysocki mówił o wewnętrznym rozdarciu osób, które opuściły Polskę i wybrały emigrację. Dzielił się też osobistymi refleksjami o życiu z dala od Polski. Podkreślił, że najważniejsze w naszym życiu jest pamiętanie o tym, kim i skąd jesteśmy. Zauważył, że to Chrystus dodaje nam sił i sprawia, że jesteśmy wierni naszym dobrym tradycjom i pełni miłości dla innych ludzi.

Najważniejszym wydarzeniem jubileuszowych uroczystości, ale także tej mszy, było odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, które poprowadził biskup Wysocki oraz dokonanie aktu zawierzenia Matce Bożej z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Wszyscy głośno, wspólnie mówili: „W obliczu Boga w Trójcy Świętej Jedynego, w głębokim zjednoczeniu z głową Kościoła Rzymskokatolickiego, Ojcem Świętym Franciszkiem i księżmi biskupami – pasterzami Kościoła w Polsce, my, wierni, wraz z naszymi duszpasterzami oddajemy siebie samych, nasze rodziny, wspólnoty i nasze parafie w Twoją wieczystą, macierzyńską niewolę miłości. Oddajemy też Tobie, nasza Matko i Królowo, wszystkie dzieci Boże ochrzczonego narodu i wszystko, co Polskę stanowi, za wolność Kościoła w świecie i ojczyźnie naszej, ku rozszerzaniu się Królestwa Chrystusowego na ziemi”.

 

poczty

 

Proboszcz Waldemar Łątkowski podziękował zgromadzonym za wspólną modlitwę i przypomniał słowa, które wypowiedział kiedyś Jan Paweł II do rodaków, a które tego dnia były tak bardzo adekwatne: „Przyjmijcie to całe duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, całym sercem, z wiarą, nadzieją i miłością. Taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym. Proszę was: abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili. Abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy. Proszę was, abyście zawsze szukali duchowej mocy u tego, u którego tyle pokoleń ojców naszych i matek ją znajdowało. Abyście nigdy od niego nie odstąpili. Abyście nigdy nie utracili tej wolności ducha, do której on wyzwala człowieka”.

„Różne narody mają różne daty ważne w swojej historii, do których wracają” – powiedział konsul Mateusz Stąsiek, zastępca Konsul Generalnej RP w Nowym Jorku Urszuli Gacek. –  „Dla nas, Polaków z pewnością najważniejsza jest data 14 kwietnia 966 roku, czyli data chrztu Polski” – podkreślił konsul.

Następnie wszyscy zgromadzeni byli świadkami niezwykłego wydarzenia. Celebrujący mszę księża stanęli na schodach przed ołtarzem, po czym podchodzili do nich pojedynczo wierni i wypowiadali intencję, w jakiej chcieliby się pomodlić. Ksiądz kładł wówczas dłonie na głowie danej osoby i modlił się z nią.

Po zakończonych modlitwach biskup Józef Wysocki pobłogosławił zebranych. Przed opuszczeniem kościoła wszyscy zaśpiewali „Bogurodzicę” i „Boże, coś Polskę”.

 

3. wspolna modlitwa w intencji (1)

 

Piękna lekcja historii

Po zakończeniu dziękczynnej eucharystii uczniowie z polonijnych szkół przedstawili w szkolnym audytorium program artystyczny zatytułowany „Śladami historii”.

Najpierw zatańczył poloneza Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Maki”, działający przy polskiej szkole w Lakewood, NJ. Potem uczniowie Polskiej Szkoły Dokształcającej Zjednoczenia Polaków w Ameryce w Perth Amboy przedstawili barwną  opowieść o chrzcie Mieszka I i zjeździe w Gnieźnie.

Historia Polski jest długa i pełna różnych ważnych wydarzeń, więc nie sposób pominąć na przykład obecności Krzyżaków w Polsce i bitwę pod Grunwaldem. Uczniowie Akademii Św. Jana Pawła II w South Amboy przedstawili tę bitwę w sposób przekonujący i ciekawy.

Historię szwedzkiego potopu i obrony Jasnej Góry przed Szwedami opowiedzieli na scenie uczniowie ze szkoły (CCD) przy parafii św. Jana Pawła w Perth Amboy. O rozbiorach Polski, życiu Polaków pod austro-węgierskim, pruskim i rosyjskim zaborem oraz o powstańczych walkach o odrodzenie ojczyzny opowiedzieli uczniowie z PSD im. Marii Curie-Skłodowskiej w Irvington, NJ. Natomiast o roli, jaką odegrał Jan Paweł II w najnowszej historii Polski i świata opowiedzieli z kolei uczniowie PSD Gniazda 946 Sokołów Polskich w Ameryce w Manville, NJ. Było to barwne przedstawienie zatytułowane „Papież słowiański a współczesność”.

Prezentacje uczniów zakończył zespół „Maki” wiązanką tańców ludowych. Słowa podziękowania skierowała do wszystkich Dorota Andraka –Prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających.

Na zakończenie części artystycznej chóry zaśpiewały kilka pieśni patriotycznych.

Trzeba przyznać, że prezentacje uczniów były bardzo dobrze przygotowane, a wymagało to naprawdę ogromnej pracy i uczniów, i nauczycieli. Uczniowie występowali w strojach z epoki. Wykorzystywali też naczynia, broń i inne elementy z tamtych czasów.

„Była to wyjątkowa lekcja historii, którą staraliśmy się przekazać młodemu pokoleniu” – podkreśliła Katarzyna Pawka, dyrektorka Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego w Lakewood, NJ, jedna z organizatorek rocznicowych obchodów.

 

Występ zespołu Maki
Występ zespołu Maki

 

Przedstawienie : Chrzest Mieszka I
Przedstawienie : Chrzest Mieszka I

 

Jubileuszowa księga

„Jestem pewien, że wspólnymi siłami jesteśmy w stanie przygotować piękną uroczystość, aby podziękować Bogu za wielki dar, a równocześnie przekazać młodym pokoleniom kolejny fakt historyczny, który postawił nas na ważnym miejscu w Europie i pozwolił cieszyć się z bycia Dziećmi Bożymi przez wieki. Jesteśmy  zgodni, że wydarzenie to radykalnie wpłynęło na losy polskiego narodu, państwa i Kościoła” – napisał w księdze pamiątkowej proboszcz parafii Świętego Jana Pawła II w Perth Amboy, ojciec Waldemar Łątkowski, CssR.

W tejże księdze znalazło się wiele życzeń dla uczestników jubileuszowych uroczystości w Perth Amboy, które były składane na ręce proboszcza, o. Waldemara Łątkowskiego. Gratulacje i życzenia przysłali m.in.: biskup diecezji Metuchen Paul G. Bootkoski, prymas Polski abp Wojciech Polak, o. Janusz Skok – prowincjał redemptorystów w Warszawie, Adam Kwiatkowski – szef gabinetu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Zjednoczenie Polaków w Ameryce z siedzibą w Perth Amboy, Polska Fundacja Kulturalna w Clark, NJ, Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa,United Poles Credit Union w Perth Amboy, Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej Placówka nr 12 w Bensalem, PA oraz zarząd Polskiego Uniwersytetu Ludowego w Filadelfii, PA.

 

kombatanci

 

Wśród życzeń znalazły się również słowa arcybiskupa metropolity poznańskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Stanisława Gądeckiego: „Uczestnikom jubileuszowych uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski w parafii pw. św. Jana Pawła II życzę, by zasłuchanie w Słowo Boże i korzystanie z sakramentów świętych owocowało pogłębieniem pobożności znajdującej odzwierciedlenie w uległości sumień wobec Bożych natchnień i w wierniejszej realizacji przyrzeczeń chrztu świętego.”

 

Janusz Szlechta

 

 

 

Poprzedni artykułProgram ESL (English as a Second Language): jak go ugryźć, jak nie zostać przez niego pokąsanym
Następny artykuł„Podróże z poezją” – przystanek w Nanuet, NY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj