folder_okladka

Ruszyła strona polska-poezja.pl, na której znalazły się interpretacje polskich wierszy w wykonaniu aktorów krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego. Realizatorzy zapowiedzieli, że nowe nagrania będą pojawiać się co tydzień.

„Chcemy stworzyć portal, który będzie zbierał teksty znanych polskich autorów oraz ich odczytania” – zapowiedziała w rozmowie z PAP Anna Czartoryska-Sziler z krakowskiej Fundacji im. Maurycego Mochnackiego, która jest realizatorem projektu. „Planujemy stworzyć korpus tekstów najważniejszych polskich utworów, na razie wierszy. Zakładamy, że zawsze będą towarzyszyły im ich interpretacje” – dodała.

Do tej pory na stronie polska-poezja.pl opublikowanych zostało kilkadziesiąt nagrań. Są wśród nich m.in. odczytania wierszy Adama Mickiewicza („Ody do młodości”, „Stepów akermańskich”, „Świtezianki”, „Nad wodą wielką i czystą” i innych), Cypriana Kamila Norwida (np. „Mojej piosnki [I]” i „W Weronie”), kilku pieśni i trenów Jana Kochanowskiego oraz wybrane sonety Mikołaja Sępa-Szarzyńskiego. Na stronie można znaleźć także interpretacje znanych wierszy średniowiecznych nieznanych autorów – choćby „Lamentu świętokrzyskiego” („Posłuchajcie bracia miła…”). Jak zapowiadają pomysłodawcy polskiej-poezji.pl, nowe nagrania będą ukazywały się co tydzień.

„Myśleliśmy o tym, aby na razie skupić się na tekstach XIX-wiecznych. Mamy jednak ambicje, by na stronie pojawił się wybór tekstów z każdej epoki” – powiedziała Czartoryska-Sziler. „Będziemy publikować na razie wiersze autorów, których nagrania są już na stronie. Potem sięgniemy po teksty młodopolskie czy z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Pojawią się także teksty mniej znane z różnych epok, które naszym zdaniem warto przypomnieć” – dodała.

Wiersze czytają aktorzy krakowskiego teatru im. Juliusza Słowackiego. Obecnie są to Tadeusz Zięba i Bożena Adamek, planowane jest jednak poszerzanie grona interpretatorów wraz z rozwojem portalu. Organizatorzy nie chcą jednak zdradzać nazwisk. „To niespodzianka” – mówią. Informują także, że na stronie pojawią się także opracowania historycznoliterackie dotyczące udostępnionych wierszy.

Treści portalu są skierowane do różnych środowisk – uczniów, osób dorosłych. Celem twórców jest też „dotarcie do przedstawicieli Polonii, którzy często odczuwają sentyment za utraconą ojczyzną”. Jednak przede wszystkim strona polska-poezja.pl jest dla „miłośników literatury i poezji”.

Portal polska-poezja.pl jest jednym z projektów krakowskiej Fundacji im. Maurycego Mochnackiego. Fundacja zajmuje się m.in. wspieraniem badań naukowych, popularyzacją wiedzy o literaturze polskiej oraz upamiętnianiem dorobku i popularyzowaniem sylwetki Maurycego Mochnackiego. Organizuje spotkania z pisarzami i poetami, prowadzi własny program stypendialny dla osób z otwartym przewodem doktorskim „których badania wpisują się w program Fundacji” i „przywracają czytelnikom teksty dawne”. (PAP)

oma/ agz/

folder_srodek

Poprzedni artykuł„Wystarczy być zainteresowanym rodzicem”
Następny artykułJedna osoba, wiele akcentów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj