IMG_2513

Serce go bolało, że niektóre dzieci mają takie ciężkie życie

„Serce go zawsze bolało, że niektóre dzieci mają takie ciężkie życie” – mówi o doktorze Januszu Korczaku, Mariola Strahlberg w czasie prezentacji dla dzieci w wieku od 10 lat i starszych, w Polskiej Szkole im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ. Strahlberg jest prezesem The Janusz Korczak Association of the USA, która należy do International Korczak Association i zaczęła serię prezentacji dla uczniów polonijnych szkół, by przybliżyć życie i zasługi wielkiego pedagoga.

Podczas, gdy pani Mariola opowiadała, uczniowie podzieleni na grupy, podążali z historią życia Korczaka, posługując się książką pt. „The Champion of Children, The story of Janusz Korczak” autorstwa Tomka Bogackiego. Każda ilustracja wprowadzała w atmosferę życia Korczaka, zaczynając od pierwszej, na której pani Mariola odnalazła dom Korczaka i w jego pobliżu dom, w którym  ona mieszkała w Warszawie.

Szczególnie interesował uczniów okres dzieciństwa Korczaka.

„Jako mały chłopiec chodził na spacery z boną. Czasem zabierał go tata. Widział na ulicy, że są ludzie biedni i bogaci. Szybko uczył się życia” – tłumaczy pani Mariola. Poruszenie wśród uczniów wywołała informacja, że w czasach, gdy Korczak był dzieckiem nadal bito dzieci np.  liniałem za różne przewinienia w klasie. Korczak, który najpierw miał domowe nauczanie, trafił  na krótko do szkoły, gdzie stosowano kary cielesne. Wrażliwy chłopiec, patrząc na metody nauczycieli przez tydzień gorączkował z wrażenia i wpółczucia. Korczak jako nastolatek imponował uczniom w Mahwah. Po śmierci ojca uczył dzieci, by pomóc matce. Od bogatych brał pieniądze, a biednych uczył za darmo.

IMG_2503

IMG_2501

Metody wychowania w sierocińcu, który prowadził doktor Korczak, także wzbudziły ogromne zainteresowanie. Pod dyskusję poddano kwestię czy uczniowie kłamali, patrząc w oczy Korczaka, który obdarzał ich dużym zaufaniem. Wszelkie wątpliwości rozwiał gość. „Korczak był takim człowiekiem, przed którym nie można było skłamać” – twierdzi pani Mariola.

Uczniowie kiwali głowami z podziwem. Wczytywali się w kopie kartek, pisanych przez Korczaka do dzieci, które były nagrodą za dobry uczynek np. obranie dużej ilości ziemniaków na obiad. A pomysł z prowadzeniem książki „dziękuje i przepraszam”, używanej w sierocińcu, gdzie dzieci wpisywały za co dziękowały koleżankom i kolegom i za co przepraszały, zostaje wprowadzony do klasy szóstej w Mahwah.

Pani Mariola odczytała także prawa dziecka, których propagatorem był Korczak i zaprosiła uczniów do zapisania propozycji własnych praw, które uczniowie uważają za potrzebne. Padały pomysły poważne jak np. prawo do wyrażania własnych uczuć, jak i mniej poważne. Gdy jeden z uczniów zgłosił pomysł, by 13-latkom pozwolono prowadzić auto, wywiązała się dyskusja na temat odpowiedzialności za życie innych w prowadzonym aucie przez młodzieńca i tych, którzy są na drogach.

IMG_2508

Metody wychowania dzieci, używane przez doktora Korczaka powinny być tematem rozmów z dziećmi, a nie tylko z dorosłymi. Prezentacja Marioli Strahlberg jest okazją, by te rozmowy rozpocząć na większą skalę w polonijnych szkołach, a potem je kontynuować w domach.

Pani Mariola zachęca wszystkich  uczniów w polonijnych szkołach  do wyjazdu na wakacje do Korczakowa koło Zielonej Góry.  Zainteresowani rodzice mogą obejrzeć link informacyjny:

https://www.dropbox.com/s/ca2i96hnhudqv63/korczakowo_prezentacja_2012_lowres.mp4?dl=0)

Jak wynika z informacji na portalu www.korczakowo.org, w tym roku będą dwa turnusy. Pierwszy w dniach od 28 czerwca do 17 lipca dla gimnazjalistów i szkół ponadgimnazjalnych, a drugi turnus w dniach od 19 lipca do 1 sierpnia dla dzieci młodszych (od 3 klasy szkoły podstawowej). W ramach zajęć m. in. Korczakowskie Lato Filmowe, koncerty na wodzie, obozowe olimpiady sportowe, warsztaty tematyczne. Spanie w namiotach pewnie będzie atrakcją dla wielu dzieci i młodzieży. Koszty bez przelotu; dla starszaków 1200 zł i 900 zł dla młodszych dzieci.

 

Tekst i zdjęcia: Danuta Świątek

Szkoły zainteresowane prezentacją o doktorze Januszu Korczaku i wyjazdami na obozy do Korczakowa mogą kontaktować się z Mariolą Strahlberg

Tel.  845-425-7243 lub e-mail shiningmtnny@aol.com

Poprzedni artykuł„Msza pogrzebowa – nie przy urnie?”
Następny artykuł„Potrzebujących nie trzeba szukać”
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj