Zast. Dyr. Agnieszka Czajkowska
Zast. Dyr. Agnieszka Czajkowska

Mamy nową polską szkołę na wschodnim wybrzeżu USA! Polska Szkoła Dokształcająca im. Karola Wojtyły przy parafii Św. Teresy od Dzieciątka Jezus-Sanktuarium im. św. Jana Pawła II  w Linden jest trzydziestą tego typu  placówką w stanie New Jersey.

„Ten pusty budynek w mojej parafii wołał, żeby zapełnić go szczebiotaniem dzieci” – mówi dyrektor szkoły Beata Parczewska. – „W ciągu tygodnia odbywały się w budynku tylko lekcje religii. A proboszcz ks. Mirosław Król, gdy usłyszał pomysł o otwarciu polskiej szkoły, bardzo ucieszył się. On chce nam, naszym dzieciom, przychylić nieba” – dodaje.

„Ta szkoła to moje drugie dziecko i spełnienie marzenia, by taka placówka powstała w Linden” – mówi zastępca dyrektor Agnieszka Czajkowska.

Dzieci w oczekiwaniu na kardynała Dziwisza
Dzieci w oczekiwaniu na kardynała Dziwisza

Uroczyste otwarcie szkoły i poświęcenie jej sztandaru (wyszytego przez 97-letnią siostrę Margaritę ze Zgromadzenia Sióstr Felicjanek  w Krakowie)  nastąpiło 1 października, w dniu celebracji z okazji 90-lecia parafii.  A zaszczyt ten przypadł ks. kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi, byłemu osobistemu sekretarzowi Papieża Jana Pawła II i przyjacielowi parafii w Linden.

„To  otwarcie szkoły w towarzystwie wielu ludzi niesie w sobie siłę, żeby robić jeszcze więcej z naszej strony” – mówi Czajkowska. Wśród zaproszonych gości byli m. in. burmistrz Linden Derek Armstead, biskupi John J. Myers i Bernard Hebda oraz konsul Mateusz Stąsiek.

Zapowiada się prężna placówka w Linden, bo już w pierwszym roku szkolnym na lekcje zapisanych jest 120 dzieci. Zajęcia odbywają się w soboty  od godz. 10.00 do 13.30 i prowadzone są w klasach od przedszkolnej do ósmej. Grono pedagogiczne liczy 10 osób.

„Moim marzeniem jest również utworzyć klasy dla dorosłych, coś w rodzaju Polish as a Second Language” – mówi Parczewska.

Przecięcie wstęgi
Przecięcie wstęgi

„Chcemy współpracować z innymi szkołami, bo wtedy najwięcej skorzystają nasze dzieci” – dodaje Czajkowska.

Uroczysta msza w Linden, kazanie wyglosil kardynal Dziwisz
Uroczysta msza w Linden, kazanie wyglosil kardynal Dziwisz

Obie panie podkreślają, że w ich planach jest stworzenie nie tylko dobrej placówki edukacyjnej, ale również polskiej oazy w Linden. W szkole będą organizowane wystawy, spotkania z ciekawymi ludźmi, imprezy promujące polską kulturę.

Parafia św. Teresy liczy około 1500 rodzin, w większości polskich, nie powinno więc szkole  zabraknąć wsparcia ze strony lokalnych Polaków.

„Wszystkie szkoły powinny ze sobą współpracować, szczególnie te blisko siebie, wymieniać się doświadczeniami, wspierać poprzez uczestnictwo w imprezach” – mówi Maria Paździor-Marchwińska, prezes okręgowy  Centrali Polskich Szkół Dokształcających na New Jersey i Pensylwanię.

Dodajmy, że 3 lata temu powstała Akademia Jana Pawła II w South Amboy w New Jersey i jest prężną placówką.

Nowej szkole w Linden życzymy powodzenia!

 

Danuta Świątek

Zdjęcia: Danuta Świątek, Ewa Wiśniewska

Poprzedni artykułSpotkajmy się na Piątej Alei!
Następny artykuł„Kolumb był Polakiem a nie Włochem” – wykład prof. Manuela Rosy. 9 października
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

1 KOMENTARZ

  1. Byłem przejazdem i stanalem przy pięknym kościele (podoba mi sie szczegolnie ten kacik z rzeczami po Janie Pawle II) i akurat „wpadłem” na super spotkanie w waszej szkole – miedzy innymi gośćmi był nie kto inny ale reżyser Krzysztof Zanussi. Byłem w szoku – tak wspaniałego człowieka mogliście u Was mieć !!! Obejrzalem wszystkie jego filmy. Jak zescie to zrobili, ze akurat odwiedzil Wasza szkola – co za zaszczyt. Gratuluje i tak trzymać. Niech nasze dzieci ucza się polskiego i naszej kultury. Poczyatlem sobie tez jak dużo rzeczy dzieje się przy tym kościele. Szkoda, ze nie mieszkam bliżej bo bym do Waszego kościoła chodzil. Pozdrawiam i gratuluje!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj