Sama radość prowadzić zajęcia, jak dzieci są tak zaangażowane w projekty.”

S.Brossard

W tym roku szkolnym w Polskiej Szkole w Portland, Oregon, zainicjowaliśmy trochę odmienny program zajęć w grupie, gdzie język polski jest najbardziej zaawansowany. Zajęcia prowadzone są naprzemiennie przez dwie nauczycielki: Sylwię Brossard i Agnieszkę Jurską. Obie nauczycielki wykorzystując swoje wykształcenie postawiły na naukę przez eksperymenty. Pani Sylwia z wykształcenia chemik, a pani Agnieszka – geograf i przyrodnik, przelały swoje pasje, wiedzę i doświadczenie na swoich uczniów.

Każde zajęcia to nowe eksperymenty, nowe doznania i wspaniały zasób nowego słownictwa, wzbogacone przez filmiki, slajdy, prezentacje czy gry chemiczne. Oprócz tego uczniowie biorą udział w zajęciach tańca ludowego i śpiewu. Dominującym czynnikiem zajęć jest zaciekawienie, zainteresowania i zaangażowanie uczniów. Niezmiernie istotnym elementem jest zaangażowanie rodziców, którzy dopingują swoje dzieci do zgłębiania kolejnych tajników wiedzy i odrabiania zadania domowego. 

Sama uczestniczyłam w kilku zajęciach i przyznam się, że były bardzo interesujące – zachęcają i angażują do działania i zabawy. Zapraszam do przeczytania notatek z zajęć popartych zdjęciami.  

Lekcja 1.

Pierwsze zajęcia z chemii zaczęliśmy od eksperymentów, podczas których odkrywaliśmy czym są kwasy i zasady oraz pH. Mierzyliśmy pH różnych roztworów za pomocą papierków wskaźnikowych. Dzieci dostały papierki wskaźnikowe do domu, aby mogły kontynuować pomiary po lekcji i podzielić się potem swoimi odkryciami. 

.

.

.

Lekcja 2.

Grudzień to czas na przygotowania tradycyjnych polskich potraw. Uczniowie samodzielnie ucierali goździki, kardamon i ziele angielskie w moździerzach. Zapach świątecznych przypraw unosił się w całym Domu Polskim! Tak przygotowane przyprawy piernikowe zostały wykorzystane do pieczenia ciast i pierników świątecznych. Uczniowie mieli okazję poznać „Legendę o toruńskich piernikach” i przypomnieć sobie postać Mikołaja Kopernika i kilka ciekawostek o Toruniu.

.

.

Lekcja 3.

Dziś studiowaliśmy papier i celulozę. Badaliśmy, w którą stronę są ułożone włókna celulozy w kartce papieru. Potem użyliśmy papieru do chromatografii do rozdzielenia barwników z pisaków. Zdemaskowaliśmy producenta, bo już wiemy jakie kolory pomieszał, żeby uzyskać pisaki. Następnie pokroiliśmy papierem banany, bo już musieliśmy się posilić, żeby mieć siłę na budowanie modeli różnych cząsteczek chemicznych. Prawie zbudowaliśmy glukozę – potem ja połączymy w łańcuch (jak na choinkę) i już będziemy mieć celulozę, a z niej papier.

.

.

.

.

Lekcja 4.

Jedną z największych atrakcji turystycznych w Polsce jest kopalnia soli w Wieliczce. Uczniowie obejrzeli legendę o Św. Kindze oraz odbyli wirtualna podróż w głąb kopalni. Omówiona została budowa soli i jej zastosowanie. Dzieci same zbudowały model soli oraz założyły hodowlę jej kryształów.

.

.

.

Lekcja 5.

Na jednej z lekcji online uczniowie poznali dzieje pisma – od malowideł naskalnych po pisma typu Braille’a czy alfabet Morsa. Zaplatali supełki na sznurkach, próbowali pisać po chińsku oraz tworzyli wiadomości za pomocą obrazków. Bardzo szybko odgadli zaszyfrowane zdanie: Pies Kasztan lubi kiełbaski (Kasztan to pies pani dyrektor szkoły).

.

Lekcja 6.

Na wczorajszej lekcji zajmowaliśmy się głównie eksperymentami. Jednym z nich była filtracja. Testowaliśmy różne materiały, przez które flirtowaliśmy wodę zmieszaną z gliną, liśćmi i patykami. Potem nauczyliśmy się robić karbowany sączek (sekret chemika), przez który filtrowaliśmy mieszaninę piasku i wody.

Następnie obliczaliśmy gęstość różnych minerałów na podstawie pomiarów ich wagi i objętości.

Na sam koniec budowaliśmy cząsteczkę aldehydu cynamonowego. Prawie pachniała, taka wyszła piękna:) Mieliśmy dużo pytań, odpowiedzi i dobrej zabawy, co chyba widać na zdjęciach.

.

.

.

Lekcja 7.

Nasza szkoła szybko reaguje na zmieniający się świat i dopasowuje tematy do aktualnych wydarzeń. Wojna, która toczy się w Ukrainie była tematem części zajęć. Uczniowie wykonali projekt plastyczny, przez co pokazali swoje wsparcie i wyrazili swoje stanowcze NIE przeciw przemocy i wojnie.

Podczas tych zajęć próbowaliśmy zrobić chemiczną flagę Ukrainy. Nauczyliśmy się pisać reakcje chemiczne, dobierać współczynniki na podstawie zbudowanego modelu reakcji. Odgadliśmy, jaki gaz był produktem reakcji, a także dowiedzieliśmy się po co jest katalizator. Dyskutowaliśmy o prawie zachowania masy.

.

.

.

.

.

Tekst : Renata Dajnowska, Sylwia Brossard, Agnieszka Jurska

Zdjęcia: Archiwum szkoły

Poprzedni artykułMatura w Polskiej Szkole im. Jana Brzechwy w Tinley Park, Il
Następny artykułGOPR – jesteś bezpieczny w górach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj