Dyrektor Szkoły Katarzyna Pawka -organizator wystawy
Dyrektor Szkoły Katarzyna Pawka -organizator wystawy

Wśród zdarzeń historycznych, szczególnie czczonych przez Polaków, wyjątkowe miejsce zajmuje Dzień Odzyskania Niepodległości. Dla upamniętnienia tego Narodowego Święta, 7 listopada br. w Polskiej Szkole w Lakewood, odbył się uroczysty apel przygotowany przez uczniów klasy VIII pod kierunkiem Danuty Rasztubowicz.

W piątkowe popołudnie w szkolnej kafeterii zebrali się uczniowie klas V-XII, rodzice oraz zaproszeni goście. Po odśpiewaniu hymnu polskiego i wystąpieniu dyrektor Szkoły, rozpoczęła się część artystyczna. Zaprezentowany montaż słowno-muzyczny krótko, ale treściwie przypomniał najważniejsze wydarzenia z przeszłości narodu polskiego (od zaborów, poprzez powstania narodowowyzwoleńcze do momentu odzyskania niepodległości w 1918 roku.) Wygłaszany tekst przeplatany był pieśniami tamtych lat: „Warszawianka,” „Rota,” „Wojenko, wojenko,” „Szara piechota,” czy „Pierwsza brygada,” do śpiewania których właczyli się widzowie. Ogromne wrażenie wywarła „Rota” zaśpiewana przez uczennice Martę Pawka.

Program artystyczny w wykonaniu uczniów
Program artystyczny w wykonaniu uczniów

Występująca w uroczystych strojach z przypiętymi biało – czerwonymi wstążeczkami młodzież, wyglądała znakomnicie, a ich poprawna polszczyzna i dykcje radowała serca.
Wiele emocji dostarczyła Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „Od Wojny do Zwycięstwa, 1939-1989”, która przybyła do Szkoły akurat w dzień apelu i gościla do 16 listopada. Po części artystycznej wszyscy zainteresowali się wystawą i z uwagą wysłuchali prelegenta p. Jerzego Krzywonos. Omówił on po kolei zdarzenia historyczne przedstawione na tablicach wystawy. Po zakończeniu uroczystości jeszcze raz obejrzano wystawe, robiono zdjęcia, wpisywano się do księgi pamiątkowej.

Autorka programu Danuta Rasztubowicz
Autorka programu Danuta Rasztubowicz

Jerzy Krzywonos prowadzący młodzież ścieżkami historii
Jerzy Krzywonos prowadzący młodzież ścieżkami historii

Spotkanie piątkowe rozgrywało się na tle tematycznej dekoracji. Pod biało-czerwoną flagą dominowalo hasło: 11 listopada- Święto Niepodległości. Obok wisiał portret Józefa Piłsudskiego z napisem „Dał Polsce wolność, granice i szacunek.” Ściany całej Sali zastawione były tablicami wystawy. Wszystkie elementy, składające się na obchody Święta Niepodległości, spowodowały, że chwile przeżyte tego dnia na długo pozostaną w pamięci. To była wzruszająca lekcja historii i patriotyzmu, na której spotkały się trzy pokolenia Polaków. Weterani wojenni „ze łzą w oku,” wspominali fakty, których byli swiadkami. Młodsze pokolenie miało okazję uzupełnić swoje „luki” o wiadomości, które były kiedyś tematem „tabu.” Uczniowie natomiast dowiedzieli się o zdarzeniach, o których nie mieli pojęcia.

Duże słowa podziękowania należą się pani dyrektor Katarzynie Pawka, która sprawiła, że w tak ważnym dniu, można było obejrzeć wystawe IPN. Oby takich spotkań było więcej!

Danuta Rasztubowicz

DzienNiepodleglosciIPN_118

DzienNiepodleglosciIPN_107

DzienNiepodleglosciIPN_134

DzienNiepodleglosciIPN_137

WystawaIPN_006

WystawaIPN_039

WystawaIPN_049

WystawaIPN_065

WystawaIPN_070

WystawaIPN_076

WystawaIPN_079

WystawaIPN_084

Więcej zdjęć na stronie: http://www.lakewoodpolishschool.com/zdjecia/albumy/displayimage.php?album=328&pos=6

Poprzedni artykuł„Na obozie żeglarskim” Adam Waszczyszak – III miejsce w konkursie ” Wakacyjne Migawki”
Następny artykuł“W Moss – nawet przyroda jest po polsku”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj