fot_Tomasz_Brzostek_09
Fot. Tomasz Brzostek

Od 13 marca do 28 kwietnia 2017 r. w Galerii A.R przy 71 India St. na Greenpoincie (tel. 347.971.1938) czynna jest wystawa Tomasza Brzostka pt.„Niechciane dziedzictwo”. Autor prezentuje 20  fotografii ukazujących najwspanialsze przykłady stylu „Świdermajer”, wśród nich: największy drewniany budynek w Europie jakim jest pensjonat Abrama Gurewicza, posiadłość letniskową króla czekolady Emila Wedla czy willę carskiego generała Michała Jacymirskiego.

Architektura świdermajer jeszcze kilkanaście lat temu była dla większości „dziedzictwem niechcianym”. Świadomość stopniowej utraty tego co dla Otwocka i okolic najbardziej wartościowe zmusiła Tomasz Brzostka do podjęcia działań mających na celu zmianę tej sytuacji. Autorski program jest realizowany do dziś.

 

Tomasz Brzostek
Tomasz Brzostek

Tomasz Brzostek – ur.1975 w Otwocku popularyzator dziedzictwa materialnego „linii otwockiej”, w szczególności drewnianej architektury nazywanej potocznie świdermajerem, założyciel i wiceprezes Fundacji Ochrony Dziedzictwa Kulturowego. W 2006 roku powołał do życia portal internetowy www.swidermajer.info, którego zadaniem jest do dziś szeroko pojęta działalność promocyjna na temat wiedzy o jednym z najbardziej unikatowych stylów architektury drewnianej, jakim jest występujący w Otwocku i okolicach świdermajer. W ramach działalności promocyjnej w Polsce i poza jej granicami miało miejsce wiele wydarzeń, wśród nich prelekcje i wystawy w Instytucie Polskim w Rzymie oraz Uniwersytecie Sorbony w Paryżu. Brzostek jest pomysłodawcą i współorganizatorem odbywającego się od 2012 roku w Otwocku Festiwalu Świdermajer.

 

Fot. Tomasz Brzostek
Fot. Tomasz Brzostek
Poprzedni artykułPakiety edukacyjne MEN trafią do wszystkich polskich szkół za granicą
Następny artykułARTfirmacja, czyli RZEŹBA Z DUSZĄ – wywiad z rzeźbiarką Mirą DeMartino.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj