Polska Szkoła im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego w Lakewood powstała w 1995 roku, z inicjatywy kilku wyjątkowych osób: Nadzi i Józefa Piotrowskich, Teodozji i Georga Leoniak oraz pani Wandy Skóra. To dzięki ich zaangażowaniu i pomocy, nauczanie języka polskiego w Lakewood stało się możliwe.

Przez pierwszych 5 lat zajęcia odbywały się w budynku High School, a kolejne 15 aż do chwili obecnej w katolickiej szkole Holy Family. Rozpoczynając swą działalność szkoła liczyła 71 uczniów, a pierwszym dyrektorem była Irena Kaźmierczak. Po niej stanowisko to objęła Anna Tracz, a obecnie funkcję tą sprawuje Katarzyna Pawka. W szkole pracuje 16 nauczycieli i 4 nauczycieli zastępujących. Zajęcia odbywają się w każdy piątek, od 5-tej do 8-mej wieczorem, a uczęszcza na nie 144 uczniów w przedziale wiekowym 3-18 lat. Oprócz dyrektora i nauczycieli bardzo ważnym ogniwem jest komitet rodzicielski wraz z mamami klasowymi, bez których pomocy przygotowanie wszystkiego co robimy, nie byłoby możliwe.

Grono pedagogiczne
Grono pedagogiczne

Nauczyciele i uczniowie są bardzo zaangażowani w życie szkoły i chętnie podejmują się nowych wyzwań. W szkole już od 10 lat istnieje Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Maki”. Zainteresowani sportem mogą uczestniczyć w niedzielnych zajęciach piłki ręcznej. Dzieci uzdolnione aktorsko mogą brać udział w poniedziałkowych zajęciach przygotowujących uroczystości szkolne. Dzięki pracy komitetu rodzicielskiego odbywają się przeróżne imprezy oraz wycieczki szkolne. Przez te 20 lat zobaczyliśmy juz niejedno przedstawienie teatralne, zwiedziliśmy kilka amerykańskich miast, odwiedzając ciekawe muzea i inne atrakcje.

Organizujemy wiele imprez, bierzemy udział w konkursach. Tradycją już jest matematyczny konkurs Kangur, który co roku przygotowuje i koordynuje Iwona Delikat wraz z dyrektorem szkoły. W lutym odbywa się Konkurs Opowiadania Legend, z których najpiękniejsze wysłuchać można na finale w Fundacji Kościuszkowskiej na Manhattanie. Co roku pokazujemy naszą polskość maszerując po 5-tej Alei w Paradzie Pułaskiego. A w grudniowy przedświąteczny wieczór spotykamy się by podziwiać nasze największe, szkolne przedsięwzięcie jakim są Jasełka.

IMG_8359
Komitet rodzicielski szkoły

Oprócz tego wszystkiego poszczycić się możemy wizytami niezwykłych gości z Polski. Spotkaliśmy już Ewę Kurek, Edwarda Lutczyna, Michała Ogórka, Małgorzatę Borawską oraz już kilkakrotnie naszą ulubioną pisarkę Basię Kosmowską. Jednak pewna wizyta pozostanie w naszej pamięci na długo. W marcu tego roku mieliśmy zaszczyt gościć w naszych skromnych progach arcybiskupa Wacława Depo, który przybywając do naszej polskiej parafii głosić wielkopostne rekolekcje, znalazł czas, żeby zobaczyć naszą szkołę. Była to dla nas wszystkich ogromna przyjemność i niezwykle przeżycie, za które jeszcze raz z całego serca dziękujemy.

Jak widać w naszej szkole nie ma czasu na nudę, zawsze mamy coś do zrobienia. Jednak rok 2015 był pod tym względem szczególny. W ostatni weekend kwietnia szkoła obchodziła 20 lecie swojego istnienia, a zespół „Maki” świętował 10 urodziny.

Już z początkiem roku ruszyły wielkie przygotowania, które koordynowała pani dyrektor. Organizowała zebrania, podczas których wspólnie zastanawialiśmy się, jak najlepiej wykorzystać te dwa przeznaczone na jubileusz dni. Każdy miał coś do zrobienia, a wspólna praca nas wszystkich dała ten niezapomniany efekt końcowy.

Jubileusz zaczęliśmy sobotnim balem w restauracji Ambasador w Trenton. Wybór okazał się słuszny, bo wszyscy nasi goście świetnie się tam bawili. W progu restauracji czekała na wszystkich Joanna Kwiatek, która wręczając eleganckie programy zapraszała gości na bal. Część oficjalną rozpoczęłą pani dyrektor, serdecznie wszystkich witając, opowiadając krótką historię szkoły znalazła miejsce, żeby każdemu, który wniósł do niej swój wkład podziękować. Na sali mieliśmy przyjemność gościć pana Mateusza Stąsieka – wice konsula przy Polskiej Ambasadzie w NY, Wiolettę Jusińską, która w imieniu prezesa Centrali Polskich Szkół Dokształcających wręczyła naszej pani dyrektor dyplom z wyrazami uznania za wieloletnią pracę w szkole. Dyplomy otrzymały również: Barbara Dąbrowska, Anna Warchol oraz Ewa Juźwiak, które razem z dyrektorem związane są ze szkołą najdłużej oraz Katarzyna Soból przewodnicząca komitetu rodzicielskiego i Robert Michalik choreograf zespołu „Maki”.

Konsul Mateusz Stąsiek i dyrektor szkoły Katarzyna Pawka
Konsul Mateusz Stąsiek i dyrektor szkoły Katarzyna Pawka

Podziękowania i kwiaty dostali również wszyscy nauczyciele i komitet rodzicielski, którzy zapalając wspólnie zimne ognie rozpoczęli bal. A do wspólnej zabawy zaprosił nas Robert Michalik. Kilkanaście tańczących poloneza par, prowadzonych przez naszego eksperta od tańca, wprawiło całą salę w cudowną, balową atmosferę, która trwała już do końca. Wzruszającą niespodzianką było błogosławieństwo od Papieża Franciszka, którego kopie otrzymała każda rodzina szkolna.

Sobotni bal dobiegł końca, jednak przed nami niedzielna uroczystość. Podczas, gdy większość gości odsypiała taneczną noc, już od samego rana na sali gimnastycznej trwały ostatnie przygotowania do niedzielnej części jubileuszu. Rodzice przygotowywali poczęstunek, nauczyciele dekorowali salę, a nad całością już od świtu czuwała pani dyrektor.

Wszystko rozpoczęło się o godz. 1.30 pm w Kościele Saint Mary of the Lake, gdzie ks. Marian Kokorzycki odprawił uroczystą Mszę Św. w intencji szkoły. Po mszy na gości czekał już pyszny poczęstunek. Jednak niedzielnych atrakcji było więcej, wiec szybko zaczęliśmy cześć artystyczną, przygotowaną przez Barbarę Dąbrowską, której pomagały Anna Szymańska oraz Agata Wójcik. Do naszej szkoły przyjechała Telewizja Lake Pol TV, a jej piękne reporterki przybliżyły gościom historię szkoły. Warto było słuchać, bo na koniec przeprowadziły one quiz z super nagrodą – olbrzymią szóstką, która po przyniesieniu do szkoły miała się znaleźć w dzienniku…

IMG_8378-1

Występ przeplatany był wierszami i piosenkami, dedykowanymi dla nauczycieli oraz pani dyrektor. Dzieci doceniły również swoich rodziców, dziękując im za wszystko piosenką „Cudownych rodziców mam”. Był to dzień, w którym w szczególny sposób podkreślaliśmy wieloletni wysiłek i prace osób, bez których pomocy takie uroczystości by się nie odbyły. Wzruszające piosenki przerwała krótka, ale jakże zabawna scenka przedstawiająca jeden dzień z życia Karola, ucznia naszej szkoły. Przez te kilka minut zobaczyliśmy wszystkich nauczycieli pracujących w szkole, których w zabawny sposób naśladowali koledzy Karola. Pokazując pewne szkolne sytuacje starali się naśladować nauczyciela tylko ruchem oraz założonymi perukami, które wskazywały na daną osobę oraz oczywiście aktorskim talentem. Widownia bawiła się znakomicie i nagrodziła uczestników gromkimi brawami.

Po występie mięliśmy okazję przywitać gości z portalu DobraPolskaSzkola, którzy zaprezentowali nam swoją akcję Cała Polonia Czyta Dzieciom. Do wspólnego czytania włączyli się w naszej szkole: Wioletta Jusińska przedstawicielka CPSD, Jacek Juźwiak, były przewodniczący komitetu rodzicielskiego oraz absolwentka szkoły Patrycja Stolc.

20 – lecie szkoły w Lakewood to również święto Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Maki”, który w tym dniu obchodził 10-lecie swojego istnienia. Zespół prowadzi Robert Michalik, a założycielami, współtwórcami i działaczami byli: Krystyna Olszewska, Barbara Dąbrowski, Joanna Kwiatek, śp. Boleslaw Sznaikart, Agata Wójcik, Anna Tracz, Maria Kozłowska i Monika Błażkow. Za ich pracę Robert Michalik miał okazję serdecznie podziękować. Wspomnieliśmy również wszystkich tancerzy, którzy w ciągu 10 lat byli częścią zespołu. Na niedzielnej uroczystości obecni członkowie zespołu po raz kolejny udowodnili, że taniec to ich pasja. Rozpoczęli swój galowy występ polonezem, w specjalnie zakupionych na ten dzień sukniach. Kolejna część występu to znane nam już: oberek, krakowiak i inne. Dzieci jak zwykle zachwyciły nas swoim wdziękiem, gracją i uśmiechem.

Kolejną niespodzianką był przepyszny tort oraz spotkanie z magikiem, na które zostali zaproszeni najmłodsi uczestnicy uroczystości.

Kończąc, dziękujemy wszystkim, dzięki którym nasza szkoła powstała i istnieje do dziś. Rodzicom za to, że w każdej sytuacji możemy liczyć na ich wsparcie i pomoc. Nauczycielom za niekończący się zapał i wytrwałość w trudnej pracy. W wyjątkowy sposób naszej kochanej pani dyrektor, która jest dla nas przykładem, że można zrobić wszystko, jeśli tylko tego chcemy i wierzymy, że się uda. Za ogrom jej pracy i trud wkładany w prowadzenie tej szkoły, kierujemy serdeczne podziękowania i wyrazy uznania. Gościom, którzy zaszczycili nas obecnością na balu. Sponsorom, dzięki którym szkoła funkcjonuje jeszcze lepiej. To dzięki Wam powstała nasza Książka Pamiątkowa, która, miejmy nadzieję, znajdzie się na półce u każdego z nas, ale przede wszystkim na półce naszego serca, w którym polskość i Polska Szkoła w Lakewood zajmują już od dawna wyjątkowe i szczególne miejsce.

Anna Szymańska
Nauczycielka w Polskiej Szkoły w Lakewood

P.S. A po więcej wspomnień zapraszamy na naszą stronę internetową www.lakewoodpolishschool.com, którą od wielu lat wytrwale prowadzi dla nas Jolanta Wolak, za co bardzo serdecznie jej dziękujemy!

Poprzedni artykułKiedy fakt staje się sztuką
Następny artykułBukiet czerwonych róż

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj