Julka Flinik
Julka Flinik

Rozmowa z 13-letnią Julią Flinik z Pakości (województwo kujawsko-pomorskie), uczennicą II klasy gimnazjum na temat Facebooka.

Od kiedy masz konto na Facebooku?

Gdy poszłam do gimnazjum, czyli miałam 12 lat. Bardzo chciałam być na Facebooku, bo to jest trendy. Chciałam być na czasie.

Czy teraz czujesz się z Facebookiem lepiej?

Po roku zrozumiałam, że Facebook jest i dobry, i zły. Zacznę od tego, że jest zły, bo ci, którzy nie mają odwagi powiedzieć komuś w oczy co myślą, robią to za pomocą Facebooka. Tak jest łatwiej i bardziej boli obrażanie innych. W klasie były takie sytuacje, że niektórzy podszywali się za innych i otwierali konta na ich nazwiska. Zdarzały się przypadki, że ludzie z Facebooka wyśmiewali się z tych, którzy nie mają na nim konta.

Obecność na Facebooku też ciebie zabolała?

Nie. Staram się unikać konfliktów z koleżankami na Facebooku. Gdy zakładałam swoje konto, rodzice zgodzili się, ale pod warunkiem, że moich zdjęć będzie jak najmniej. Nie pokazuję więc siebie i nie jestem tematem do plotek.

Skąd wiesz jak zachowywać się na Facebooku?

Moi rodzice nie mają kont, ale moja starsza siostra tak. Trochę ona mi pomogła. W szkole na lekcji wychowawczej, która w gimnazjum nazywa się ‘narada’, można z nauczycielką porozmawiać na temat Facebooka i u niej szukać pomocy, gdy są jakieś konflikty.

Proszę, dokończ swoją myśl o pożytku płynącym z Facebooka.

Czasami za jego pomocą przypominamy sobie o klasówkach w szkole. Kiedyś koleżanka zamieściła tematy do referatów z geografii. A poza tym dzięki Facebookowi jestem w kontakcie z koleżankami.

Ile czasu spędzasz na Facebooku dziennie?

Teraz w czasie wakacji, gdy mam więcej czasu, 2 godziny. A w czasie roku szkolnego godzinę. Chyba, że mama nałoży na mnie za coś karę i wtedy nie mam dostępu do Facebooka na kilka dni.

Czy u ciebie w klasie wszyscy są na Facebooku?

U mnie w klasie jest 19 osób i trzy czwarte z nich jest na Facebooku.

Kiedy twoim zdaniem uczeń powinien mieć dostęp do Facebooka?

Jak idzie do gimnazjum, żeby mieć kontakt z koleżankami i kolegami z podstawówki i z uczniami w nowej szkole. Wcześniej to niedobrze, bo można nauczyć się złego słownictwa, jakiego używają niektórzy w komentarzach. Znam 7 i 8-latki na Facebooku, ale to za wczesne wejście.

Co radzisz rówieśnikom i dorosłym na Facebooku?

Przede wszystkim, żeby nie zamieszczali swoich zdjęć z ludźmi bez ich zgody. To nie jest fair! Nie plotkować o innych. Denerwuje mnie też jak nastolatki zamieszczają swoje zdjęcia z piwem w rękach. Teraz to jest bardzo trendy, cool i dla szpanu, żeby pić piwo i obnosić się tym. Żeby nie spędzali połowy życia na Facebooku.

Dziękuję za rozmowę!

Rozmawiała: Danuta Świątek

Poprzedni artykułOsierocone morsy w Alaska SeaLife Center
Następny artykuł4 dniowe Szkolenie dla Liderów w Nowym Jorku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj