Derya Sert. Fot. haber.stargazete.com
Derya Sert. Fot. haber.stargazete.com

Fascynujący przypadek!

Pierwsza kobieta, u której dokonano przeszczepu macicy od zmarłej osoby, zaszła w ciążę w Turcji.

22-letnia Derya Sert urodziła się bez tego organu, ale ze zdrowymi jajnikami i 2 lata temu przeszła operację.
Jak podają oficjalne statystki takie przypadki zdarzają się raz na 5 tysięcy kobiet. Marzenie o zostaniu biologiczną matką było tak silne, że młoda kobieta zdecydowała się na przeszczep organu i na in vitro. Na razie jest szczęśliwa, chociaż to dopiero pierwsze tygodnie ciąży. Jak będzie przebiegała cała ciąża, trudno przewidzieć.

Przypadek Serty budzi nadzieje wśród wielu kobiet, nie tylko urodzonych bez macicy, ale również tych, które mają trudności z zajściem w ciążę, czy przeszły raka. Przeszczep i później in vitro są zdecydowanie największym wyzwaniem dla organizmu i psychiki kobiety.

Na jednym z medialnych portali, gdy podano wiadomość o Sercie, natychmiast pojawiło się 149 komentarzy.
Nie zabrakło okrutnych słów pod jej adresem i lekarzy. Ale wiele kobiet wyraziło swój podziw dla Serty i technik w medycynie. Oczywiście, że są dzieci do adopcji i nie każda kobieta musi się posuwać aż tego, co zrobiła Serta.

W ubiegłym roku operacje przeszczepu macicy dokonano dwóm kobietom w Szwecji, które otrzymały macice od swoich matek.

Trzymam kciuki za ciążę Serty!

Danusia Świątek

massage_therapist copy1

Poprzedni artykuł„Dzień Matki” – konspekt lekcji
Następny artykułBabcia Bożenka: „Jak orzeszki zamknięte w łupince”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj