„Nasze dzieci jedzą maliny prosto z krzaków”

1286

Przedstawiamy kolejny odcinek nowego cyklu na temat wyróżnionych rodziców w konkursie Polonijny Rodzic na 6w 2022 roku, organizowanym przez Polską Szkołę w Portland, OR, Kongres Oświaty Polonijnej i Forum Nauczycieli Polonijnych Zachodniego Wybrzeża. To już piąta edycja konkursu, którego celem jest docenienie roli rodzica w rozwoju szkoły polonijnej oraz podkreślenie jak istotnym i ważnym jest jego zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły. 

Dziś prezentujemy rodzica  z Polskiej Szkoły im. gen. Władysława Andersa w Des Plaines, Il – Edytę Solis.

xxx

Co może cieszyć absolwentkę Akademii Rolnictwa na wydziale ogrodnictwa w Lublinie, która pochodzi z terenów sadowniczych Polski, z okolic Kazimierza Dolnego? Odpowiedź jest chyba oczywista – ogródek! Pani Edyta ma nie tylko piękny ogródek, ale prawie wszystkie rośliny sprowadziła z Polski. Dla zainteresowanych małe wyjaśnienie, że młode drzewka jabłoni, śliw, wiśni przyleciały do USA w formie podkładki, czyli systemu korzeniowego i odmiany szlachetnej.

„Czasem wiewiórki ucztują w naszym ogródku, ale mimo to i tak mamy dorodne rośliny” – mówi pani Edyta. – „Teraz nasze dzieci jedzą maliny prosto z krzaków i cieszą się niesamowicie, bo te maliny będą do późnej jesieni. Codziennie dzieci buszują w krzakach. Mamy też czarną i czerwoną porzeczkę” – dodaje.

Obecnie trwa sezon ogórkowy. W wolnych chwilach pani Edyta robi przetwory z ogórków i pomidorów, a pomagają jej w tym dzieci, 12-letni Oskar, 10-letni Olivier i 8-letnia Zosia.

„Córka biega do ogródka po koper, a chłopcy zrywają ogórki z krzaków” – opowiada z radością. – „Wszyscy w domu bardzo lubią ogórki, które pasteryzuję według przepisu mojej mamy”.

„Dzieci tak szybką rosną” – wzdycha pani Edyta. – „Bardzo ważne, by rodzic uczestniczył w życiu polonijnej szkoły. Tak, to zajmuje sporo czasu. Nie czuję się jak jakiś wyjątkowy rodzic. Jestem zwyczajną matką, chcę wychować swoje dzieci na dobrych ludzi. Jak założyliśmy w szkole „Kawiarenkę Andersa”, gdzie sprzedawaliśmy ciasto domowej roboty, to sprawiliśmy dzieciom dużo radości. Gdy przychodziły myśli, by ją zamknąć, dzieci prosiły, żeby koniecznie działała. „Kawiarenka” to dodatkowa atrakcja w szkole i cieszy tym razem rodziców, że ich pociechy lubią polskie wypieki i jest dodatkowy dochód na działanie szkoły” – mówi pani Edyta.

Pani Edyta z mężem, Tomaszem, również absolwentem ogrodnictwa na tej samej uczelni, przyjechali do USA w 2003 roku.

„Tak widać miało być, że założyliśmy rodzinę w Ameryce, gdzie wychowujemy dzieci też na Polaków. Wzrusza mnie bardzo, gdy dzieci uczą się polskich wierszy na pamięć. Moje dzieci brały udział w konkursie recytatorskim wierszy Marii Konopnickiej “Słowem-Polska”, organizowanym przez Kancelarię Prezydenta RP pod patronatem Małżonki Prezydenta i w konkursie “Nie damy pogrześć mowy” również wierszy tej samej poetki, w którym Oskar zajął 3 miejsce. Z ogromnym wzruszeniem przyjęłam słowa uznania przewodniczącej tego ostatniego konkursu dr inż. Joanny Brill  pod adresem polonijnych rodzin, które dbają o polskie tradycje i polski język poza granicami kraju” – stwierdza pani Edyta.

Gratulujemy wyróżnienia!

.

Danuta Świątek

Zdjęcia: archiwum rodzinne

Konkurs jest finansowany z funduszy  Kancelarii Premiera Rady Ministrów RP.

.

Wcześniej pisaliśmy o rodzicach:

„Wspólne gotowanie ich łączy i jest tradycją rodzinną” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

„Każdy rodzic zasługuje na wyróżnienie” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

Palili ognisko, jeździli na odpusty…” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

„Ciągle ma przed oczami podróż na Batorym” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

„Nie lubię poniedziałku” Dobra Szkoła Nowy Jork

„Ona stanie na rzęsach” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

Kangury na śniegu | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

„Czekam na meteoryt!” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

„Zawsze jestem wesołkiem!” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

Życie wywrócone do góry nogami | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

Polonijny Rodzic na 6: Ewa Guściora – „Piękne, bo polskie” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

Poprzedni artykułWoda jest ważna!
Następny artykułJak się odstresować? Szyj maskotki z materiału!
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj