p79

Ostatnio wśród Polaków zamieszkałych na wschodnim wybrzeżu USA można zauważyć zwiększoną aktywność na wielu obszarach, m.in. kulturalnym, edukacyjnym czy charytatywnym. Organizowanych jest wiele ciekawych spotkań, zajęć, warszatów, imprez fundrisingowych, a ich pomysłodawcami są młodzi rodzice związani niejednokrotnie z polskimi szkołami, do których posyłają swoje dzieci i w których astmosfera sprzyja powstawaniu nowych, kreatywnych inicjatyw.  I tak w wielu placówkach działają  m.in. różnorodne sekcje sportowe, zajęcia malarskie czy ceramiczne, kółka teatralne dla dzieci, chóry czy zespoły taneczne, organizowane są wydarzenia, na których zbierane są fundusze dla potrzebujących.

Obok działań w samych szkołach, coraz więcej polonijnych instytucji oferuje dla uczniów ciekawe propozycje. Dobrym tego przykładem, o którym już pisaliśmy niejednokrotnie na naszym portalu, jest Polski Instytut Teatralny (PIT) w Nowym Jorku, który pod kierunkiem nowej prezes Izabelli Laskowskiej, wystawia w polonijnych szkołach przedstawienie „Jaś i magiczna fasola”.

„Za nami już siedem przedstawień, a w kwietniu wystąpimy przynajmniej sześć razy, podobnie będzie w maju” – mówi Izabella Laskowska.

Przedstawienie daje dzieciom dużo radości i zyskuje uznanie wśród nauczycieli i rodziców. Propozycja PIT jest trafiona w dziesiątkę jeżeli chodzi o polonijne szkoły.  Przedstawienie  dofinansowuje Centrala Polskich Szkół Dokształcających w Nowym Jorku. Szkoły, które mają konta bankowe w Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, mogą również składać tam podania o dofinansowanie przedstawień w ich placówkach.

Przy tak wielu ciekawych propozycjach zdarza się jednak, że szkoły nie są w stanie samodzielnie sfinasować kosztów ich realizacji, tak jak jest w przypadku przedstawienia Polskiego Instytutu Teatralnego i potrzebują dodatkowego wsparcia z zewnątrz. Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa jest jedną z organizacji, do której mogą zwrócić się o pomoc.

To jedna z nielicznych instytucji o silnej finasowej pozycji na amerykańskim rynku, która została stworzona między innymi właśnie w celu wspierania i łączenia Polonii w USA. Cieszy fakt, że każdy z nas, posiadających w niej konto, może mieć wpływ na jej działania i co roku może głosować na swoich kandydatów do Rady Dyrektorów.

Mamy przyjemność poinformować, że w tym roku do Rady Dyrektorów Unii kandyduje również nasz redakcyjny kolega, Andrzej Cierkosz, który jest współzałożycielem oraz menadżerem naszego portalu www.DobraPolskaSzkola.com. Od początku działalności strony udało nam się zrealizować wiele akcji, spotkań i wydarzeń, które nie zaistniałyby bez jego udziału.

„Jestem przekonany, że Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa może jeszcze bardziej pomagać polonijnym szkołom niż do tej pory i dlatego postanowiłem kandydować. Moim zdaniem nie ma nic ważniejszego, niż inwestowanie w najmłodszą generację Polaków. Jeżeli zostałbym wybrany, moim celem będzie wspieranie polskich szkół i ich rozwoju. To właśnie najmłodsi są naszą przyszłością i jeśli zadbamy o to, by podtrzymali świadomość swojej polskości, nasza grupa etniczna zyska na sile” – mówi Andrzej Cierkosz. – „Na całym świecie, zarówno edukacji i kulturze, jak i organizacjom pomagającym innym ludziom w potrzebie, niezbędne jest finansowe wsparcie. I to jest największy wkład, jaki Unia może dać naszej Polonii. ”

Trzymamy kciuki za Andrzeja!

 

Danuta Świątek

Poprzedni artykułJubileusz 20 – lecia Polskiej Szkoły im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ
Następny artykułKiedy fakt staje się sztuką
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj