Pani Wanda z córkami
Pani Wanda z córkami

 

„Najważniejsze jest, by gdzieś istniało to, czym się żyło: i zwyczaje, i święta rodzinne. I dom pełen wspomnień. Najważniejsze jest, by żyć dla powrotu.”

                                                                                                Antoine de Saint-Exupery

 

Mówiąc o promowaniu tradycji i kultury Polski poza granicami kraju często wymieniamy polonijne organizacje i szkoły, a w nich osoby z zaangażowaniem promujące idee polskości. Są to często konsulowie, prezesi, dyrektorzy, nauczyciele i rodzice – społecznicy, którzy często poświęcają każdą wolną chwilę na pracę z młodym pokoleniem, modelując i kształtując jego poglądy na przyszłość.

Nieodzownym elementem tej przyszłości jest znajomość języka polskiego, historii, kultury i tradycji polskich. Wiedza przekazywana dzieciom i młodzieży kreuje jednocześnie ich świadomość obywatelską, wartości rodzinne i ambicje zawodowe, dwu- i wielojęzyczność, czyni nowe pokolenie Polaków i Amerykanów wartościowymi ludźmi i cenionymi pracownikami.

Jedną z niezwykłych osób, które wywarły i wciąż wywierają duży wpływ na nasze polonijne życie w centralnym New Jersey jest pani Wanda Skóra, społecznik, pomysłodawczyni wielu wartościowych polonijnych inicjatyw. Już od swojego przyjazdu do USA w 1984 roku widziała potrzebę promowania polskości i jednoczenia Polonii.

Pani Wanda prowadzi kontyngent Ocean County na paradzie Pułaskiego 1997
Pani Wanda prowadzi kontyngent Ocean County na paradzie Pułaskiego 1997

 

To m.in. z jej inicjatywy zebrano podpisy i zorganizowano Mszę św. w języku polskim w kościele St. Mary of the Lake w Lakewood, NJ, odprawioną po raz pierwszy  w kwietniu 1988 roku i celebrowaną w każdą niedzielę i święta, aż do dnia dzisiejszego. Spotkania coraz liczniejszej Polonii na mszy o 13:30 wskazywały na potrzebę stworzenia polskiej szkoły, w co również zaangażowała się pani Wanda z pełnym entuzjazmem. Współpracując z ówczesnie działającą organizacją polonijną, Jersey Shore Polish American Association, i śp. Teodozją Leoniak, a potem jeszcze z Polish Heritage Center, w 1995 otwarto polską szkołę z siedzibą w Lakewood High School.

 

Na Bankiecie Parady Pułaskiego w 1997 roku
Na Bankiecie Parady Pułaskiego w 1997 roku

Praca społeczna była nieodzowną częścią każdego tygodnia pani Wandy. Organizowała polskie pikniki i taneczne zabawy, spotkania Polonii i religijne uroczystości. Za całokształt swojej pracy na rzecz promowania tradycji i kultury Polski pani Wanda Skóra została uhonorowana tytułem Marszałka Parady Pułaskiego 1997.

Wciąż nie zaprzestała działalności społecznej wspierając parafię i szkołę, a później jeszcze organizację Akademii Języka Polskiego w Manchester, NJ, której jest honorowym członkiem.

Pani Wanda zaszczepiła potrzebę pracy społecznej i promowania języka i kultury polskiej również swoim 8 dzieciom (dwóch synów pełniło funkcję marszałków Parady Pułaskiego), 29 wnukom (wśród nich nauczyciele, kapłan, prawnicy, lekarze, i biznesmeni służący Polonii Ocean County i okolic) i 46 prawnukom (5-cioro mieszka w Polsce), z nich prawie wszyscy biegle władają językiem polskim.

 

Wspólne zdjęcie rodziny i przyjaciół
Wspólne zdjęcie rodziny i przyjaciół

Wszyscy, którzy mieszkają w USA, wraz z grupą bliskich przyjaciół, świętowali wspólnie 85 urodziny solenizantki.  Mszę św. w intencji o zdrowie i błogosławieństwo Boże celebrował ks. Marcin Kania w kościele św. Łukasza w Toms River, NJ, w miejscowości gdzie pani Wanda mieszka od 3 lat. Służba liturgiczna, czytania mszalne, homilia, a nawet instrumentalnie i wokalne przygotowane przez prawnuków pieśni uczyniły tę mszę wyjątkową dla mamy, babci i prababci. Były kwiaty wręczone przez jej dzieci, którzy sami są już dziadkami, ciepłe wierszowane życzenia, było wspólne biesiadowanie, śpiewy, zdjęcia i nadzieja, że spotkamy się w tym samym gronie w przyszłym roku.

 

Ks. M. Kania i służba liturgiczna- Daniel, Mateusz i Adam
Ks. M. Kania i służba liturgiczna- Daniel, Mateusz i Adam

 

Instrumentalne życzenia wnuczków
Instrumentalne życzenia wnuczków

 

Jan Paweł II powiedział kiedyś, że „ Rodzina Bogiem silna, staje się siłą człowieka i całego narodu”. Pani Wanda Skóra szła przez życie trudną drogą, ale służąc Bogu, rodzinie i Polonii może teraz cieszyć się miłością i opieką rodziny i przyjaciół.

 

Anna  Tracz

Zdjęcia: archiwum rodzinne i szkoły w Manchester

Poprzedni artykułNiezwykłe lekcje historii – propozycja dla szkół polonijnych
Następny artykułPolskie legendy i baśnie w wykonaniu polonijnych uczniów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj