na jakie studia

Letnie wakacje w Polsce zawsze są okazją, by śledzić co dzieje się w ofertach na studia wyższe. Może moje małe córki kiedyś dorosną do uniwersytetu w Polsce?

Każdego roku szkoły otwierają nowe kierunki. W październiku Uniwersytet Łódzki proponuje technologie informatyczne w logistyce, prowadzone w języku angielskim. W programie nauczania są m. in. zasady planowania, organizowania i kontrolowania procesów logistycznych i automatyka w logistyce. W czasie studiów jest aż 320 godzin praktyki i dla najlepszych studentów płatne staże w partnerskich firmach uczelni.

Na Uniwersytecie Łódzkim drugi nowy kierunek to lingwistyka w biznesie. Studenci będą uczyć się na dwóch wydziałach; filologii i zarządzaniu. Na filologii poznają dwa języki (obowiązkowo angielski i drugi do wyboru spośród: niemieckiego, francuskiego, włoskiego i rosyjskiego) i podstawy trzeciego języka. A na zarządzaniu poznają rachunkowość czy finanse i zdobędą m. in. umiejętności pracy w grupie.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu pojawia się nowy kierunek – projektowanie mebli. Polskie meble są coraz bardziej cenione na świecie, więc czas, by kształcić coraz lepszych projektantów. Studia w Poznaniu pozwolą studentom zdobyć umiejętności kształtowania formy z przygotowaniem zawodowym w zakresie ergonomii, technologii i procesów produkcji. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, jako jedyna wyższa uczelnia w Polsce, oferuje kierunek behawiorystyka zwierząt. W czasie nauki młodzi ludzie nauczą się jak właściwie hodować zwierzęta i poznają regulacje prawne w tym zakresie. Przewidziane są praktyki m.in w schroniskach dla zwierząt, rezerwatach i ośrodkach szkolenia psów.

Od października wchodzą w życie opłaty za drugi kierunek studiów. Zwolnieni z nich zostaną tylko prymusi.
A za drugi kierunek trzeba będzie sporo płacić; bo od kilku do ponad 20 tys. złotych za rok. Ministerstwo Nauki
i Szkolnictwa Wyższego daje uczelniom wolną rękę jeśli chodzi o ustalanie wysokości opłat. Najdroższe są kierunki medyczne. Za lekarsko-dentystyczne trzeba będzie płacić od 22-26 tys. zł. Weterynaria kosztuje około 10 tys. zł, a psychologia – 4 tys. zł. Trzeba będzie zastanowić się, czy opłaci się studiować na dwóch kierunkach.

Nad Wisłą narzeka się na studia, jak donoszą wyniki badań opinii publicznej, przeprowadzonej przez CBOS. Co drugi Polak uważa, że poziom nauczania spada i dyplom uczelni mało przydaje się w szukaniu pracy. Ale mimo to, dyplom dobrze mieć, bo 82 procent Polaków wierzy w sens kształcenia się.

Dla młodych ludzi, urodzonych poza Polską, informacje o studiach w Polsce mogą przydać się i pomóc
w zdecydowaniu o zawodzie. Nad Wisłą jest ciągle taniej studiować na ciekawszych kierunkach niż w USA.
Nie muszę dodawać też, że są korzyści, wynikające z kontaktu z ojczyzną swoich rodziców, czy dziadków.

Danuta Świątek

Poprzedni artykułBabcia Bożenka: „W zdrowym ciele…”
Następny artykuł„W świecie legend toruńskich”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj