Prezent na pożegnanie
Prezent na pożegnanie

 

Pod koniec czerwca tego roku profesor Anna Frajlich, która przez 34 lata uczyła języka polskiego i literatury polskiej na wydziale Języków Słowiańskich na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, przechodzi na emeryturę.

Na jej pożegnanie, zorganizowane przez uczelnię,  przybyło ponad 100 gości, a wśród nich Konsul Generalna w Nowym Jorku Urszula Gacek i wicekonsul Mateusz Stąsiek.

Miłą niespodziankę przygotowała prof. Frajlich, bo czytała swoje wiersze po polsku, a jej były student, tłumacz, Ross Ufberg, po angielsku. Wiersze pochodziły z różnych okresów życia  pani profesor. Ze wzruszeniem goście przysłuchiwali się emocjom zawartym m. in. w wierszach  „Sen o Lwowie”, „Widok z mostu” i „W Lublinie”.

„Jestem bardzo szczęśliwa, że nareszcie będę miała czas zająć się setkami spraw, które zawsze musiałam odkładać, albo robić nocami w pośpiechu” – mówi prof. Frajlich.

Jej umysł będzie nadal pracować, „ale w bardziej zrelaksowanej atmosferze”, jak wyznaje sama profesor. W październiku czeka ją wyjazd na międzynarodową konferencję na temat jej dorobku, organizowaną przez uniwersytet w Rzeszowie razem z Uniwersytetem Jagiellońskim.

„Przechodzę na emeryturę, ale nie żegnam się z Columbią” – dodaje profesor, która nie wyklucza dalszej współpracy z uniwersytetem w miarę potrzeb tej placówki i swoich możliwości czasowych.

Profesor Frajlich życzymy dużo zdrowia i czasu na prowadzenie ciekawych projektów.

 

Danuta Świątek

Zdjęcia: Kaz Pienkawa

 

DSC_0281
Podczas czytania w dwóch językach

 

Prof. Anna Frajlich, konsul Generlalna Urszula Gacek i wicekonsul Mateusz Stąsiek
Prof. Anna Frajlich, konsul Generlalna Urszula Gacek i wicekonsul Mateusz Stąsiek

 

Mąż Anny Frajlich
Mąż Anny Frajlich

 

Syn i wnuki
Syn i wnuki

 

DSC_0249

Poprzedni artykułProf. Christopher Caes, zakochany we Wrocławiu, będzie uczył polskiego na Columbii
Następny artykułII edycja Konkursu Poezji im. Reni Spiegel dla polsko-języcznej młodzieży
Danuta Świątek – redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka “Przewodnika po Nowym Jorku”. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Każdą sobotę spędza z dziećmi w polonijej szkole, gdzie ma szansę działać na rzecz dwujęzyczności w praktyce. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj