„Od przodu i od tyłu” to monodram inspirowany rozprawą doktorską „Niemcewicz od przodu i tyłu” Karola Zbyszewskiego, w wykonaniu Mateusza Nowaka, którego będzie można obejrzeć  11 listopada 2017 r. o godz. 16:00 w Theatre Row  (410 West 42nd Street, NYC). Autorami scenariusza są Stanisław Miedziewski i Mateusz Nowak, sztukę reżyseruje Stanisław Miedziewski.
Treść monodramu skoncentrowana jest wokół XVIII-wiecznej Polski w przededniu jej upadku. W swej powieści, która jest niedoszłą pracą doktorską, Karol Zbyszewski wyśmiewa z równą werwą polityków ze zwalczających się obozów, duchowieństwo, wojsko, nie oszczędzając też króla ani głównego bohatera, autora „Powrotu posła”. Wykpiwa pijaństwo, lenistwo, lekkomyślność, zamiłowanie do pustego frazesu i gestu, dewocję, pieniactwo polityczne i inne przywary, całe społeczeństwo czyniąc w jakimś sensie odpowiedzialnym za klęskę rozbiorów. Sceniczna adaptacja powieści Zbyszewskiego w opracowaniu Stanisława Miedziewskiego i Mateusza Nowaka korzysta z tworzonych w powieści obrazów makabrycznego świata błaznów, którymi główny bohater – król, dyryguje…

 

 

Spektakl zagrany był dotychczas 95 razy w Polsce i zagranicą, otrzymał wiele krajowych i międzynarodowych nagród. Prezentowany na międzynarodowych festiwalach teatralnych oraz gościnnie w Albanii, Armenii, Czechach, Kosowie, Kuwejcie, Mongolii, Niemczech, Słowacji, Turcji oraz na Cyprze, Słowacji (czterokrotnie) i Ukrainie (pięciokrotnie).

 Link do strony festiwalu z informacją o spektaklu – http://unitedsolo.org/us/fromfrontandfrombehind-2017/
Poprzedni artykułFruitlands – w poszukiwaniu raju
Następny artykułDni z Polską Książką w SPK w Toronto 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj