paczki

Wyróżnienie w Konkursie Świątecznym “Przepis na ulubioną, wigilijną potrawę w rodzinie lub świąteczny wypiek”.

U nas w domu nadal funkcjonuje tradycja domowych wypieków świątecznych, więc gotowych ciast się nie kupuje. Ciasta piecze moja ciocia – siostra mamy, mama, a teraz również my – ja i moja siostra. Jak idziemy z wizytą podczas świąt, to zawsze zabieramy część swoich wypieków ze sobą i w zamian dostajemy jakieś inne ciasta od cioci. Ciasta są zwykle pieczone według receptur sprzed lat, zebranych przez mamę, babcię, ale również według nowych przepisów które wyszukamy gdzieś w Internecie. Na Święta Bożego Narodzenia zawsze pieczemy makowiec i piernik według podanych poniżej receptur. Przepisy te wykorzystujemy również do przygotowywania karnawałowych spotkań. W karnawale zwykle mama smaży jeszcze faworki, według przepisu z Kuchni Polskiej,
a czasami również pączki. Trzeba jednak przyznać, że coraz rzadziej, bo staramy się nie objadać słodyczami ponad miarę. Pewnie w tym roku pączki i faworki (chrust) usmażymy nie na ostatki, ale w związku z imieninami babci, które zawsze przypadają w karnawale, tj. drugiego lutego.

Podaję przepisy na makowiec, piernik i pączki. Napisałam oryginalne receptury, ale wszystko trzeba przygotować i piec według amerykańskich miar, wag itp.

Życzę smacznego!

Maria Litwin, 16 lat.

Pączki:
1/2 kg mąki
mniej niż 1/2 litra mleka
10 dag masła
1 łyżka cukru
5 dag drożdży
6 żółtek
1 kieliszek spirytusu

Mleko podzielić na 3 części. Do 1/3 dodać drożdże i łyżkę cukru, do drugiej wbić żółtka, rozmieszać. Do trzeciej dodać roztopione masło (mleko i masło powinny być ciepłe, ale nie gorące). Połączyć składniki razem i wlać do mąki. Dodać spirytus i skórkę z cytryny. Miksować 15 minut. Robić pączki bez wcześniejszego rośnięcia ciasta. Ciasto nakładać łyżką i formować w ręce okrągłe placki (trzeba dodawać trochę mąki, żeby ciasto się nie lepiło w ręce), dodając do środka łyżeczką powidła śliwkowe, a następnie sklejać pączek i formować kulkę. Pączki układać na ściereczce wysypanej mąką. Gdy ostatni pączek jest gotowy, pierwszy można już smażyć na rozgrzanym tłuszczu (oleju lub smalcu). Tłuszczu musi być tyle, aby pączki mogły „pływać” w tłuszczu.
Usmażone pączki należy polukrować. My robimy lukier nietypowy: należy rozmieszać razem cukier puder, sok z cytryny i śmietanę.

makowiecMAKOWIEC

Ciasto:
50 dag mąki
15 dag masła
2 jajka
3 żółtka
15 dag cukru pudru
1/8 l śmietany (zamiast śmietany można użyc mleka)
5 dag drożdży
skórka cytryny
cukier waniliowy

Mleko ciepłe rozrobić z drożdżami, łyżką cukru i niewielką ilością mąki i pozostawić w cieple do wyrośnięcia. Wszystkie składniki powinny być możliwie ciepłe. Osobno wyrobić jajka z cukrem, dodać mąkę, rozpuszczone masło i resztę składników oraz wyrośnięte drożdże. Wszystko wyrabiać, do momentu aż ciasto zacznie odstawać od ręki (można według uznania dodać trochę więcej mleka i odrobinę oleju). Pozostawić ciasto do wyrośnięcia w ciepłym miejscu przykryte ściereczką.

Masa makowa:
30 dag maku
15 dag cukru
2 łyżki miodu
1 białko
5 dag masła, aromat rumowy
skórka pomarańczowa, rodzynki, wanilia i inne bakalie.

Mak trzeba sparzyć wrzątkiem (można odrobinę podgotować), wystudzić, odcedzić, a następnie zmielić dwukrotnie. Do maku dodać wszystkie składniki i podgrzać dobrze w garnku masę makową mieszając, żeby się nie przypaliła. Z wyrośniętego ciasta rozwałkowuje się placki o grubości ok 1 cm. Ciasto można posmarować białkiem jajka. Rozłożyć masę na placku ciasta i zwinąć w roladę. Na wierzchu ciasto posmarować żółtkiem.
Ciasto zwinięte można pozostawić trochę do wyrośnięcia i następnie piec w wąskiej formie wyłożonej papierem do pieczenia. Piekarnik nagrzać do temperatury 180-190 st.C. Piec aż ciasto będzie gotowe (sprawdzić cienkim patyczkiem jak do szaszłyków).

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPIERNIK
1/2 szkl. cukru i 3 łyżki miodu
3 szkl. mąki
1 szkl. mleka
1/2 szkl. oleju lub 1/2 kostki masła (250 gram)
3 jajka
słoik powideł śliwkowych (jak do dżemu)
2 łyżeczki sody
cukier waniliowy
Przyprawy: goździki, cynamon, imbir, gałka muszkatołowa, ziele angielskie

Zamiast ww przypraw można dodać gotowy zestaw przypraw do piernika. Bakalie (orzechy, śliwka suszona, rodzynki, morele suszone). Wszystkie składniki razem mieszać mikserem. Ciasto piec w temperaturze 180-190 st.C aż wyrośnie i będzie suche (sprawdzam patyczkiem). Po upieczeniu piernik można polać rozpuszczoną czekoladą lub inną polewą czekoladową.


A ponieważ dziś mamy Tłusty Czwartek, dla sympatyków domowych wypieków dorzucamy jeszcze przepis na faworki, wysłany przez Urszulę i Mateusza Makowskich.

chrustyCHRUST

Będąc w Ameryce, wydawałoby się, że jest wszystko dostępne. To prawda. Można kupić wszystko od sernika do chrustu, ale najlepsze są domowe wypieki. Oto łatwy, szybki i „smaczny” przepis na chrust (faworki).

Składniki:
2 szkl. mąki
2 jajka
1 łyżka spirytusu
4 łyżki śmietany
Szczypta soli
1 łyżka tłuszczu
Cukier puder do posypania po usmażeniu
Smalec lub olej do smażenia

1. Zagnieć ciasto z podanych składników
2. Zostaw ciasto na 30 minut
3. Rozwałkuj ciasto na cienko, krojąc radełkiem paski (10x2cm)
4. Przetnij w środku
5. Przewiń i smaż aż chrust będzie złoty
6. Posyp cukrem pudrem

Nasza babcia robiła ten chrust, mama również, a teraz nasza kolej! Smacznego!

Poprzedni artykuł„Potrzebny rodzic uświadomiony i empatyczny!”
Następny artykuł„Dwujęzyczność a rozwój dziecka”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj