Konkurs „Młodzi o Warszawie” to kolejny filmowy projekt Fundacji Instytut Innowacji, która w ubiegłym roku realizowała wspólnie z Fundacją Dobra Polska Szkoła konkurs „Młodzi o Polsce”. Oba projekty, finansowane przez polski rząd, miały na celu promocję Polski i najpiękniejszych jej zakątków.

Podobnie jak poprzednio, również i w tym roku zadaniem uczestników konkursu było napisanie scenariusza na krótki film, tym razem o Warszawie. W konkursie wzięło udział kilkaset młodych ludzi z warszawskich szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i uczelni. Do Fundacji napłynęło ponad 200 zgłoszeń konkursowych, z których komisja wybrała 25 najlepszych pomysłów na scenariusz. Wśród wielu kryteriów wyboru najlepszych prac ważny był pozytywny przekaz wizerunku miasta i edukacyjny charakter filmów.

Dalsza praca z tą grupą młodzieży pozwoliła wyłonić 3 najlepsze prace konkursowe, na podstawie których powstały trzy krótkometrażowe filmy promujące stolicę:

„Spotkajmy się w Warszawie”
„Warszawski sen”
„Poświęć Warszawie trochę czasu”
 

 
Autorki scenariusza do filmu „Poświęć trochę czasu Warszawie” to 15-letnie koleżanki z II klasy gimnazjum: Kinga Witczak i Tosia Dobrowolska. W rolę głównej bohaterki wcieliła się Agnieszka Kaczorowska tancerka i aktorka znana między innymi z programu „Taniec z gwiazdami”. Etiudę wyreżyserowały 19-letnie siostry Nadia i Sara Szymańskie. Jest to poetycka historia z motywem przewodnim zegara, który przenosi główną bohaterkę w różne miejsca Warszawy.

 

 

„Spotkajmy się w Warszawie” opowiada romantyczną historię dwojga młodych ludzi. Film powstał na podstawie scenariusza studentki Wajda School, Aleksandry Kasprowicz, która go również wyreżyserowała. Główną rolę kobiecą gra znana m.in. z filmu „Galerianki” oraz serialu TVP „Na dobre i na złe” Anna Karczmarczyk, w pozostałych rolach Mateusz Łapka, absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Bartłomiej Nowosielski, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi.

Pomysł na trzeci film przedstawił 14-letni Teo Grynberg, który napisał pracę konkursową ukazującą Warszawę oczami osób pochodzących z różnych krajów. Scenariuszem i reżyserią filmu „Warszawski sen” zajęła się Maria Margiel znana m.in. z kampanii społecznej „Usiądź ze mną w ławce”. Zdjęcia do filmu wykonał Hubert Napierała, absolwent łódzkiej filmówki. Ważną rolę w filmie odgrywa muzyka, utwór Czesława Niemena „Sen o Warszawie” użyczony przez spadkobierców artysty, Małgorzatę Niemen-Wydrzycką,  Natalię Niemen-Otremba, Eleonorę Atalay, Marię Gutowską oraz autora tekstu Marka Gaszyńskiego, w aranżacji Pako Sarr, senegalskiego muzyka i kompozytora występującego wraz z zespołem. Na tle tej niezwykłej, ponadczasowej muzyki poznajemy portrety obcokrajowców oraz osób o nie tylko polskich korzeniach, mieszkających w Warszawie. Wśród nich widzimy m.in. Omeneę Mensah, prezenterkę telewizyjną oraz Miriam del Hoyo z Hiszpanii, która przyjechała na roczny Wolontariat Europejski w Fundacji Instytut Innowacji w ramach programu Erasmus Plus.

Autorzy pomysłu na scenariusz filmu, który w dniu 31 sierpnia o godzinie 00:00 będzie miał najwięcej odsłon na kanale You Tube, otrzymają kamery Go Pro.

Konkurs realizowany pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, Adama Struzika. Nadzór producenta nad projektem „MŁODZI O WARSZAWIE” sprawuje Fundacja Inkubator Innowacji specjalizująca się w projektach edukacyjnych skierowanych do młodzieży. Obecnie fundacja, we współpracy z fundacją Instytut Innowacji przygotowuje się do realizacji 3 filmów w konkursie „Młodzi o Wrocławiu”. Mecenasem obu konkursów filmowych jest firma „Dom Development”.

 

Kamila Kaszkiel

 

Poprzedni artykułII edycja Konkursu Poezji im. Reni Spiegel dla polsko-języcznej młodzieży
Następny artykułPani Hanka do Julii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj