Nagrodzeni fotografowie z Klubu Makro razem z Agatą Skowrońską,ambasadorem Bogusławem Winid oraz prof. Tymonem Zielińskim.

 

Fotografie Bianki Gosk, Diany Skowrońskiej, Petera Slawika i Oskara Skowrońskiego znalazły się na wystawie prac, które otrzymały nagrody w międzynarodowym konkursie „I Live by the Sea”. Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 6 czerwca siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Dodatkowo w konkursie w kategorii 13-15 lat została wyróżniona praca Julii Kobeszko, zaś w kategorii opowiadanie wyróżnienia zdobyli Joanna Niebrzydowska, Peter Slawik oraz Oskar Skowronski.

 

 

 

Konkurs fotograficzny został ogłoszony w październiku 2016 r. i skierowany był do młodych ludzi z całego całego świata. Zorganizowały je Stałe Przedstawicielstwo RP przy ONZ, polska organizacja pozarządowa Today We Have, Ocean Sanctuary Alliance, Sopockie Towarzystwo Naukowe i Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.

Celem konkursu było zaznajomienie jego uczestników z wiedzą dotyczącą środowiska morskiego, jak najszerzej rozumianego, od rodzimego Bałtyku po wszystkie morza i oceany. Z jednej strony z zrównoważonym korzystaniem z szeroko rozumianych zasobów morskich takich jak bogactwa naturalne, ryby, morze, jako droga transportu czy też źródło energii, a z drugiej z koniecznością dbania o to środowisko biorąc pod uwagę, że większość populacji ludzkiej mieszka nad morzem i żywi się pokarmem pochodzącym z morza. Zamierzeniem organizatorów było wykorzystanie sztuki wizualnej (fotografii artystycznej) w promowaniu mórz, oceanów i środowiska morskiego.

 

 

 

 

Na konkurs wpłynęło 136 zdjęć z 12 krajów, na których autorzy nie tylko pokazali obraz ,,swojego morza” ale także mieli okazje opisać jego walory, problemy, ciekawostki i zaprezentować swój rejon.

W konkursie wzięli udział też polonijni uczniowie i organizacje, m.in. kółko fotograficzne Makro, działające przy Polskiej Szkole Dokształcającej im. Henryka Sienkiewicza w Nowym Jorku pod kierunkiem Agaty Skowrońskiej. Klub prowadzi swoje wystawy, plenery, a także sprawdza swoje siły w konkursach.

„Wspaniały konkurs, wiele emocji i doskonały prezent na podsumowanie 3 lat naszej pracy” –  mówi Agata Skowrońska. – „Doskonały temat, które rozumieją nawet ci młodsi. Gratuluje organizatorom doskonałego pomysłu oraz młodym fotografom i dziękuje rodzicom za zrozumienie naszej pasji, wyrozumiałość i za ich zaangażowanie. Uczestnictwo w Klubie daje wszystkim wiele radości, a wyróżnienie naszych prac cieszy ogromnie!”.

 

Klub Makro w plenerze. Fot. Archiwum Klubu Makro.

W uroczystym otwarciu wystawy z nagrodzonymi fotografiami udział wziął stały przedstawiciel Polski przy ONZ, ambasador Bogusław Winid, który wręczył młodym fotografikom dyplomy oraz współorganizatorzy imprezy, prof. Tymon Zieliński z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie wraz z małżonką. Tuż przed wystawą młodzi uczestnicy konkursu obejrzeli siedzibę ONZ.

Nagrodzone opowiadania przesłane na konkurs można przeczytać na stronie konkursu http://www.todaywehave.com/index.php?langver=pl&mod=news&path=13

 

Marta Kustek

 

 

 

Poprzedni artykułStage One – sztuka wystąpień publicznych 1:0
Następny artykułSzachrajstwa mają też swój urok i przesłanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj